Pagājušajā nedēļā Kauņas Zinātnes un tehnoloģiju parkā Lietuvā notika astotā INTERREG VB Baltijas jūras reģiona programmas 2014.-2020.gadam projekta “Viedās specializācijas stratēģijā balstītu inovācijas un izaugsmes spēju stiprināšana vidēja lieluma pilsētās un reģionos” (EmpInno) partneru sanāksme.
Projekts tiek īstenots sešpadsmit dažādu organizāciju partnerībā, kas pārstāv Baltijas jūras reģiona valstis – tai skaitā trīs Baltijas valstis. Latviju projektā pārstāv Rīgas plānošanas reģions, Igauniju Tartu pilsētas pašvaldība un Tartu Zinātnes parka fonds, bet Lietuvu Kauņas Zinātnes un tehnoloģiju parks, kas kopā ar projekta vadošo partneri – Rostokas Biznesa un Tehnoloģiju attīstības uzņēmumu – bija galvenie projekta partneru sanāksmes organizatori.
Projekta partneru sanāksme notika Santaka ielejā (Santaka Valley) – integrētajā zinātnes, studiju un uzņēmējdarbības centrā. Kauņas Zinātnes un tehnoloģiju parks oficiāli tika izveidots 2015.gada janvārī, apvienojot trīs publiskās organizācijas – Kauņas Tehnoloģiju reģionālo zinātnes parku, Kauņas Reģionālo inovāciju centru un Kauņas Augsto tehnoloģiju un IT parku. Šobrīd Kauņas Zinātnes un tehnoloģiju parks un Kauņas Tehnoloģiju universitāte ir galvenie spēlētāji Santaka ielejas darbības un izaugsmes nodrošināšanā. Kauņas Zinātnes un tehnoloģiju parka galvenā loma ir būt vidutājam starp zinātniekiem un uzņēmējiem, nodrošinot savstarpēju sinerģiju inovatīvu produktu vai pakalpojumu radīšanā, kas rezultējas jaunu investīciju piesaistē.
Partneru sanāksmes atklāšanas prezentācija
Sanāksmi atklāja Kauņas Zinātnes un tehnoloģiju parka pārstāvja Tomas Černevičius prezentācija, kuras laikā dalībnieki tika iepazīstināti gan ar Lietuvas uzņēmējdarbības un inovāciju vides raksturojumu, gan ar Santaka ielejā īstenotajiem pētniecības un attīstības pasākumiem. Turpmākā projekta partneru sanāksme tika veltīta diskusijām par projekta darba paku ietvaros noteikto rezultātu sekmīgu sasniegšanu. Projekta galvenais izaicinājums ir viedās specializācijas stratēģijā (RIS3) balstītu inovācijas un izaugsmes spēju stiprināšana, radot situāciju, kur inovācijas starpnieki, kas vienlaikus ir arī viedās specializācijas stratēģijas ieviesēji – uzņēmējdarbības attīstības veicināšanas organizācijas, augstākās izglītības iestādes, zinātnes un tehnoloģiju parki – šo dokumentu redz kā atbalsta mehānismu, kas vitāli nepieciešams reģiona inovāciju konkurētspējas izaugsmē. Tāpēc sanāksmes laikā vairāki projekta partneri tika aicināti iepazīstināt ar savām aktivitātēm RIS3 ieviešanas procesā, komunikācijā ar iesaistītajiem spēlētājiem. Sanāksmi noslēdza Lietuvas un Mēklenburgas – Priekšpomerānijas federālās zemes Vācijā prezentācijas, kas demonstrēja izaicinājumus, ar ko jāsaskaras, lai integrētu makrolīmenī noteikto viedās specializācijas risinājumu ieviešanu praksē, vietējā līmenī.
“Kauņas Biznesa Izaugsmes Balva” (K.A.V.A. 2018) noslēguma ceremonija
Pēc projekta partneru pirmās dienas sanāksmes dalībniekiem bija unikāla iespēja apmeklēt klātienē “Kauņas Biznesa Izaugsmes Balva” (K.A.V.A. 2018) noslēguma ceremoniju, kas notika Santaka ielejā un kur deviņās nominācijās tika godināti Kauņas pilsētas gada inovatīvākie, sociāli atbildīgākie, uz straujāko izaugsmi vērstie uzņēmumi. Bet dienu noslēdza vizīte Kauņas alus darītavā Volfas Engelmans, kas uzskatāmi atklāja inovāciju komercializācijas principus pārtikas ražošanas jomā, kas arī ir viena no viedās specializācijas stratēģijas prioritārajām jomām.
Projekta partneru diskusija
Otrā partneru sanāksmes diena bija veltīta, lai darba grupās diskutētu par makroreģionālajiem risinājumiem vietējo vajadzību nodrošināšanā. Diskusijas laikā Rīgas plānošanas reģiona pārstāvji iepazīstināja projekta partnerus ar jau īstenotajām un tuvākajā laikā paredzētajām Rīgas plānošanas reģiona darbībām RIS3 ieviešanas veicināšanai reģiona teritorijā.