Svētdiena, 2024. gada 5. maijs
Teksta izmērs:

Rīgā aizvadīta starpreģionāla sanāksme par energokopienām

25 Apr, 2024

Kopienu virzīti projekti atjaunīgās enerģijas izmantošanai un ēku energoefektivitātei ir viena no Rīgas plānošanas reģiona prioritātēm, sadarbojoties gan ar Latvijas pašvaldībām, gan ārvalstu partneriem. Divu dienu vizītē Rīgā aprīlī ieradās Interreg programmas ShareRES projekta dalībnieki no piecām Eiropas valstīm, lai uzzinātu par aktuālo situāciju Latvijā, dalītos ar pieredzi energokopienu atbalsta instrumentu izstrādē, strādātu pie reģionālajiem pašnovērtējuma ziņojumiem, kā arī aplūkotu vairākus labās prakses projektus Pierīgas novados.

Pirmajā vizītes dienā sanāksme bija veltīta Latvijas ekspertu prezentācijām, grupu darbam un diskusijām, bet otrajā – izbraukumam uz Pierīgas novadiem.

Sarunās par energokopienām vienmēr aktuāls ir jautājums par juridisko ietvaru. Latvijas energokopienu nacionālā regulējuma izstrāde tuvojas noslēgumam – Klimata un enerģētikas ministrijas Enerģijas tirgus departamenta direktors Gunārs Valdmanis izskaidroja jaunās neto norēķinu sistēmas darbību un ieskicēja arī energokopienu principus.

Rīgas enerģētikas aģentūras pārstāvis Valdis Ratniks iepazīstināja ar Rīgas klimata un enerģētikas plānošanas struktūru, izaicinājumiem un nozīmīgākajiem projektiem. Paredzams, ka Rīgas enerģētikas aģentūra būs vienotais energokopienu kontaktpunkts Latvijā, kas sniegs konsultācijas un tehnisko atbalstu jaunu ieceru uzsākšanai. Aģentūras ieskatā liels potenciāls ir energokopienu pieeju izmantošana ēku renovācijas veicināšanā.

Viedo tīklu centra pētnieks Oļegs Borščevskis stāstīja par dažādiem scenārijiem elektroenerģijas kopīgošanai daudzdzīvokļu mājās atkarībā no pieslēgumu skaita elektroenerģijas sadales sistēmai un uzskaites metodes. Līdzīgi kā daudzdzīvokļu māju siltināšanas projektos sagaidāms, ka arī elektroenerģijas kopīgošanas uzsākšanai nāksies atrast veidus, kā pārvarēt lēmumu pieņemšanas barjeras.

No ārvalstu viesu labās prakses piemēriem jāizceļ Īrija, kur energokopienu projektu attīstībai tiek piešķirts apjomīgs valsts atbalsts – līdz par 180 000 EUR. Turklāt kopienu projektiem tiek attiecināti īpaši nosacījumi kā garantētais elektroenerģijas iepirkums un tīkla jaudu rezervācija, kas rada vienlīdzīgāku konkurenci ar komersantu veidotajiem projektiem.

ShareRES partnervalstis (sešas, ieskaitot Latviju) līdz rudenim sagatavos reģionālos pašnovērtējuma ziņojumus par priekšnoteikumiem energokopienu projektu attīstībai. Ziņojumi tiks apspriesti nākamajās iesaistīto pušu sanāksmēs.

Otrajā sanāksmes dienā dalībnieki devās apciemot SIA Salaspils Siltums, Ogres centrālo bibliotēku un Mārupes pašvaldību, kur aplūkoja pirmos energokopienu demonstrējuma pilotus.

RPR projekts “Atjaunīgās enerģijas koplietošana enerģijas kopienās” tiek īstenots ar ERAF INTERREG EUROPE starpreģionu sadarbības programmas 2021.–2027. gadam finansējumu. Aktivitāšu vadošais partneris ir Estremaduras reģiona enerģētikas aģentūra AGENEX (Spānijā). Līdztekus RPR administrācijai projektā vēl ir iesaistījušās Donegālas apgabala dome (Īrijā), Alba Julija pašvaldība (Rumānijā), Nikosijas attīstības aģentūra (Kiprā) un Goreņskas reģiona attīstības aģentūra “Kranj” (Slovēnijā).

Galerija

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!