Svētdiena, 2024. gada 17. novembris
Teksta izmērs:

Lietuvas un Polijas militārais mantojums kā iedvesma turpmākai attīstībai Latvijā un Igaunijā

17 Mai, 2022

Laikā no 9. līdz 14.maijam Rīgas plānošanas reģiona eksperti kopā ar projekta Militārais Mantojums partneriem no Latvijas un Igaunijas devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Lietuvu un Poliju.

Pieredzes apmaiņas brauciena laikā, tika apmeklētas tādas vietas kā:

Kauņas fortifikācijas – pirmajā dienā Latvijas un Igaunijas tikās ar Kauņas IX forta muzeja pārstāvjiem. Paldies muzeja vēstures nodaļas vadītājam Vytautas Petrikėnas par diskusiju un interesanto ekskursiju pa muzeju.

Tika apmeklēts arī “Vilku midzenis” – Ādolfa Hitlera Austrumu frontes militārais vadības centrs Otrajā pasaules karā.

Turpmākais brauciens veda uz 2017. gadā atklāto Gdaņskas Otrā pasaules kara muzeju, kas pārsteidza ar savu varenību un iespaidīgo ekspozīcijas demonstrējumu. Tajā mūs gaidīja tikšanās ar Gdaņskas Universitātes vēstures profesoru un muzeja direktoru Grzegorz Berendt un unikāla iespēja izstaigāt muzeju viņa pavadībā.

Gidu pavadībā apmeklēta arī Vesterplates pussala – vieta, kur izskanēja pirmie Otrā pasaules kara šāvieni.

Krasta aizsardzības baterija Helā – jau kopš 2006.gada Helā, Polijā ierīkots Piekrastes aizsardzības muzejs (Muzeum Obrony Wybrzeża), vietā, kur agrāk atradās Vācijas “Šlēsvigas-Holšteinas” 406 mm baterija: B2 lielgabala korpuss un attāluma mērītāja tornis. Muzejs iepazīstina ar Helas un Polijas flotes militāro vēsturi – vairākas tematiskas izstādes parāda Helas aizsardzības varonību 1939. gadā un Polijas flotes attīstību vēsturē, kā arī detalizēti parādīta jūras spēku bruņojuma un sakaru attīstību pēdējo piecdesmit gadu laikā. Tur iepazināmies ar muzeja direktoru Władysław Szarski, un uzzinājām par šīs vēsturiskās vietas un muzeja vēsturi, tā attīstību un darbību šodien.

Šaursliežu dzelzceļa muzejs Suvalku reģionā – tur tikāmies ar Wigry Nacionālā parka pārstāvjiem, un devāmies izbraukumā pa šaursliežu dzelzceļu, kas sākotnēji tika veidots 1. Pasaules kara laikā ar mērķi izvest kokmateriālus. Tagad tas ir tūristiem pielāgots, ap 10 km garš brauciens caur gleznainajiem Augustovas mežiem un Vigri nacionālajam parkam.

Visos apskates objektos brauciena dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar militārā mantojuma objektu izveides, uzturēšanas un organizatoriskajām niansēm, kā arī finansējuma piesaisti, personāla vadību. Katrā no objektiem mūs satika un dalījās pieredzē šo objektu īpašnieki vai pārvaldītāji, sniedzot iespēju skatīt pieredzi no personiskas perspektīvas. Šie objekti šobrīd ir atvērti jebkuram interesentam un tie visi stāsta par nozīmīgiem vēstures notikumiem, kas veidojuši mūsdienu Eiropu.

Brauciens bija īpaši vērtīgs ar ieraudzītajām dažādajām iespējām un militārā mantojuma pasniegšanas veidiem, kurus vairāki gan reģiona, gan visa projekta partneri arī turpmāk varēs pielietot savā profesionālajā darbībā, jau attīstot dažādas militārā mantojuma vietas Latvijā un Igaunijā.

 

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!