Svētdiena, 2025. gada 19. janvāris
Teksta izmērs:

Energize Co2mmunity

Mārupes pilotprojekts / Marupe Municipality pilot (LAT / ENG)

Projekta nosaukums: Atjaunojamās enerģijas kopienu projektu praktiskā īstenošana

Projekta nosaukums angļu valodā: Real-life implementation of renewable community energy projects

Projekta akronīms: Energize Co2mmunity

Programma: INTERREG VB Baltijas jūras reģiona programma 2014.-2020.gadam

Prioritāte 2: “Efektīva dabas resursu izmantošana”, specifiskais mērķis 2.2: Atjaunojamā enerģija: Palielināt ilgtspējīgas atjaunojamās enerģijas ražošanu un lietošanu, balstoties uz pieaugošu energoplānošanā un piegādē iesaistīto valsts un privāto spēlētāju kapacitāti. Projekta tips – Turpinājuma posma (Extension stage) projekts.

Projekta virsmērķis: atjaunojamās enerģijas sadarbības partnerību (iedzīvotāju brīvprātīgi izveidotas kopienas enerģijas ražošanai, sadarbojoties ar vietējām pašvaldībām un citām ieinteresētajām pusēm) izveide un darbības principu ieviešana Rīgas plānošanas reģionā sadarbībā ar vietējām pašvaldībām un valsts enerģētikas politikas veidotājiem.

Projekta mērķi:

  • palielināt sabiedrības izpratni un zināšanas par atjaunojamās enerģijas kopienu projektu attīstību Latvijā, veicinot ilgtspējīgu atjaunojamo energoresursu izmantošanu un  atjaunojamās enerģijas kopienu īstenoto projektu konkurētspēju un sekmējot enerģijas pašražošanu un pašpatēriņu;
  • sagatavot priekšlikumus valsts enerģētikas politikas veidotājiem regulējuma izstrādei atjaunojamās enerģijas kopienām Latvijā;
  • palielināt reģiona un tā pašvaldību energoplānošanas speciālistu kapacitāti atjaunojamo energoresursu izmantošanā kopienu enerģijas projektos;
  • nodrošināt iegūto zināšanu un praktiskās pieredzes pārnesi reģionā.

Projekta mērķa teritorija Latvijā ir Rīgas plānošanas reģiona pašvaldības. Perspektīvā mērķa teritoriju ir paredzēts paplašināt visā Latvijā.

Projekta mērķa grupa: Baltijas jūras valstu reģionu un vietējo pašvaldību pārvaldes iestādes. Rīgas plānošanas reģionā galvenās mērķa grupas ir reģiona  pašvaldību attīstības plānošanas, energoplānošanas un uzņēmējdarbības speciālisti, kā arī pašvaldību aģentūras vai kapitālsabiedrības, kuru pienākumos ietilpst atjaunojamo energoresursu izmantošanas un energoefektivitātes pasākumu ieviešana. Vienlīdz svarīga mērķa grupa ir iedzīvotāju organizācijas (NVO) un individuāli iedzīvotāji. Sekundārā mērķa grupa ir uzņēmumi, pētniecības un izglītības iestādes.

Projekta apraksts:

Energize Co2mmunity ir Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2014.-2020.gadam projekta “Kopienu atjaunojamās enerģijas projektu kopradīšana un kopfinansēšana / Co-producing and co-financing renewable community energy projects” (Co2mmunity) turpinājuma posma projekts (vairāk informācijas par projektu šeit: http://co2mmunity.eu/). Turpinājuma posma projekti ir finanšu instruments, kurš paredz papildu atbalstu iepriekš apstiprinātiem un sekmīgi īstenotiem Eiropas Savienības Strukturālo un investīciju fondu mērķa “Eiropas teritoriālā sadarbība” pārrobežu programmu projektiem, lai nostiprinātu un tālāk attīstītu šo projektu sasniegtos rezultātus  un izveidoto partnerību.

