Piektdiena, 2024. gada 27. decembris
Teksta izmērs:

Mārupē attīstās zaļās enerģijas kopienu iniciatīvas

19 Aug, 2021

Šobrīd Rīgas plānošanas reģions īsteno starptautisku projektu Energize Co2mmunity, kura virsmērķis ir atjaunojamās enerģijas sadarbības partnerību (iedzīvotāju brīvprātīgi izveidotas kopienas enerģijas ražošanai, sadarbojoties ar vietējām pašvaldībām un citām ieinteresētajām pusēm) izveide un darbības principu ieviešana Rīgas plānošanas reģionā sadarbībā ar vietējām pašvaldībām un valsts enerģētikas politikas veidotājiem.

 

Projekta Co2mmunity ietvaros Mārupes novadā tika uzsākts pilotprojekts, kura ietvaros vietējo iedzīvotāju kopiena sadarbībā ar novadu un Rīgas plānošanas reģionu uzstādīja atjaunojamās enerģijas risinājumus dzīvojamajai mājai. Lai iepazīstinātu Jūs ar projekta virzību un nākotnes iespējām Mārupes novadā, aicinājām Mārupes novada projekta pārstāvi pastāstīt nedaudz vairāk.

 

Kāpēc Mārupes novads nolēma pievērsties atjaunojamās enerģijas projektiem?

 

Mārupes novada pašvaldības pārvaldības viena no prioritātēm vienmēr ir bijusi “zaļā vide un zaļā domāšana”, kas ir virzījusi dažādu plānoto uzdevumu izpildi arī ar kursu uz atjaunojamās enerģijas projektiem. Pirmie projekti, iegādājoties pašvaldības vajadzībām elektromobīļus un vienu no izglītības iestādēm aprīkojot ar saules baterijām tika realizēti jau 2014.gadā. Līdz ar to loģisks turpinājums bija iesaistīties Co2mmunity projekta aktivitātēs energoefektīvu kopienu izveidošanai, gan izstrādāt arī plānošanas dokumentus turpmāko rīcību izpildei – kā Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānu līdz 2050.gadam, gan energopārvaldības plānu vidēja termiņa periodā.

 

Kādi ir izvēlētie risinājumi atjaunojamās enerģijas ieviešanai novadā?

 

Energopārvaldības sistēmas izveide un ieviešana; Pašvaldības kampaņa ēku atjaunošanai visā novadā; Atjaunojamo energoresursu plašāka lietošana privātmājās; Energopārvaldības sistēmas nepārtraukta uzlabošana; Pašvaldības ēku atjaunošana; Pielāgošanās klimata pārmaiņām pasākumu kopums; Ielu apgaismojuma inventarizācija, modernizācija un uzstādīšana vēl neapgaismotajās ielās; Pašvaldības atbalsts energoefektivitātes pasākumu veicināšanai; Jaunu siltumenerģijas patērētāju piesaiste CSS Mārupes novadā; Pašvaldības autoparka modernizācija; Biedrību un namu apsaimniekotāju iesaiste daudzdzīvokļu ēku atjaunošanā.

 

Cik daudzās vietās jau ir uzstādītas tehnoloģijas un kādas ir nākotnes ieceres saistībā ar atjaunojamo enerģiju?

 

Par privātīpašumiem informācija nav apkopota, tomēr pašvaldības īpašumos uzstādīts izglītības iestādei, drīzumā tiks nodota ekspluatācijā jauna izglītības iestāde, kurā arī būs šie energoefektīvie risinājumi. Nākotnes ieceres aicinām apskatīt šeit: https://www.marupe.lv/sites/default/files/inline-files/ENERGOPLANS.pdf

 

Kādi ir galvenie ieguvumi Mārupes kopienai no šīm iniciatīvām?

 

Pašvaldības ieskatā galvenais ieguvums ir enerģijas taupīšana un līdz ar to zemākas izmaksas. Ieguvums ir arī kaimiņattiecību uzlabošana, jo kaimiņi izveidojot kopienu vairāk komunicē savā starpā. Globāls ieguvums ir klimata pārmaiņu CO2 emisiju samazinājums, izmantojot atjaunojamos energoeresursus.

 

Pēc Jūsu novērojumiem, kāda ir sabiedrības attieksme pret atjaunojamo enerģiju un kādas ir tendences?

 

Sabiedrības attieksme ir visnotaļ pozitīva, bet visbiežāk izņemot personīgo ieinteresētību un zaļo domāšanu, citus ieguvumus sabiedrība neizjūt. Arī valsts pārvaldei – gan pašvaldībai, gan valstij būtu jārada virkne motivējošu instrumentu, lai sabiedrība aizvien vairāk izvēlētos šos atjaunojamā enerģijas risinājumus un to izmantošana ikdienā būtu vairāk jūtama, nekā šobrīd.

 

Kādi ir galvenie izaicinājumi, ar kuriem nākas saskarties ieviešot atjaunojamās enerģijas risinājumus?

 

Izvēlēties piemērotāko risinājumu.

 

Kā Jūs vērtētu projektu Co2mmunity un Energize Co2mmunity atbalstu šo iniciatīvu ieviešanā?

 

Šis projekts ir pilotprojekts ne tikai pašvaldībā, bet arī valstī kopumā. Lai gan projekts vēl nav noslēdzies, ir jūtamas jau pozitīvas pārmaiņas energokopienu izveidošanai valstī, arī nozaru  ministrijas iesaistās un meklē risinājumus šādu kopienu izveidošanai patstāvīgi.

 

Pastāstiet, lūdzu, nedaudz vairāk par plānoto diskusiju pasākumu un Zaļo festivālu Mārupes novadā?

 

Plānotā noslēdzošā diskusija projekta ietvaros, kā “zaļais festivāls” ir plāns aizsākt ikgadēju tradīciju pašvaldībā, lai popularizētu jaunas iniciatīvas, rādītu labās prakses piemērus, iesaistītu jauniešus un diskutētu par zaļo ideju iedzīvināšanu novadā.

 

Uz jautājumiem atbildēja Mārupes novada attīstības nodaļas vadītāja Ilze Krēmere.

 

Mārupes “Zaļais festivāls” norisināsies septembrī, par pasākuma aktualitātēm ziņosim jau pavisam drīz.

 

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!