Trešdiena, 2024. gada 3. jūlijs
Teksta izmērs:

Reģions iepazīst Zviedrijas parku un dārzu iekļaujošā tūrisma pieredzi

22 Mai, 2024

Dārza Pērles

Starptautiska projekta “Dārza pērles II” ietvaros Rīgas plānošanas reģions iepazina Zviedrijas publisko dārzu un parku pieredzi pieejamības veicināšanā dažādu mērķgrupu auditorijai – ģimenēm ar maziem bērniem, cilvēkiem ar invaliditāti un senioriem.

Vizītē piedalījās projekta “Dārza pērles II” Latvijas un Igaunijas partneri, lai pielāgotu redzētos risinājumus savos īstenotajos projektos.

Gēteborgas dārzu bierības pārstāvis un dārznieks pastāstīja par 1842.gadā karaļa Kārļa XIV Johana dibinātu parku pilsēta centrā, kas pēc vietējās pārvaldes iniciatīvas ir bez maksas ar vairāku miljonu cilvēku apmeklējumu gadā. Parku iecienījušas dažādas sociālās grupas, tāpēc kārtības uzturēšanai vietējā pašvaldība nodrošina apsardzi.

Parkā pieejamības risinājumi nav uzkrītoši, bet viegli integrēti dārzā, dodot iespēju dažādu mērķgrupu cilvēkiem rast atpūtu dabā pilsētas centrā. Rotaļļaukums ģimenēm ar maziem bērniem ir pilnībā integrēts starp apstādījumiem. Turklāt padomāts ir līdz pēdējai detaļai, tostarp par ēnojumu un drošu vidi, utt. Vides pilnveidošanas process arvien turpinās – notiek parku solu nomaiņa uz tādiem ar roku balstiem, lai seniori un jebkurš cilvēks varētu daudz ērtāk piecelties pēc sēdēšanas.

Nolhagas pilī un dārzos Alingsā šobrīd notiek renovācija. Interesanti, ka paši vietējie šo sauc par seno laiku savrupnamu (mansion), jo par pilīm tiek sauktas ēkas, kurās uzturējusies karaliskā ģimene. Mums bija iespēja apmeklēt šo vietu īsi pirms ēka tiek atklāta sabiedrībai ar atjaunotu vēsturisko interjeru. Vienlaikus ar ēku tiek atjaunots arī dārzs. Tas tiek veidots no jauna, ar dažādiem pieejamības risinājumiem – paaugstinātām dobēm, celiņiem no speciāla, īpaši cieta akmens miltu seguma, kas piemērots ratiņkrēsliem un bērnu ratiem. Padomājot ēkas pieejamību, pilī izbūvēts arī lifts.

Vēl tika apmeklēti arī citi kultūrvēsturiskie parki – Jonsered dārzi Gēteburgā, Gēteburgas Botāniskais dārzs, Vaxtrum ar 10 “kabatas” (izmēru ziņā nelielu) dārzu sistēmu Lerumā, Gunnebo pils un dārzi Molndalā.

Projekts “Dārza pērles II” tiek īstenots Latvijā un Igaunijā un paredz uzlabot esoša tūrisma produkta “Dārza pērles” pieejamību dažādām sabiedrības grupām, iekļaujot ģimenes ar maziem bērniem, seniorus, cilvēkus ar pārvietošanās grūtībām vai citiem ierobežojumiem. Sadarbībā ar šo sabiedrības grupu organizācijām, vietējām kopienām, gidiem, uzņēmumiem un pašvaldībām tiks izstrādāti vides pieejamības risinājumi, dodot iespēju baudīt dārzus un parkus plašākam sabiedrības lokam.

Projekta ietvaros Pierīgā tiek pilnveidoti 3 dārzi un parki. LU Botāniskā dārza Rododendru selekcijas un izmēģinājumu audzētavas “Babīte” Mārupes novadā notiks parka celiņa labiekārtošana – celiņa izveides pilotēšana, uzlabojot dārza pieejamību cilvēkiem ratiņkrēslos un pārvietošanos ar palīgierīcēm, bērnu ratiņiem, trīsriteņiem, Dip Dap bērnu skrejriteņiem. Taktilās parka kartes izgatavošana un uzstādīšana Doles muižas parkā (Daugavas muzejā) Salaspils novadā pieejamības uzlabošanai cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Trešais projekts saistīts ar taktilo stendu par augu daudzveidību dārzā izgatavošana un uzstādīšana Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī pieejamības uzlabošanai cilvēkiem ar redzes traucējumiem.

Vairāk par projektu var uzzināt šeit.

Galerija

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!