Energize Co2mmunity” paredz “Co2mmunity” īstenošanas laikā izstrādāto pakalpojumu un sasniegto rezultātu tālāku attīstību, pilnveidošanu, izplatīšanu, kā arī esošās partnerības nostiprināšanu un jaunu partneru iesaisti, īpaši uzsverot pašvaldību iesaisti.

Rīgas plānošanas reģions pamatprojekta ietvaros īstenoja atjaunojamās enerģijas kopienas izveides pilotprojektu Mārupē, attīstot atjaunojamās enerģijas kopienas risinājumu daudzdzīvokļu ēkā (saules kolektoru un bateriju uzstādīšana, pašražošana iedzīvotāju siltumapgādei un elektrībai, darbības monitorings) un sadarbojās ar LR Ekonomikas ministrijas Ilgtspējīgas enerģētikas departamentu, lai projekta īstenošanas laikā iegūtās zināšanas un pieredzi nodotu kopienu enerģētikas politikas veidotājiem.

Atjaunojamās enerģijas projekti, ko veido, ievieš un līdzfinansē iedzīvotāji, tiek saukti par Kopienu enerģijas projektiem un tie ir fundamentāli svarīgi Eiropa 2020 stratēģijas sasniegšanai, sniedzot būtisku ieguldījumu augstāka atjaunojamās enerģijas īpatsvara sasniegšanai enerģijas ražošanā Eiropā.

Energize Co2mmunity projekta aktivitātes paaugstinās arī reģiona vietējo un reģionālo spēlētāju kapacitāti enerģijas kopienu pieejas ieviešanu, uzkrājot zināšanas par šādiem projektiem, izstrādājot nepieciešamos instrumentus un integrējot kopienu enerģijas pieeju reģionu un pašvaldību stratēģijās un programmās.

Projekta aktivitāte

1.darba pakete (WP1): “Projekta vadība un administrēšana”

Darba pakete ietver darbības, kuras saistītas ar projekta administratīvo vadību un komunikāciju partneru starpā.

2.darba pakete (WP2) – “Enerģijas kopienu projektu iniciēšana un uzsākšana ar Atjaunojamās enerģijas sadarbības partnerību (RENCOP) palīdzību”

Rīgas plānošanas reģiona iesaiste 2.darba paketē galvenokārt izpaudīsies kā projekta Co2mmunity īstenošanas laikā vietējā mērogā uzkrātās pieredzes pārnese reģiona pašvaldībām un nevalstiskajām organizācijām, īpaši akcentējot atjaunojamās enerģijas pilotprojekta Mārupē īstenošanas pieredzi. Otrs uzdevums būs nodrošināt Rīgas plānošanas reģiona pašvaldību speciālistu un nevalstisko organizāciju iesaisti.

Svarīga apakšaktivitāte attiecas uz sadarbībā ar LR Ekonomikas Ministriju paredzēto izpēti par dzīvotspējīgu biznesa modeli energokopienas un atjaunojamās enerģijas kopienas darbībai tehniskajiem un finanšu potenciāliem kopienu enerģijas projektu īstenošanai Rīgas plānošanas reģionā.

2.darba pakete ietver trīs aktivitāšu kopas: Enerģijas kopienu projektu pilotēšana; Risinājumu izstrāde enerģijas kopienu projektiem; Barjeru pārvarēšana enerģijas kopienu attīstībā.

3.darba pakete (WP3) – “Enerģijas kopienu projektu pārrobežu sadarbības veicināšana”

Īstenojot Co2mmunity, tika izveidoti tā sauktie partneru tandēmi starp tiem projekta partneriem, kuru valstīs ir uzkrāta ievērojama pieredze un zināšanas par atjaunojamās enerģijas kopienām un partneriem, kuru reģionos ir īpaši svarīga konkrētās pieredzes pārņemšana. Co2mmunity Rīgas plānošanas reģions izveidoja sadarbības tandēmu ar Vācijas partneriem no Šlēsvigas – Holšteinas federālās zemes, ņemot vērā Vācijas partneru ievērojamo pieredzi kopienu enerģijas projektu praktiskā īstenošanā un to, ka Latvijas pašvadībās enerģijas pašražošana un pašaptēriņš vietējo kopienu līmenī vēl ir agrīnās attīstības stadijā. Izveidotā sadarbība paredz konsultatīvu Vācijas partneru atbalstu gan atjaunojamās enerģijas kopienu kopienu pilotprojekta īstenošanai Mārupes novadā, gan citām Rīgas plānošanas reģiona pašvaldībām.

