Saturday, 2025. gada 18. janvāris
Teksta izmērs:

Projekta Support RPR-VEST darbs ar jauniešiem: "Jaunietim vajag praksi, ne teoriju"

05 Feb, 2024

Visi reģioni vēlas redzēt aktīvo biznesa vidi savā pašvaldībā, kas veidotu ne tikai tūlītējos ienākumus budžetā, bet arī iedrošinātu jauniešus īstenot savas idejas, tādējādi veicinot reģiona ilgtspējīgo attīstību. Taču vai ir kādas metodes kā iedrošināt jauniešus savas idejas īstenot?

Projekta Support RPR-VEST ietvaros esam īstenojuši pasākumus, lai veicinātu jauniešu ieinteresētību uzsākt uzņēmējdarbību. Sadarbībā ar jauniešu organizāciju The Raccoons reģiona jauniešiem bija iespēja izmēģināt spēkus attīstīt savu biznesa ideju, īpaši tehnoloģiju jomā. Kopā ar the Raccoons atbalstu jauniešiem bija iespēja piedalīties apmācībās, apmeklēt uzņēmumus un arī iegūt vērtīgus mentora padomus. Kā stāsta Jauniešu biedrības vadītāja Līna Marta Sarma – kopumā projekts ir izdevies! Jaunieši ir ļoti atsaucīgi un ir gatavi iesaistīties, īpaši, ja viņi jūt, ka iegūs praktiskās zināšanas un iemaņas.

Skola ir tā vide, kas veido jauniešu gatavību iesaistīties

Projektā ir iesaistījušies jaunieši no RPR pašvaldībām. Darbā ar jauniešiem esam ieguvuši vēl vienu apliecinājumu, ka vide, kura atrodas jaunietis, ir būtiska viņa attieksmes pret dzīvi veidošanā. Skolās, kur notiek dažādas ārpusstundu aktivitātes, jauniešiem ir lielāka vēlme un drosme iesaistīties un izmēģināt savus spēkus, strādājot pie idejas attīstības. Līna atzīmē, ka jaunietis, kas iesaistās aktivitātēs skolā, visbiežāk būs arī aktīvs citās sfērās. Daudzi no jauniešiem, kas piedalījās projekta apmācībās, apmeklē arī citas biedrības organizētos pasākumus. Svarīgu lomu spēlē karjeras konsultants, kas ir pieejams skolā, un var atbalstīt ar savu padomu, vai vienkārši palīdzēt sastrukturēt domas.

Diemžēl daudziem jauniešiem ir nepietiekamas zināšanas par informāciju tehnoloģijām. Lai arī daudzi filmē atraktīvus Tik-tokus, tas vēl neliecina par IT izpratni. Šajā sakarā jāpiemin, ka profesionālās zināšanas, ko iegūst skolā, ir neatsveramas, lai veicinātu jauniešu interesi par šo sfēru. Un tur, kur ir interese un drosme iesaistīties, parādīsies arī jaunas idejas, bet vēlāk arī biznesa projekti. Nevar sagaidīt, ka jaunietis nāktu ar jau gatavu biznesa ideju, ko atliktu tikai realizēt. Daudz svarīgāk, ir sniegt iespēju iziet procesam un padziļināti ideju izstrādāt līdz biznesa plānam, un iedrošināt nebaidīties sniegt pirmos soļus, meklēt padomu un atbalstu!

Jaunietim vajag praksi nevis teoriju

Pēc ilgas skolas dienas nākt uz papildus lekcijām nav īpaši liels prieks, tāpēc projektā esam aicinājuši jauniešus apmeklēt uzņēmumus, apskatīties kāda izskatās moderna darba vieta, uzdot jautājumus uzņēmējiem. Esam redzējuši kā motivējoša darba vide var veicināt interesi strādāt tieši šajā uzņēmumā! Un motivēt var gan oranžais biroja krēsls, gan brīvi pieejamas uzkodas!

Uzņēmēji ir gatavi atbalstīt jauniešu interesi uzzināt vairāk par reālo darbu, jo tā viņi arī var piesaistīt sev jaunus darbiniekus. Lai arī skolēnu priekšstati par “darbu” varētu būt stipri atšķirīgi, skaidrs, ka paša uzņēmība, gatavība pilnveidoties un iegūt jaunas zināšanas, interese izmēģināt sevi dažādās jomās, ir atslēgas uz panākumu. Tieši to jaunieši arī redz sarunās ar uzņēmēju, kas savulaik noticēja savai idejai un sāka to attīstīt, laika gaitā pārvēršot stabilajā biznesā. Un ja runājam par inovācijām, tad tās rodas darot!

Kā apmācību vērtīgāko komponenti gan organizatori, gan jaunieši ir novērtējuši iespēju konsultēties ar mentoru. Teorētiskās zināšanas, ko jaunieši apgūst gan skolā, gan apmācībās, var palikt nepielietotas, ja šīs zināšanas neizmantot praksē. Turklāt tas ir jādara tagad un uzreiz! Mentors, un arī karjeras konsultants skolā, palīdz ievirzīt mērķi un sakārtot plānu kā īstenot savu ideju. Jaunieši bija priecīgi apmeklēt arī lielus uzņēmumus, tā pēc vizītes uz TET galveno biroju. Iespēja redzēt to, ko nezina citi, papildus motivē darīt to, ko nedara citi – tātad kļūt aktīvākam!

Pie projekta secinājumiem jāatzīmē, ka darbs ar jauniešiem nedrīkst beigties līdz ar projekta noslēgumu. Šādu apliecinājumu esam saņēmuši arī no skolām, kas pašas īsteno līdzīgas aktivitātes, jo šādam darbam – jauniešu atbalstam uzņēmējdarbībā – ir jābūt ilgtermiņa. Arī jaunieši, kas piedalījās, teica, ka būtu priecīgi turpināt – apmeklēt vēl vairāk uzņēmumu, mēģināt attīstīt biznesa idejas, vai arī vienkārši iepazīties ar citiem aktīviem jauniešiem. Un šīs arī ir viens no secinājumiem – jauniešiem ir nepieciešams satikties, aprunāties, uzklausīt padomu, un tad radīsies daudz jaunas un inovatīvas idejas.

Projekts “Uzņēmējdarbības atbalsta pasākumi Rīgas plānošanas reģionā”/”Support RPR-VEST” ilgs līdz 2024.gada aprīlim un ir daļa no līdz šim Latvijā lielākās Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021. gada perioda programmas ,,Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība”. Kopējais projekta budžets ir 711 016 eiro, no tā 85% ir EEZ grantu finansējums. Projekta laikā tiks stiprināta Rīgas plānošanas reģiona uzņēmējdarbības centra un pašvaldību kapacitāte, veicināta reģionālā atpazīstamība, īstenots reģionālo jauniešu uzņēmējdarbības mentorings, kā arī sniegts atbalsts nodarbinātības un konkurētspējas palielināšanai, īstenojot reģionam specifiskas aktivitātes. Projekta partneri ir Rīgas plānošanas reģions un Vestlannes reģionālā pašvaldība (Norvēģija).

Plašāka informācija par projektu

Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai!

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!