Svētdiena, 2025. gada 19. janvāris
Teksta izmērs:

ATPAKAĻ

NOVEMBRIS, 2024

Diskusija: “Jaunākās paaudzes risinājumi ilgtspējīgam, iekļaujošam, resursu ziņā efektīvam un noturīgam kultūras mantojumam – aktivitātes AVE SOL ēkā”

2024. gada 31. oktobrī projekta ietvaros tika organizēta klātienes diskusija ar AVE SOL ēkas apsaimniekošanā iesaistītajām pusēm par esošo situāciju saistībā ar ēkas energoefektivitātes rādītājiem. Projekta eksperti prezentēja rādījumus no iekštelpu mikroklimata sensoriem (temperatūra, CO2, mitrums), kas tika uzstādīti 2024. gada sākumā. Tika diskutēts par rezultātiem un iespējamajām darbībām, kas varētu uzlabot esošo situāciju.

Diskusijas noslēgumā, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības KONCERTORGANIZĀCIJAS AVE SOL pārstāvji pauda atbalstu, ka projekta ietvaros tiks  izskatīta iespēja veikt ēkas energoauditu.

JŪNIJS, 2024

Diskusija: “Energoefektivitātes izaicinājumi un finansēšanas iespējas kultūrvēsturiskajos pieminekļos”

2024.gadā 26. jūnijā projekta ietvaros tika organizē klātienes diskusiju: “Energoefektivitātes izaicinājumi un finansēšanas iespējas kultūrvēsturiskajos pieminekļos”.

Pasākuma laikā tika diskutēts par kultūras pieminekļu energoefektivitātes uzlabošanas pasākumu specifiku, finansēšanas iespējām, vides pieejamības nodrošināšanu kā arī apskatīt koncertzāles ”AVE SOL” piemēru.

FEBRUĀRIS, 2024

Projektā tiek uzsākts darbs pie energoefektivitātes novērtējuma koncertzāles AVE SOL ēkā

Svētā Pētera un Pāvila pareizticīgo baznīca celta laikā no 1780.-1785. gadam, saskaņā ar Krievijas Ķeizarienes Katrīnas II pavēli un tiek uzskatīta par vienu no labākajiem klasicisma stila paraugiem Rīgā.

Baznīcas funkcijai ēka turpināja kalpot līdz pat 1940. gadam, kad Latvijas valsts teritoriju okupēja Sarkanā armija un Citadelē izvietoja tās karaspēka daļas.

Jauns posms Svētā Pētera un Pāvila pareizticīgo baznīcai sākas 1977.gadā, kad ēka piešķirta Rīgas Kultūras pārvaldei Rīgas Tautas kamerkora Ave Sol koncertzāles ierīkošanai.

INHERIT projekta ietvaros, AVE SOL ēkā tiks veikts energoefektivitātes izvērtējams un identificēti risinājumi, lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti un izpētītu risinājumu pārnesamību uz citām ēkām.

2024. gada sākumā ēkā tika uzstādīti iekštelpu gaisa kvalitātes monitoringa sensori, lai mērītu CO2; mitrumu un temperatūru.

 

NOVEMBRIS, 2023

Jaunā Eiropas finansētā projekta INHERIT mērķis ir veicināt kultūrvēsturisko ēku energoefektivitāti, resursu efektivitāti, ilgtspējību, vienlaikus saglabājot to kultūras mantojuma vērtību. 2023.gada novembrī projekta komanda tikās Atēnās, Grieķijā uz projekta atklāšanas sanāksmi. 

Vidēji 21,6 % no Eiropas Savienības ēku fonda ir celts pirms 1945. gada, un ievērojamai daļai no tā ir kultūrvēsturiska vērtība. Šīs ēkas bagātina kopienas un padara Eiropu par iecienītu kultūras tūrisma galamērķi. Tomēr pastāv dažādas problēmas un dilemmas, ar kurām saskaras kultūras mantojuma ēku īpašnieki – ēku saglabāšana, restaurācija, izmantošana un apsaimniekošana.

2023.gada 2. novembrī Atēnās tika uzsākts INHERIT projekts, kura mērķis ir izveidot sistemātisku metodoloģiju, ko papildina modernākās informācijas un komunikācijas tehnoloģijas (IKT), piemēram, lietu internets (IoT), mākslīgais intelekts (AI) un lielie dati, lai veicinātu kultūrvēsturisko ēku energoefektivitāti, resursu efektivitāti, ilgtspējību.

Projekta vadošais partneris ir  Singular Logic (Grieķija) un projekts apvieno 18 partnerus. Turpmākos 42 mēnešus komanda strādās pie sekojošiem uzdevumiem:

  • Ieinteresēto personu iesaistīšana, kopradīšana un sociālā inovācija.
  • Sistēma kultūrvēsturisko ēku novērtēšanai un uzraudzībai, kā arī risinājumu katalogs, to ilgtspējības un efektīvas resursus izmantošanas nodrošināšanai.
  • IT platformas izveide ietverot funkcijas kultūrvēsturisko ēku resursu apsaimniekošanas novērtēšanai, turpmāko darbību plānošanai un ilgtspējas nodrošināšanai.
  • Aktivitāšu ieviešana pilota ēkās 8 projekta partneru valstīs, tajā skaitā arī Latvijā.
  • Labās prakses pieredzes pārņemšana no Bauhaus realizētiem projektiem.

“Mūsu kultūras mantojums ir mūsu kultūras identitāte, tāpēc tas ir jāaizsargā un jānodod no paaudzes paaudzē,” sacīja Stamatia Rizou, INHERIT projekta koordinatore no Singular Logic. “Mēs lepojamies, ka varam uzsākt INHERIT iniciatīvu – vērienīgu projektu, kura mērķis ir veidot ilgtspējīgus kultūras mantojuma apsaimniekošanu, izmantojot sociālās, zinātniskās un tehnoloģiskās inovācijas saskaņā ar Jaunās Eiropas Bauhaus principiem.”

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!