Svētdiena, 2024. gada 17. novembris
Teksta izmērs:

Padomes sēdē VARAM informē par jaunajām reģiona robežām

28 Mai, 2021

Šī gada 28. maijā notika Rīgas plānošanas reģiona Attīstības padomes sēde, kas veltīta reģionālajai reformai un VARAM redzējumam par plānošanas reģionu jaunajām robežām. Sēdē ar jaunāko informāciju dalījās Ilze Oša, VARAM Valsts sekretāra vietniece reģionālās attīstības jautājumos.

VARAM izstrādājis jaunus MK noteikumus par plānošanas reģionos ietilpstošajām teritorijām, lai nodrošinātu plānošanas reģionu darbību pēc 2021.gada 1.jūlija. VARAM ir saņēmis Limbažu un Tukumu novada domes lēmumus par to iekļaušanu attiecīgi Vidzemes un Kurzemes plānošanas reģionos. Arī Ogres novads paudis vēlmi pievienoties Vidzemes plānošanas reģionam. Turpmāk Rīgas plānošanas reģionā ietilps 10 pašvaldības – Rīga, Jūrmala, Ādažu novads, Ķekavas novads, Mārupes novads, Olaines novads, Ropažu novads, Salaspils novads, Saulkrastu novads un Siguldas novads. VARAM ir lūdzis plānošanas reģionus sagatavot attīstības programmas līdz gada beigām. No šīm programmām tad vēlāk būvēs platformu ES fondu apguvei. Šo plānu tematiskie uzsvari būtu jāakcentē uz  reģionālās ekonomikas attīstību un publisko pakalpojumu efektivitāti, kā arī pašu reģionu un pašvaldību administrācijas kapacitātes celšanu. Lai apkalpotu AMN finansējuma instrumentu, VARAM ir ieplānojis vienu amata vietu.

Ādažu novada domes priekšsēdētājs Māris Sprindžuks norādīja, ka būtu svarīgi paredzēt plānošanas reģioniem finansējumu datu ievākšanai, lai reģiona pašvaldības varētu pieņemt uz datiem balstītus  lēmumus: “Mēs uz Rīgas rēķina vācam datus par Pierīgā dzīvojošajiem bērniem, lai varētu būvēt jaunus bērnudārzus. Deklarētās adreses neparāda īsto situāciju. Cits piemērs – Labklājības ministrija aicināja Pierīgā veidots vienu institūciju bērniem ar smagiem funkcionāliem traucējumiem. Bet tikai vadoties no datiem, mēs varētu nolemt šo vietu. Ādaži un Carnikava apvienojas un jāveido kā vienots novada sabiedriskā transporta maršruts, kas savieno divus pakalpojuma centrus. Atkal nepieciešami dati. Un tā ir daudzos apvienotajos novados. Te būtu svarīgi izveidot izpētes fondu ar valsts līdzekļiem – paredzēt reģionam naudu pētījumiem. Vienots koncepts reģionam “maka turēšanai”.”

Andris Morozovs, Rīgas domes deputāts, atbalstīja Sprindžuka nostāju un aicināja izveidot stratēģisku grupu datu vākšanā, lai palīdzētu apvienotajiem jaunajiem novadiem, lai katrs to nedarītu individuāli, bet gan centralizēti, kas nodrošinātu vienotu metodiku tālākai izmantošanai.

Daiga Mieriņa, RPR Attīstības padomes priekšsēdētāja un Carnikavas novada domes priekšsēdētāja, vaicāja VARAM pārstāvei par reģiona funkcijām un pārvaldības modeli. Ilze Oša norādīja, ka šāds modelis vēl nav izstrādāts, jo nav bijusi vienošanās ar ministrijām. Šobrīd nolemts iet “soli pa solim” un pakāpenisku funkciju piešķiršanu. Zināms, ka tā būs atvasināta publiska persona.

 D.Mieriņa vaicāja par to, kas notiek ar starptautiskajiem projektiem pēc reģiona robežu grozīšanas. I.Oša norādīja, ka jaunos projektus būs jāizvēlas atbilstoši jaunajām teritorijām, bet iesāktie projekti būs jāpabeidz uz vienošanās pamata.

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!