Trešdiena, 2024. gada 18. decembris
Teksta izmērs:

Jaunumi Mežtakā un Jūrtakā: Pārgājieni+

31 Okt, 2024

Lai vieglāk izvēlēties garo distanču pārgājienu maršrutu – Mežtakas un Jūrtakas – posmus īsākām pārgājienam, tagad tie  iedalīti  dažādās interešu tematikās: Sapņu taka, Kultūrpieredze, Dabas skaistums, Ar bērniem, Ziemas prieks, Cauri pilsētai, Ar velo, Laivā, Viegli ejams. Vairāki posmi pielāgoti cilvēkiem ratiņkrēslos vai ar redzes ierobežojumiem. Abās takās uzstādītas vairākas tiešsaistes kameras, kas palīdz izvērtēt apstākļus, plānojot pārgājienu.

Pārgājieni+ : ceļojums ar papildu pieredzēm

Baltictrails.eu vietnē Mežtakai un Jūrtakai izveidotas jaunas sadaļas Pārgājieni+ . Tās atrodamas  https://baltictrails.eu/lv/coastal/itinerary un https://baltictrails.eu/lv/forest/itinerary.

Katrā sadaļā savai interesei atbilstošāko posmu var atrast, izmantojot meklētāju pēc posma nosaukuma, tēmas, valsts (Lietuva, Latvija, Igaunija), vai takas nosaukuma (Mežtaka, Jūrtaka).

  • Sapņu taka

Šādi nosaukti maršrutu skaistākie un raksturīgākie posmi, kuros ir, piemēram, iespaidīgi un daudzveidīgi jūras krasti, seni un neparasti meži, īpašas ainavas, nacionālie parki, dabas parki. No dabas un kultūrainavas viedokļa – izcilas valsts vai lielāka reģiona teritorijas, kuras šķērso maršruts.

Viens no “Sapņu taka” posmiem Jūrtakā: Saunags – Kolka (Latvijā)

Posms piemērots ikviena vecuma un sagatavotības gājējam. Maršruts galvenokārt ved pa smilšainu liedagu, un tā finišs atrodas Kolkasragā, Lībiešu krastā, Slīteres Nacionālajā parkā, kur satiekas Dižjūra ar Mazjūru.

  • Kultūrpieredze

Maršruta posmi, kuros var apskatīt pilis, muižas, parkus, baznīcas, pilskalnus, militārā mantojuma vietas, pilsētu vēsturiskos centrus, muzejus, iepazīt kolekcijas, iegādāties suvenīrus un iepazīt vietējās tradīcijas – paražas, ēdienus, dzērienus.

Viens no “Kultūrpieredze” posmiem Mežtakā: Alatskivi – Rannamõisa (Igaunijā)

Alatskivi ir lieliska vieta, kur nobaudīt Peipusa tradicionālos ēdienus, arī slaveno sīpolu pīrāgu. Kallastē ir vērts uzmeklēt vietējo zivju restorānu, lai nobaudītu kūpinātu Peipusa repsi, zandartu vai sīgu.

  • Dabas skaistums

Maršruta posmi, kas piemēroti savvaļas dabas – augu, putnu, zvēru iepazīšanai un vērošanai, sēņošanai, ogošanai, ainavu vērošanai, dabas fotografēšanai un filmēšanai.

Viens no “Dabas skaistums” posmiem Jūrtakā: Paldiski – Kersalu (Igaunijā)

Šajā posmā ir iespaidīgākās Jūrtakas klintis un stāvkrasti visās Baltijas valstīs, kas apjož Pakri pussalu. No tām paveras fantastiski skati dažādos gadalaikos.

  • Ar bērniem

Viegli ejami vai ar bērnu ratiņiem izbraucami  maršruta posmi vai to daļas, kurās ir spēļu laukumi, īpaši izveidoti maršruta atzari, kas interesantā un interaktīvā veidā iepazīstina ar apkaimes dabas vērtībām.

Viens no “Ar bērniem” posmiem Mežtakā: Caunītes – Valmiera (Latvijā)

Mežtaka ved pa skaistiem priežu siliem un mētrājiem. Pie Sietiņieža ir izveidota īpaša, bērniem domāta lokveida izziņas taka.

  • Ziemas prieks

Maršruta posmi, kurus sniegotā laikā apstākļos var veikt ar slēpēm vai atsevišķās vietās – ar sniega kurpēm, vai arī kājām.

