Saturday, 2025. gada 10. maijs
Teksta izmērs:

Atskats uz projekta IN-HABIT tiešsaistes diskusiju

06 Mai, 2025

 

Šī gada aprīlī notika projekta IN-HABIT tiešsaistes diskusija “Brokastis ar politikas veidotājiem – Iekļaujošas publiskā un privātā sektora partnerības vietējo tirgu attīstībai”.

Tā bija otrā tikšanās ar politikas veidotājiem platformā ZOOM, ko rīkoja Rīgas plānošanas reģions kopā ar IN-HABIT projekta Latvijas partneriem. Diskusijā tika apkopoti Latvijas tirgus eksistences modeļus ar mērķi risināt problēmas.

Dalībnieki pārrunāja vairākas aktuālas tēmas:

  • Esošie pašvaldību sadarbības modeļi ar tirgiem, dažādu eksistējošo tirgu pārvaldības apskats un Eiropas / Pasaules pieredze;
  • Kāda ir situācija katrā klātesošajā pašvaldības teritorijā? Labās prakses piemēri;
  • Galvenās kopīgās tirgu problēmas un izaicinājumi Latvijā;
  • Kāpēc daudzi tirgi Latvijā cīnās par izdzīvošanu, kāpēc dažus jaunizveidotos tirgus plačus neizdodas iedzīvināt?
  • Kādi ir iespējamie risinājumi un jauni attīstības virzieni?

Diskusijā piedalījās pārstāvji no Rīgas domes, Rīgas plānošanas reģiona, Baltic Studies Centre, Āgenskalna, Siguldas, Mālpils un Ādažu tirgiem.

Āgenskalna tirgus un Kalnciema kvartāla pārstāvji dalībniekiem ieskicēja sastaptās labās prakses ārpus Latvijas, apmeklējot un piedaloties starptautiskās tirgus konferencēs. Kā piemēram, piedaloties Toronto konferencē, iegūtas vairākas atziņu, kā vienu minot, ka tirgus nav tikai tirdzniecības vieta, tas ir arī multi-funkcionāls centrs un pašvaldība to arī atzīst, piedaloties tā atbalstā un sadarbībā. Tirgus ir dzīves dzinulis, ne tikai vieta, kur pirkt produktus.

Vairāk labo prakšu piemērus aicinām klausīties videoierakstā (02:00 – 07:00 min.).

Turpinājumā Āgenskalna tirgus un Kalnciema kvartāla pārstāvji informēja, cik atšķirīgi ir pārvaldības modeļi un sadarbība ar pašvaldībām, starp “Kukū” Ādažu, Mālpils, Āgenskalna tirgus un Kalnciema kvartālu. Kāpēc ir izveidoti tirgus plači, kur tā arī nestrādā un kādas ir pašiniciatīvas, entuziasma modeļi, kuri apsīkst, ieskicējot labās prakses, kuras varētu būt unificējamas, tādā veidā izveidojot stratēģiskāku skatījumu uz tirgu skatījumu Latvijā (09:30 – 20:00).

Rīgas domes pārstāve Alija Turlaja dalījās ar savu vīziju par tirgus attīstības stratēģijas iespējām un publisko privāto partnerību (20:30 – 29:00).

Diskusijas sadaļā dalībnieki izteica izaicinājumus ar kādiem tie saskarās un kās varētu tikt uzlabots attiecībā, lai atvieglotu darbu gan tirgotājiem, gan pārvaldītājiem:

  • Sadarbība un praktisks atbalsts no pašvaldības (kā tas tika minēts Toronto labajās praksēs).
  • Sadarbība reģionālā līmenī, tā lai tirgi nepārklājās un tirgotājiem nav jāsadalās.
  • Par pašvaldības subsidēšanas iespējām.
  • Birokrātijas mazināšana no pašvaldības attiecībā uz tirgotajiem, atļauju izsniegšanu utm..
  • U.C. (30:00 – 57:00).

Šī diskusija apstiprināja, ka tirgi Latvijā attīstās kā sabiedriskās infrastruktūras sastāvdaļa un kā to paredz IN-HABIT pieeja, to pārvaldībai jābūt iekļaujošai, elastīgai un balstītai uz uzticamās partnerībās starp valsti, uzņēmējiem un kopienām.

IN-HABIT

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!