Par mūsu industriālo mantojumu tapis 12 lapušu raksts Nīderlandes un Beļģijas izdevumam “Rūpniecības un tehnoloģiju mantojums”. Mūsu tūrisma jomas eksperts Edgars Ražinskis sagatavoja materiālu par industriālā mantojuma vēsturi un objektiem Latvijā un Igaunijā.
No Rīgas plānošanas reģiona objektiem pieminēts ir Aldara muzejs un Dzelzceļa muzejs Rīgā, kā arī Ūdensapgādes muzejs Baltezerā.
Paldies Kurzemes plānošanas reģionam un Vidzemes plānošanas reģionam par atbalstu publikācijas tapšanā.
Vairāk par projektu un industriālo objektu interaktīvo karti skatiet: https://industrialheritage.travel/lv
Industriālais mantojums ir mūsu kultūras mantojuma daļa, tas liecina par industriālo tehnoloģiju attīstību, darba paņēmienu un darba apstākļu izmaiņām un palīdz plašāk izprast sabiedrības attīstību un vēsturi. Senākais saglabātais industriālais mantojums Igaunijā un Latvijā veidojies jau 18. gadsimtā, kad Igaunija un Latvija atradās Krievijas impērijas ietekmē un lielrūpniecība un zemes īpašumi ar īpašām tiesībām bija nonākuši baltvācu aristokrātijas rokās. Laukos tiesības un iespējas nodarboties ar uzņēmējdarbību bija muižnieku un pilsētās – ģilžu un cunftu rokās.
Projekts “Industriālā mantojuma atdzīvināšana tūrisma attīstībai” (Revival of Industrial heritage for tourism development) tiek realizēts Interreg Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmā 2014. – 2020. gadam un Rīgas plānošanas reģions tajā piedalījās kā partneris. Projekta mērķis ir atdzīvināt industriālo mantojumu tūrisma attīstībai, veicinot izpratni par industriālā mantojuma vērtībām un nozīmi tūrisma piedāvājuma dažādošanai projekta reģionos, izveidojot sadarbības tīklu starp iesaistītajām pusēm tūrisma un industriālā mantojuma sfērā, kā arī veidot sadarbību ar Eiropas Industriālā mantojuma tīkliem, attīstot industriālā mantojuma objektus par pievilcīgām tūrisma vietām, kas atbilst ceļotāju vajadzībām, kā arī reklamējot industriālā mantojuma tūrisma vietas ārvalstu un vietējiem ceļotājiem.