Pirmdiena, 2024. gada 20. maijs
Teksta izmērs:

ATPAKAĻ

 

 

Projekta mērķis ir, izmantojot sabiedrības zinātni, veicināt uz pierādījumiem balstītu un konstruktīvu pilsētvides dizaina plānošanu, lai veicinātu Eiropas zaļā kursa un ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu. Projekta ietvaros plānots izmantot sensorus, lai iegūtu papildus datus par gaisa kvalitāti, temperatūru un mērījumu mainību starp dažādām pilsētas zonām.

PM2.5 piesārņojumu nepieciešams mērīt, jo tas ir būtisks apkārtējās vides piesārņotājs un izraisa priekšlaicīgu mirstību. Smalkās PM2.5  daļiņas ir smalkākas par matu un ir tik mazas, ka vizuāli nav redzamas. Tās caur elpceļiem nonāk bronhos un alveolās, līdz ar to ietekmējot elpceļu veselību.

Smalko PM2.5  daļiņu Eiropas savienībā 2018. gadā 380 000 nāves gadījumu tika attiecināti uz PM2.5, bet 75 000 ar NO2 un O3 kopā. Attiecība ir vēl izteiktāka Latvijā – 1800 pret 130. Uz doto brīdi Rīgā ir tikai 2 oficiālās monitoringa stacijas, kurās tiek mērīts tieši PM2.5 piesārņojums – Kantora ielā (pilsētas privātmāju teritorijas ietekmes stacijā) un Kronvalda bulvārī 4 (pilsētas fona stacijā), līdz ar to papildus datu iegūšana ir ļoti aktuāla.

Laika posmā no 2024. gada maijam līdz 2026. gada aprīlim projekta ietvaros Rīgas pilsētā plānots izvietot 20 gaisa kvalitātes sensorus, lai mērītu gaisā suspendēto ultrasmalko cieto daļiņu PM2.5 piesārņojumu. Izpētes mērķis ir iegūt papildus datus par gaisa kvalitāti, izglītot iesaistītās puses un salīdzināt gaisa kvalitāti starp pilsētas zaļajām zonām un zonām ar intensīvu satiksmi. 7 sensorus izvietosim zaļajās zonās, bet pārējos 13 sadarbībā ar iedzīvotājiem izvietot dažādās vietās Rīgā.

Lai iegūtu reprezentablu mērījumu rezultātus un datus, kas palīdzētu sasniegt projekta mērķus, sensorus nepieciešams izvietot atbilstoši makro un mikro nosacījumiem.

Iedzīvotājiem, kas piedalīsies pētījumā:

  • Tiks izsniegs 1 gaisa kvalitātes sensors uzstādīšanai savā dzīves / darba vietā, lai veiktu piesārņojuma 5 daļiņu mērījumus;
  • Būs nepieciešams aizpildīt anketu, kurā detalizētāk aprakstīt sensora novietošanas makro un mikro apstākļi;
  • Vēlams nodrošināt sensora darbību noteiktajā vietā vismaz 2 gadus;
  • Tiks nodrošināta iespēja saņemt tehnisko atbalstu situācijās, kad sensora darbībai radīsies problēmas;
  • Sensoru tehnisko problēmu rezultātā būs jānodrošina piekļuve sensoram, lai varētu veikt tā salabošanu.

Iedzīvotājiem tiks nodrošināta iespēja sekot līdzi gaisa kvalitātes mērījumiem tiešsaistes platformā.

Lai piedalīties pētījumā, aicinām aizpildīt pieteikuma anketu. Pētījumā tiks izvēlēti 13 iedzīvotāji, prioritāti dodot tiem, kuru piedāvātā sensoru izvietojuma vieta vislabāk atbildīs vietas mikro un makro nosacījumiem. Ja pētījumā pieteiksies vairāk pretendenti, projekta komanda izvēlēsies 13, ņemot par pamatu projekta specifiku.

Pieteikšanās termiņš: 2024.gada 18.marts.

Sākotnējās izvērtēšanas pieteikuma anketa atrodama šeit:

Pieteikuma anketa

  • 2023.gada maijs: Eksperti diskutē par pilsētvides attīstības plānošanu

2023. gada 25. maijā notika ekspertu diskusija, kuras laikā eksperti identificēja izaicinājumus un iespējas, kā arī apkopoja dažādas vīzijas, kā iedzīvotāju novērojumi var papildināt dažādus oficiālo mērījumu datus un var tikt izmantoti kvalitatīvākas pilsētvides attīstības plānošanā.

Lasīt vairāk

  • 2023.gada februāris: Rīgas plānošanas reģions uzsāk projektu par zaļāku pilsētvidi

2023.gada sākumā Rīgas plānošanas reģions uzsāk projekta “Iedzīvotāju virzītas datu ekosistēmas pārejai uz iekļaujošu un zaļu pilsētvidi” īstenošanu.

Projekta mērķis ir izveidot iedzīvotāju virzītas datu ekosistēmas, lai sekmētu pielāgošanos klimata pārmaiņām,  zaļās infrastruktūras attīstību, pilsētvides dizaina attīstību sešās pilsētās – Atēnās, Kaškais, Dundī, Manheimā, Rīgā un Utrehtas pilsētā sadarbībā ar izveidotām brīvprātīgo kopienām, kā arī mazākumtautību un marginalizētām grupām.

Rīgā projekta ietvaros paredzēts izvietot divu veidu sensorus, lai iegūtu pilsētvides kvalitāti izsakošus rādītājus un analizētu tos kopā ar iedzīvotāju labsajūtu raksturojošiem rādītājiem, tā novērtējot Rīgas pilsētas esošo un potenciāli attīstāmo zaļo teritoriju kvalitāti.

Rīgas plānošanas reģions piedalījās projekta “Urban releaf” uzsākšanas sanāksmē Vīnē, Austrijā laika posmā no 2023. gada 24. līdz 27.janvārim.

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!