3.darba pakete ietver divas aktivitāšu kopas: Izveidoto energopartnerību un enerģijas kopienu pārrobežu sadarbība; Enerģijas kopienu pilotprojektu pieredzes izplatīšana.

Galvenie sasniedzamie rezultāti

  • Praksē īstenota atjaunojamās enerģijas sadarbības partnerība Mārupē;
  • Praktiska atjaunojamās enerģijas kopienas pilotprojekta īstenošana Mārupes novada pašvaldībā, līdzfinansējums atsevišķām ar pilotprojektu saistītām aktivitātēm, (pilotprojekta ietvaros saražotās saules enerģijas izmantošanas monitorings daudzstāvu mājas siltumapgādē, datu atainošana tiešsaistē Mārupes pašvaldības tīmekļa vietnē), iegūtās pieredzes pārnese no Mārupes novada uz citiem novadiem;
  • Paaugstināta Rīgas plānošanas reģiona un tā pašvaldību institucionālā kapacitāte, atjaunojamās enerģijas kopienu projektu īstenošanā (līdz 20 personām);
  • Nostiprināta sadarbība ar valsts enerģētikas politikas veidotājiem un reģiona pašvaldībām;
  • Palielināta Rīgas plānošanas reģiona un tajā esošo pašvaldību prasme īstenot Latvijas Nacionālajā enerģētikas un klimata plānā 2021.-2030.gadam (NEKP) un Latvijas Reģionālās politikas pamatnostādnes 2021.-2027.gadam noteiktās prioritārās rīcības un uzdevumus;
  • Izstrādāts uz projekta īstenošanas laikā iegūto pieredzi balstīts atgriezeniskās saiknes ziņojums.

Projekta partneri:

Projekta partnerībā ir iesaistījušies 9 partneri no 6 ES Baltijas jūras reģiona valstīm.

1. Ķīles Universitāte / Kiel University (Vācija) – Vadošais partneris
2. Green City Energy (Vācija)
3. Heinrich-Böll Foundation Schleswig-Holstein (Vācija)
4. Middelfartas pašvaldība / Municipality of Middelfart (Dānija)
5. Tartu Reģiona Enerģijas aģentūra / Tartu Regional Energy Agency (Igaunija)
6. Green Net Finland (Somija)
7. Rīgas Plānošanas reģions / Riga Planning Region (Latvija)
8. Kauņas Reģiona enerģijas aģentūra / Kaunas Regional Energy Agency (Lietuva)
9. Alto universitāte (Somija)

 

Kā asociētie partneri no Latvijas projekta īstenošana piedalās LR Ekonomikas ministrija un Mārupes novada pašvaldība, kurā projekta ietvaros tiek īstenots pilotprojekts atjaunojamās enerģijas kopienu darbībai.

Projekta ieviešanas laiks: 2020.gada 1.oktobris – 2021. gada 30.jūnijs (9 mēneši)

Kopējais projekta budžets: 666 657,00 EUR, tai skaitā Rīgas plānošanas reģionam piešķirto līdzekļu apjoms (budžets projekta ietvaros) – 72 550,00 euro (ERAF līdzfinansējums 85% apmērā)

Projekta mājas lapa: https://co2mmunity.eu

Projekta koordinatore Rīgas plānošanas reģionā: Sanita Paegle, e-pasts: sanita.paegle@rpr.gov.lv

__________________________________________________________________________

Project title: Real-life implementation of renewable community energy projects

Funding Programme: INTERREG VB Baltic Sea Region Programme 2014-2020

Program priority 2 “Efficient management of natural resources”; specific objective 2.2 “To increase production and use of sustainable renewable energy based on the enhanced capacity of public and private organizations involved in energy planning and supply”.