Viens no “Ziemas prieks” posmiem Jūrtakā: Vecāķi – Carnikava (Latvijā)

Ja pludmalē ir pietiekami bieza sniega sega, tad ar pārgājienu slēpēm var slēpot no Vecāķiem līdz Carnikavas promenādei.

Cauri pilsētai

Maršruta posmi, kas ved cauri urbānai videi – pilsētu nomalēm, parkiem un promenādēm, gar bijušiem vai esošiem industriāliem rajoniem, vietām, kur iepazīstama mūsdienu vai vēsturiskā arhitektūra.

Viens no “Cauri pilsētai” posmiem Mežtakā: Vaišvydava – Kaunas (Lietuvā)

Interesants būs gājiens pa Kauņas priekšpilsētas apkaimēm, mikrorajoniem, mežparkiem un parkiem, šķērsojot Nemunas upi.

  • Viegli ejams

Viegli veicami un relatīvi īsi maršruta posmi vai to daļas, kas ir piemēroti cilvēkiem ar pārvietošanās ierobežojumiem, bērnu ratiņiem, senioriem un citiem, kas neplāno veikt lielākus attālumus vai grūtākas maršruta daļas.

Viens no “Viegli ejams” posmiem Mežtakā: Aizpute – Snēpele (Latvijā)

Kazdangas parkā, kas ir lielākais Latvijā, ir izveidots taku tīkls 9 km garumā. Takas ir marķētas, ir pieejams GPX, izveidotas atpūtas vietas.

  • Ar velo

Maršruta posmi, kurus iespējams braukt ar velosipēdu. Tajos var būt vietas, kuras jāapbrauc (laipu takas, kāpnes, stāvas nogāzes), vai arī velosipēds ir jāved pie rokas vai jānes.

Viens no “Ar velo” posmiem Jūrtakā: Klaipēda – Palanga (Lietuvā)

No Klaipēdas līdz Palangai pa piekrasti iet speciāli izveidots veloceliņš.

  • Laivā

Maršruta posmi, kur līdztekus pārgājienu maršrutam atrodas laivojama upe, kanāls, ezers, jūras krasta posms vai netālu esošas salas jūrā, ko var veikt vai salu gadījumā – sasniegt ar peldlīdzekli.

Viens no “Laivā” posmiem Jūrtakā: Tuuru – Rohuküla (Igaunijā)

No Rohuküla ostas var doties ar jūras kajakiem uz 9 km attālo Vormsi salu. Ar prāmi ir sasniedzama Hījumā – otra lielākā Igaunijas sala.

Vides pieejamība Mežtakā un Jūrtakā

Abi pārgājienu maršruti kļūst arvien draudzīgāki un atvērtāki ikvienam – arī cilvēkiem ar kustību vai redzes ierobežojumiem.

  • Izmantojot meklētāju baltictrails.eu vietnes sadaļā Pārgājieni+,  atrodami taku posmi, kuros ir atbilstoša infrastruktūra, lai pārvietotos ratiņkrēslā vai ar redzes grūtībām. Tie var būt speciāli sagatavoti alternatīvi maršrutu loki, nobrauktuves pie jūras, pielāgoti autostāvlaukumi, labierīcības, pastaigu takas ar informāciju Braila rakstā. Piemēram, Apšuciemā un Pērnavā bez maksas, pēc pieteikuma pieejami peldošie ratiņkrēsli. Savukārt, Kuldīgai izveidots specializēts audio gids, kas palīdz orientēties cilvēkiem ar redzes grūtībām, ejot Mežtaku cauri Kuldīgas vecpilsētai un gar Ventas krastu.
  • Naktsmītnes, ēdinātāji, veikali un citi pakalpojumu sniedzēji, kuru logā redzama zīme “Gājējam draudzīgs”, tagad var iegūt divas papildu specializācijas. Viena no tām norāda, ka ērti jutīsies arī pārgājienu ceļotāji ar kustību un redzes ierobežojumiem, un otra – ka pakalpojums ir draudzīgs bērniem. Ceļotāji tās atpazīs pēc īpaša papildu logo līdzās zīmei “Gājējam draudzīgs”. Savukārt, taku gājējiem draudzīgie uzņēmēji aicināti izvērtēt savu atbilstību vienkāršiem, taču būtiskiem papildu kritērijiem un pieteikties: https://baltictrails.eu/lv/coastal/hikerfriendly/prof. Tuvākā komisijas sēde paredzēta jau 21. novembrī.
© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!