Svētdiena, 2025. gada 19. janvāris
Teksta izmērs:

Pārtikas un ēdināšanas, kā arī transporta jomā Zaļais publiskais iepirkums tiek piemērots vairāk nekā 70% gadījumu

26 Jūn, 2016

Pērn valsts un pašvaldības rīkotajos iepirkumos visvairāk Zaļā publiskā iepirkuma kritēriji tikuši piemēroti divās produktu grupās – konkursos par pārtikas un ēdināšanas pakalpojumiem (76% gadījumos) un transporta iegādi (79% gadījumos).

Kopumā Latvijā uzņēmējiem šobrīd tikai veidojas izpratne par videi draudzīgu produktu un pakalpojumu noieta potenciālu un tie ļoti pakāpeniski pārorientējas uz atbilstoša piedāvājuma attīstīšanu. To Rīgas plānošanas reģiona projekta “GreenS” rīkotajā sanāksmē ar uzņēmējiem atzina dažādu jomu eksperti, kas piedalījās diskusijā par Latvijas uzņēmumu kapacitāti nodrošināt Zaļā publiskā iepirkuma kritērijiem atbilstošus produktus.

Kā norādīja sanāksmes rīkotāja Aija Zučika, Rīgas plānošanas reģiona un projekta “GreenS” pārstāve, šī sanāksme ir solis, lai iegūtu labās prakses piemērus, kas ļautu uzņēmējos veidot labāku izpratni par Zaļā publiskā iepirkuma sniegtajām iespējām nākotnē publiskajos iepirkumos. Turklāt projekta “GreenS” ietvaros plānots izstrādāt vadlīnijas Rīgas plānošanas reģiona pašvaldībām Zaļā iepirkuma kritēriju piemērošanai konkursos, kā arī izveidot vienotu tiešsaistes datubāzi ar videi draudzīgiem produktiem un pakalpojumiem.

Maris Klismets, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Koordinācijas departamenta direktors, atzina, ka bez valsts politiskā atbalsta būs grūti sasniegt Zaļā publiskā iepirkuma kritēriju aktīvu iekļaušanu publiskajos iepirkumos. Veiksmīgs piemērs ir Zemkopības ministrijas aktīva rīcība, iekļaujot normatīvajos aktos kā obligātu pārtikas konkursu prasību zaļo ieprikumu kritērijus. Pateicoties tam, jau šobrīd ¾ iepirkumu šajā jomā tiek veikti, balstoties uz šo principu. Tiesa, svarīgi ir sakārtot zemākās cenas jautājumu, jo tas šobrīd attur uzņēmējus paplašināt produkcijas klāstu, savukārt pašvaldības piemērot kritērijus, jo videi draudzīgāki risinājumi nebūt nenozīmē lētākais pretendents.

Jau vairākus gadus Latvijā darbojas Zaļo tehnoloģiju inkubators, kas ir vienīgais Baltijā un izveidots, lai veicinātu inovāciju rašanos zaļo tehnoloģiju jomā. Tā pārstāvis Matīss Neimanis atzsīst, ka kopš inkubatora darbības uzsākšanas, ir palīdzēts īstenot 81 idejas un līdz nākamā gada vasarai plānots palīdzēt uzņemt inkubatorā vēl 72 projektus videi draudzīgo tehnoloģiju jomā. Viņaprāt, ir daudzas labas un drosmīgas idejas, piemēram, kaņepju bloka mājas, Bindio aplikācija riteņu novietošanai, skrejriteņi Rīgas centram, līmviela “Saproglue”, kas izmanto videi draudzīgo sapropeli.

Dzelzbetona konstrukciju ražotājs “Skonto Prefab” diskusijas laikā atzina, ka uzņēmums nopietni pievērsās vides tēmai pēc eksporta attīstīšanas uz Skandināviju, kur, lai piedalītos publiskos iepirkumos, svarīgs nosacījums bija vides deklarācijas, kas apstiprina produkta izcelsmi un izejvielu atbilstību stingrām vides prasībām.

Savukārt AS “Spodrība” pārstāve A.Breidaka atzīst, ka Latvijā “zaļā domāšana” pēdējos gados strauji attīstās. Uzņēmuma Eco produkcijas īpatsvars  ik gadu pieaug vidēji par 75 – 80%. Uzņēmums ir viens no ražotājiem, kas ar saviem eko produktiem un zaļo domāšanu pievērš sabiedrības uzmanību ekoloģiskam dzīvesveidam. Ja 2012.gadā līnijā ietilpa 9 produkti, tad šobrīd jau to ir ap 20 produktu. A.Breidaka atzīst, ka ar eko sertifikāciju uzņēmums ir izvēlējies grūtāko, bet vienlaikus atbildīgāko pret sabiedrību un vidi attīstības ceļu. Lai gan visi ECO līnijas produkti atbilst ekomarkējuma prasībām, tomēr to sertificēšana notiek pakāpeniski, jo sertifikāta iegūšana ir pietiekami dārga.

Rīgas plānošanas reģions (RPR) rīko projekta “GreenS” diskusiju ciklu, kas veltīta Zaļā publiskā iepirkuma sekmīgai ieviešanai Latvijas pašvaldībās. Šī ir otrā tikšanās septiņu diskusiju ciklā, un tā veltīta Latvijas uzņēmēju kapacitātei nodrošināt Zaļā publiskā iepirkuma kritērijiem atbilstošus produktus, un tajā ar pieredzi dalījās dažādu nozaru eksperti.

Prezentācijas:

Radīts, lai saudzētu

Ilgspējas indekss. Atbildīga biznesa novērtējums

Reducing CO2 emissions of concrete slab constructions with the PrimeComposite

SKONTO PREFAB ZAĻAIS CEĻŠ

Eiropas Biznesa atbalsta tīkls ( EEN) Latvijā

Zaļā pubiskā iepirkuma īstenošana 2015.gadā

Zaļo tehnoloģiju inkubators Kāpēc, kam un kā

Zaļā publiskā iepirkuma mērķis ir veicināt videi draudzīgas politikas veidošanu pasaulē, samazinot darbības ietekmi uz vidi un veicinot videi draudzīgus un ilgtspējīgus uzlabojumus sabiedrības dzīves apstākļos. Viens no instrumentiem, kā veicināt šādas atbildīgas politikas veidošanu, ir atbilstošu vides un energoefektivitātes prasību iekļaušana valsts un pašvaldību iepirkumos. Tas ļauj ne tikai videi draudzīgu produktu un pakalpojumu īpatsvara pieaugumu, bet sekmē finansiālus un sociālus uzlabojumus pašvaldībās. Diskusiju cikls notiek ES programmas “Apvārsnis 2020” (Horizon 2020) finansēta projekta “GreenS” ietvaros, kura mērķis ir veicināt zaļā publiskā iepirkuma izmantošanu pašvaldību konkursos. Latviju šajā projektā pārstāv Rīgas plānošanas reģions un Rīgas pašvaldība ar Rīgas Enerģētikas aģentūru.

Papildu informācijai:

Aija Zučika, e-pasts: aija.zucika@rpr.gov.lv, tālr.: 67559823

 

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!