Aim of the project: To support citizens co-finance, co-develop, and co-operate sustainable energy projects.

Project description

Energize Co2mmunity is the real-life implementation of renewable community energy projects in the Baltic Sea Region and continues on the successes achieved by the regular project Co2mmunity (#R059). The main objective is to increase the production of renewable energy in the BSR by piloting community energy projects. Energize Co2mmunity is the extension stage of the regular project.

Community energy projects offer enhanced production of renewable energy from local sources (wind, solar, biomass, hydropower, geothermal) through active participation of local communities. Together, citizens co-finance, co-develop, and co-operate renewable energy plants, and foster sustainable energy distribution, like local heating networks or biogas filling stations. Through active communication, transparent decision-making, and local benefit sharing CE projects have a high degree of social acceptance. Consequently, fostering community energy projects is highly promising for increasing the share of renewable energy in the Baltic Sea Region.

Energize Co2mmunity partner Riga Planning Region, in cooperation with its associated partner – Mārupe Local municipality will facilitate the implementation of renewable community energy pilot project at Mārupe. The partners are already equipped with competencies and know-how from establishing and running a successful RENCOP (renewable energy cooperation). We have mobilized the local and regional renewable energy stakeholders and developed certain ideas for community energy projects that can be implemented in practice to demonstrate the benefits that the RENCOP approach and the use of renewable energy may bring to local communities.

These ideas will be put into a real-life situation with the extension stage project to allow fostering the energy transition, contribute to climate change mitigation, and have higher social acceptance levels through citizens’ involvement in the co-development, co-financing, and/or co-operating process. The project is directly associated with the new development program of Riga Planning Region 2021-2027 and contributes to the implementation of certain support activities to energy communities that are listed in the new National Energy and Climate Plan 2030.

The project team has already established two-tier cooperation that allows us to take local RENCOP experiences to the national energy policymakers who elaborate and introduce various support mechanisms.

Riga Planning Region will build upon the small-scale community energy pilot project in Mārupe (rooftop solar collectors and batteries for a 5-story residential building and a row house) and attempt to further sophisticate these pilot projects by elaborating new monitoring solutions and transferring the results to other local municipalities located in the region.

At present, there is no clear regulatory framework for renewable energy communities in Latvia. To overcome this barrier, RPR will cooperate with the national energy policy-maker – the Ministry of Economics of the Republic of Latvia. This will be done by developing a viable operational model for renewable energy communities in Latvia. The purpose of these activities is to demonstrate how bottom-up initiatives, facilitated innovatively by the extension stage partner organizations with their improved capacity, help to increase the production of sustainable renewable energy in Latvia.

Secondly, the partners will draw on the existing transnational partner agreement and deepen the identified cooperation possibilities among the partner regions. They will apply a transnational pairing approach in which frontrunner and follower partners cooperate. Riga Planning Region will be directly involved in the transnational pairing of RENCOPs and community energy pilots through study visits and exchange of experiences with German partners from Rendsburg-Eckernförde. Both partners will bring in their specific knowledge and experiences of CE implementation into the pairing process.

Project Partnership

The project partnership consists of 9 partners from 6 countries around the Baltic Sea. Apart from project partner Riga Planning Region, Latvia is also represented by two Associated organizations – the Ministry of Economics of Latvia and the local municipality of Mārupe.

1 Kiel University – the lead partner
2 Green City Energy
3 Heinrich-Böll Foundation Schleswig-Holstein
4 Municipality of Middelfart
5 Tartu Regional Energy Agency
6 Green Net Finland
7 Riga Planning Region
8 Kaunas Regional Energy Agency
9 Aalto University

 

Duration of the project: 1 October 2020 – 30 June 2021 (9 months)

Project budget: 666,657.00 EUR, including partner budget for Riga Planning Region – 72,550.00 EUR (of which 85% co-financing from ERDF)

Project web page: https://co2mmunity.eu

Project coordinator at Riga Planning Region: Sanita Paegle, e-mail: sanita.paegle@rpr.gov.lv

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!