Ceturtdiena, 2024. gada 26. decembris
Teksta izmērs:

Iespēja piedalīties Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) radošo nozaru inovāciju un zināšanu kopienas izveidē

27 Jūl, 2021

Latvijas uzņēmumiem ir iespēja iesaistīties EIT topošajā radošo nozaru inovāciju un zināšanu kopienā, veidojot konsorciju ar citiem partneriem.

2022.gadā astoņām esošajām EIT inovāciju un zināšanu kopienām pievienosies radošo nozaru kopiena.

Jau šobrīd ir pieejama tīklošanās platforma, lai organizācijas varētu atrast partnerus citās valstīs. Tā būs atvērta līdz 2022. gada aprīlim. Lai iesaistītos, savs uzņēmums vai organizācija jāreģistrē kontaktu veidošanas platformā un jāpiedalās sarunās un diskusijās, kas vērstas uz konsorcija veidošanu.

Pagaidām no Latvijas neviens šajā platformā vēl nav pieteicies. Savukārt no Igaunijas jau ir pietiekušās 12 organizācijas. Tāpat aktīva ir Lielbritānija ar 28 un Itālija ar 34 pieteikumiem.

Lai realizētu savu ilgtermiņa stratēģiju, konsorcijs septiņu gadu periodam var iegūt līdz 400 miljoniem eiro. Piemēram, “EIT Digital” saņem 100 miljonu eiro no Eiropas Komisijas. Tie ir 40% no kopējā kopienas budžeta. Pārējo finansējumu veido biedru līdzmaksājumi un ieņēmumi no pakalpojumiem, ko kopiena piedāvā.

Risinās nozares izaicinājumus

Topošās zināšanu un inovāciju kopienas uzsaukums tiks atvērts 2021. gada oktobrī. Nākamā gada jūnijā tiks apstiprināts uzvarētāju konsorcijs, kas tuvākajos septiņos līdz desmit gados veidos Eiropas radošo nozaru zināšanu un inovāciju kopienu, izmantojot ES finansējumu, kā arī dalībnieku līdzfinansējumu.

Lai piedalītos, ir jāizveido sava stratēģija un piedāvājums, kas ietekmēs visu Eiropu ilgā laika periodā. Vienošanos par sadarbību konsorcijam paraksta līdz 50 partneriem. Minimālais skaits ir trīs, bet parasti tie ir 15 līdz 30 pamata partneri. Visbiežāk konsorciju veido t.s. enkuru organizācijas – nozares līderi – un akadēmiskās vides un jaunuzņēmumu pārstāvji.

EIT ir dibināts 2008. gadā ar mērķi sekmēt ilgtspējīgu ekonomisko izaugsmi un konkurētspēju, stiprinot dalībvalstu un Eiropas Savienības spējas inovāciju jomā. Organizācijas uzraudzībai ir izveidota direktoru padome, kas lemj par institūta darbību, finansējumu utt. Padome reizi četros gados mainās..

Organizācijai ir astoņas zināšanu un inovāciju kopienas – “EIT Climate-KIC”, “EIT Digital”, “EIT InnoEnergy”, “EIT Health”, “EIT Raw Materials”, “EIT Food”, “EIT Manufacturing” un “EIT Urban Mobility”. Latvijā darbojas sešas no tām – “EIT Climate-KIC”, “EIT Digital”, “EIT InnoEnergy”, “EIT Health”, “EIT Raw Materials” un “EIT Food”.

EIT finansē no ES vispārējā budžeta un no citiem privātiem un publiskiem avotiem. Periodā no 2014. līdz 2020. gadam EIT budžets bija 2,4 miljardi eiro. Jaunajā periodā EIT budžets ir trīs miljardi eiro. Pagaidām Latvija ir saņēmusi salīdzinoši maz finansējuma no EIT. Piemēram, 2019. gadā tie bija tikai 2,35 miljoni eiro. Visaktīvākā ir Vācija, kas dažādās EIT programmās ir piesaistījusi 69 miljonus eiro.

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!