Piektdiena, 2024. gada 3. maijs
Teksta izmērs:

“Stipri vakar – brīvi šodien!” Aizvadīts Militārā mantojuma mediju pasākums

05 Mai, 2022

Uzsākot kopīgu Latvijas un Igaunijas militārā mantojuma tūrisma projektu, nevarējām iedomāties, ka jau tik drīz paši sekosim līdzi jauna kara norisēm, kur kādai tautai tepat Eiropā ir jāpierāda un jāaizstāv savas tiesības uz nacionālo identitāti un savu neatkarīgu valsti. Ukraiņu varonība šodien mums atgādina tās norises, kam igauņi un latvieši gājuši cauri vairāk kā  100 gadu vēstures posmā no savu valstu neatkarības izcīnīšanas līdz tās atgūšanai.

Tieši tāpēc, projektam attīstoties, tika organizēts mediju pasākums Latvijas Okupācijas muzejā

Šī gada 3. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notika mediju pasākums un sekojošs brauciens pa militārā mantojuma tūrisma objektiem Pierīgā ar devīzi “Stipri vakar – brīvi šodien”. Latvijas Okupācijas muzeja direkotore Solvita Vība iepazīstināja ar muzeja ekspozīciju un muzeja plāniem, sadarbību ar militārā mantojuma tūrisma projektu, izveidojot okupācijas muzejā informatīvu stendu. Stends kalpos kā vārti ceļojumam militārā mantojuma vēsturē. Apmeklētāji šeit varēs saņemt ceļojuma plānošanai nepieciešamo informāciju un materiālus. Savukārt Militārā mantojuma projekta pārstāvji – A. Ziemele un J. Smaļinskis pasākumā pastāstīja par Latvijas-Igaunijas kopīgā militārā mantojuma tūrisma produkta izstrādi, kam sekoja Rīgas plānošanas reģiona tūrisma speciālista Edgara Ražinska vadītā diskusija.

Pasākuma turpinājumā notika izbrauciens, apmeklējot vairākas militārā mantojuma vietas Pierīgā, kurā visi dalībnieki tikās ar vairākiem vēsturniekiem un entuziastiem – Kārli Dambīti (Okupācijas muzejs), Jānis Zariņš (Mangaļsalas gids), Edgars Ražinskis (RPR), Juris Smaļinskis (Lauku ceļotājs). Brauciena programmā bija:

  • Pusdienas viesu namā “Gungas” (Divezeri, Ādažu novads), ko uzklāja saimniece Ilze Briede. Tematiskā ēdienkarte raksturoja projektā ietvertos četrus vēsturiskos laika posmus, dodot iespēju nobaudīt, kas tika likts galdā Pirmajā pasaules karā, Otrajā pasaules karā, mežabrāļu bunkuros un Padomju laikos. Bagātīgais galds tiešām pārsteidza ar bagātīgo kulināro mantojumu, un parādīja, ka militārais mantojums nav tikai fiziskas vietas vai pasākumi, bet arī kulinārija.
  • Dūņezera PSRS pazemes sakaru centra apmeklējums, kura laikā izstaigājām plašu pazemes infrastruktūru vietas saimnieces pavadībā. Šis objekts šobrīd nav pieejams apmeklētājiem, tomēr tam ir milzīgs potenciāls nākotnē uzņemt tūristus un iekļaut unikālas pieredzes.
  • Mežgarciema Padomju armijas pretgaisa aizsardzības karaspēka daļas apmeklējums. Padomju okupācijas perioda kartēs Mežgarciems neeksistēja. Teritorija ir daļa no meža vai iezīmēta kā „pionieru nometnes vieta”. Nekas neliecināja, ka tur atradās Padomju militārpersonām būvēta pilsētiņa ar pretgaisa aizsardzības bāzi. Šis ir viens no Padomju armijas objektiem, kas Latviju padarīja par vienu no militarizētākajām vietām pasaulē. Šajā vietā apskatījām projekta investīcijas realitātē, kā arī vēsturnieka Ivara Dimdiņa pavadībā iepazinām plašāku Mežgarciema teritoriju un tās mīklainību.
    https://militaryheritagetourism.info/lv/military/sites/view/109 
  • Mangaļsalas nocietinājumu teritorijas apmeklējums. Mangaļsalas nocietinājumi ir viens no vērtīgākajiem militārā mantojuma objektiem Latvijā. Izveidots Rīgas pilsētas aizsardzībai no pretinieka flotes. Šajā objektā mūs sagaidīja Jānis Zariņš (pargajieni.lv), kas medijus un partnerus iepazīstināja ar plašo Mangaļsalas mantojumu un parādīja vietas nozīmi arī no dabas aizsardzības viedokļa. Jau ziņojām, ka Mangaļsalā Rīgas plānošanas reģions šobrīd izstrādā audio gida maršrutu, kas pavisam drīz būs pieejams publikai.
    https://militaryheritagetourism.info/lv/military/sites/view/17

Pateicamies visiem dalībniekiem par aktīvo iesaisti. Pasākums vēl plašāk ļāva paskatīties uz Latvijas milzīgo vēsturisko nozīmi gan Eiropas, gan Pasaules kontekstā. Un lai gan militārais mantojums nereti saistīts ar skumjām un ciešanām, tas ļauj ieraudzīt arī cilvēcisko dabu, sajust cerību un varonību, kas izpaudusies visgrūtākajos Latvijas vēstures posmos.

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!