Otrdiena, 2025. gada 21. janvāris
Teksta izmērs:

Norisinājies lēnajam tūrisma un tā rekreācijas resursu pieejamībai veltīts pasākums Rīgas plānošanas reģionā

21 Sep, 2024

Miglainā 19.septembra rītā, Āgenskalna tirgū, kas uzskatāms, par vienu no nozīmīgākajiem Pārdaugavas tūrisma galamērķiem norisinājās Rīgas plānošanas reģiona organizēts pasākums “Lēnāks tūrisms visiem: kā dabas un kultūras tūrisma pieredzi Rīgas reģionā padarīt rāmāku, pieejamāku un jēgpilnāku?”. Reģiona tūrisma, kultūras un pieejamības speciālistu tikšanās notika nu jau par tradīciju kļuvušās “Ilgtspējīga tūrisma domnīcas” ietvaros, šoreiz veltot uzmanību divām aktualitēm: lēnā un piekļūstamā tūrisma pilnveidei Rīgas reģionā.

Pasākums pulcēja plašu dalībnieku. Tika pārstāvēti Rīgas un Pierīgas pašvaldību tūrisma un kultūras iestāžu vadītāji un darbinieki, nevalstiskās organizācijas, nozares uzņemēji, pieejamības eksperti un mērķgrupas pārstāvji, tai skaitā Parīzes paralimpisko spēļu medaļnieks, parasportists Rihards Snikus. Āgenskalna tirgus, kurš uzskatāms par vienu no centīgākajiem piekļūstamas vides veidotājiem, bija sarūpējis garšīgu kafiju un uzkodas.

Pasākuma ievadā Rīgas plānošanas reģiona tūrisma speciālists Edgars Ražinskis sniedza īsu ieskatu informācijā par diviem Interreg Europe projektiem, kuri nupat aizsākušies un ilgs turpmākos trīs gadus. Projekts “SLOWDOWN” ir vērsts uz lēnā tūrisma politikas, infrastruktūras un produktu veidošanas veicināšanu Rīgas reģionā. Lēnais tūrisms ir atbildes reakcija straujai masu tūrisma ekspansijai un hiperkomercializācijai. Lēnā tūrisma pieeja koncentrējas uz lēnāku pārvietošanos un uz kvalitāti, nevis kvantitāti. Tūrista pieredzes lēnināšana veicina dziļāku, jēgpilnāku un autentiskāku pieredzi un mijiedarbību ar vietējām kopienām un ainavām, vienlaikus ievērojot to ētiskās robežas.

Otrs, ne mazāk interesants projekts ir “OpenRegioCulture”, kura mērķis ir stiprināt iekļaujoša un piekļūstama tūrisma un kultūrvides attīstību, fokusējoties uz kultūras un dabas objektu pieejamību personām ar invaliditāti. Tas sevī ietver nevien fizisku pieejamību, bet arī informācijas, digitālu un pakalpojumu pieredzes pieejamību. Tēmas ietvaros, ar nupat 2024. gada  maijā īstenotā pētījuma par kultūras infrastruktūras un pakalpojumu piekļūstamību Latvijā rezultātiem klātesošos iepazīstināja Latvijas Kultūras akadēmijas docente Kristīne Freiberga un Latvijas Kultūras akadēmijas lektore Dita Pfeifere.

Turpinājumā savu ilgtspējīga un ētiska tūrisma pieredzes stāstu “Kas ir lēnāks un ilgtspējīgāks tūrisms” stāstīja ceļojumu dizaineris, ētiskas ceļošanas koncepta virzītājs un praktizētājs STAGINGS Travel Design īpašnieks Aldis Kušķis. Uzreiz pēc tam ar idejām un labiem piemēriem jaunam un piekļūstamam kultūras piedāvājumam cilvēkiem ar invaliditāti dalījās iekļaujošas kultūras veicinātāja, mākslas terapeite un dizainere Lība Bērziņa.

Domnīcas noslēgumā norisinājās labo prakšu darbnīca, kuras laikā klātesošie, diskutējot divās darba grupās pie reģiona kartēm, zīmēja, apsprieda un kartēja lēnā un piekļūstama tūrisma labās prakses Rīgā un Pierīgā. Abu projektu turpinājumā tiks sagatavoti pētījumi par lēnā tūrisma, kā arī dabas un kultūras resursu pieejamību reģionā, veiktas ar tematiku saistīto personu aptaujas un apkopotas labās prakses.

PROGRAMMA

PREZENTĀCIJAS

Edgars Ražinskis: Lēnais tūrisms

LKA pētījums par kultūras infrastruktūras un pakalpojumu piekļūstamību

Lība Bērziņa: Idejas jaunam un piekļūstamam piedāvājumam

 

Galerija

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!