Svētdiena, 2025. gada 19. janvāris
Teksta izmērs:

Otrajā koprades sesijā turpina attīstīsit BUILDSPACE platformas pakalpojumus

10 Dec, 2023

BUILDSPACE projekta mērķis ir izveidot platformu integrējot ēku atrašanās vietas balstītus datus (kas iegūti no IoT platformām, BIM, un citiem risinājumiem), anotētus satelītdatus, kā arī dati, kas uzņemti ar termokameru aprīkotiem droniem. Šie dati tiks izmantoti lēmumu pieņemšanas atbalstam, ko varēs izmantot ēku energoefektivitātes un  klimata noturības pasākumu ieviešanai pilsētās, kā arī sniegs iespējas ēku energoefektivitātes monitoringam dažādos posmos (celtniecība, ekspluatācija, renovācija).

Koprades sesija ir daļa no kopēja platformas attīstības procesa, un tās mērķis ir:

  • iesaistīt potenciāli ieinteresētās personas projektā, īpaši tieši potenciālos platformas lietotājus no katras eksperimentālās vides;
  • veicināt izpratni par iespējām dažādu funkciju izmantošanā, kā arī apzināt kādas konkrētas funkcijas visvairāk interesē galalietotājus
  • izstrādāt tādas pakalpojuma vizualizācijas, kad būtu viegli saprotamas un ērtas lietošanā.

Koprades sesija pulcēja nozares profesionāļus, lai informētu par projekta gaitu un papildinātu izstrādājamos pakalpojumus ar ekspertu ieteikumiem, par katru no BUILDSPACE pakalpojumiem:

Platformas dati ēku līmenī ļaus nodrošināt Digitālā dvīņa izveidošanu un uzlabošanu. Abi pakalpojumi veicinās datu izmantošanu ēku būvniecības, uzraudzības un rekonstrukcijas procesos. Digitālais dvīnis tiks izveidots balstoties iegūtajos datos, ko papildinās dronu uzņemtie termo-dati. Datu analīzes rezultātā tiks vizualizēts ēkas modelis, kas ļaus laicīgi noteikt riska zonas. Šādu datu analīze ļaus būtiski uzlabot gan ēku būvniecības procesus, gan vēlāk ēkas uzturēšanu. Šo datu analīze pilsētas līmenī un dvīņu datu jēgpilna integrācija plānošanas procesos ļaus efektīvāk reaģēt uz klimata izmaiņu izaicinājumiem.

Platformas dati pilsētas līmenī nodrošinās:

  • Enerģijas pieprasījuma analīze, prognozes un noturība pret klimata pārmaiņām, kā arī saules enerģijas potenciāla aprēķināšana Rīgas teritorijā esošajām ēkām (Built environment climate scenarios)
  • Pilsētas vides siltuma/karstuma analīze un noturība (Urban heat analysis and resilience)
  • Pilsētas plūdu analīze un noturība (Urban flood analysis and resilience)

Platformas dati ļaus analizēt plisētas ēku/māju fonda energoefektivitāti, kā arī izstrādāt datos balstītos risinājumus ēku fonda modernizēšanai un labākai pilsētas attīstības plānošanai, piemēram, salīdzinot situāciju ar citām valstīm un balstoties viņu pieredzē, kā arī salīdzinot dažādas energoefektivitātes uzlabošanas stratēģijas.

BUILDSPACE pakalpojums ļaus izvērtēt teritorijas ar intensīvo pilsētas apbūvi – kā izplatās siltums un veidojas paaugstināta riska teritorijas, kas tiktu vizuāli attēlots kartē, un kartes dati papildināti ar sociālekonomiskās neaizsargātības faktoru datiem. Šādu datu pieejamība ļautu apzināt prioritāras teritorijas, kur ir nepieciešams iedzīvināt klimata ietekmes mazināšanas stratēģijas. Kā arī šos datus iespējams izmantot analizējot ēku energoefektivitāti un riskus šājā konkrētajā teritorijā.

Platformas apkopoti dati ļaus prognozēt ikgadējus plūdus un to nodarītus postījumi, kā arī apzināt paaugstinātā riska zonas un hidroloģisko ietekmi. Attiecīgus datus varēs izmantot izstrādājot dažādus klimata attīstības scenārijus. Apkopojot pieredzi no dažādām valstīm tiks izveidots pasākumu katalogs, kas ļaus salīdzināt dažādu pilsētplānošanas mehānismu efektivitāti.

BUILDSPACE Platformas izveide tiek aktīvi iesaistīti nozares speciālisti no visām projekta dalībvalstīm. Koprades sesija piedalījās 65 dalībnieki, tai skaitā 20 no Latvijas, kas sniedza savus ieteikumus  par nepieciešamajiem datiem, esošo datu integrāciju, par datu vizualizāciju un citiem praktiskiem aspektiem.

Sesijas sākumā dalībnieki tika iepazīstināti ar projekta gaitu un plānotajiem BUILDSPACE platformas pakalpojumiem. Otrajā sesijā piedalījās daudzi eksperti, kas jau bija iesaistījušies pirmajā sesijā, kad tika detalizēti prezentēti pakalpojumi, tāpēc papildus pašai prezentācijai tika izstāstīts arī kādā veidā ekspertu ieteikumi tika iestrādāti pašā produktā. Dalībnieki darbojās atsevišķās darba grupās, lai sniegtu ieteikumus katram pakalpojumam:

  • Digitālā dvīņa izveidošanu un uzlabošanu
  • Enerģijas pieprasījuma analīze, prognozes un noturība pret klimata pārmaiņām
  • Pilsētas vides siltuma/karstuma analīze un noturība
  • Pilsētas plūdu analīze un noturība

Projekta komanda prezentēja pakalpojuma darbplūsmu,  vizualizāciju un salīdzināšanas rīku iespējas, par ko dalībnieki sniedza savas atsauksmes un ieteikumus. Īpaši svarīga diskusija noritēja par jautājumiem par pakalpojuma izmantošanu, iespējamo izmantošanu un interesantākajām funkcijām.

Sesijas noslēgumā eksperti sniedza savus ieteikumus platformas ilgtspējīgai lietošanai un iespējamai sadarbības ar citiem energoefektivitātes risinājumiem un pilsētplānošanas rīkiem. Kā arī atsevišķi tika pārrunātas mijiedarbības iespējas ar citiem Eiropas finanšu instrumentu projektiem.

Vairāk par projektu https://buildspaceproject.eu/

Galerija

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!