Saturday, 2024. gada 16. novembris
Teksta izmērs:

Gaujas Tehniskās kultūras centrs

Vidzemes šosejas malā, starp Vangažiem un Siguldu, atrodas grandioza, bet bieži nepamanīta ēka, kas 80. gados bija viena no modernākajām un lielākajām kultūras celtnēm Latvijā. Vēsturiski tā piederējusi zvērsaimniecībai „Gauja”, kalpojot kā kultūras nams, kur baudīt vokālo meistaru talantus un jaunradi, smelties iedvesmu mākslā.

Laika zoba skarto ēku, kuru pa gabalu var atpazīt pēc milzīgās radio antenas, kas joprojām atrodas uz celtnes jumta, 2017. gadā ievēroja brāļi Juris un Jānis Rīti. Tā aizmirstībā nonākušais kultūras centrs, kam ziedu laiki jau bija pagātnē, no gadiem ilgās pamestības beidzot nokļuva gādīgās rokās.

Jaunie īpašnieki apzinājās, ka nebūs viegli vareno ēku atjaunot un atkal atdot tai dzīvīgumu, tomēr abi brāļi uzņēmās šo izaicinājumu. Soli pa solim, pārdomāti top vēsturisko spēkratu centrs, klubs un muzejs. Tagad aizmirstā kultūras celtne pamazām tiek atjaunota un uzlabota.

Topošajā Tehnikas kultūras centrā, kādreizējā Gaujas kultūras namā, reiz bija kinoteātris, veikali, kafejnīcas, teātra skatuve, kādu laiku arī apģērbu tirgus. 1986. gadā režisors Jānis Streičs šeit uzņēma vienu no savulaik populārajām un tautā mīlētajām filmām „Aizaugušā grāvī viegli krist”. Diemžēl gadu gaitā šī vieta pamazām iegrima aizmirstībā. Laiki mainījās, mainījās arī cilvēku prioritātes un intereses. Kultūras nams tika izdemolēts un pamests, līdzi paņemot tā laika vēsturiskās liecības.

Jaunie īpašnieki saskatīja jaunas iespējas šai vietai. Pamazām, izmantojot pieejamos resursus, tiek veidots vēsturisko spēkratu muzejs, pakāpeniski atjaunojot katru telpu, apsverot racionālas un arī trakas idejas. Īpašnieki ir ļoti pieķērušies domai par muzeju, un visiem spēkiem, ar lielu entuziasmu, pakāpeniski, kvalitatīvi un estētiski veido jaunu veidolu šai vēsturiskajai ēkai.

Padaloties ar atmiņām, kā viss sākās, Jānis atklāj, ka mīlestība pret automašīnām viņam izveidojusies jau bērnībā, kad viens no klasesbiedriem uzaicinājis līdzi uz automodelētāju pulciņu. Jānis norāda, ka bijis pirmais klasē, kurš saņēmis auto tiesības, un viņa pirmā automašīna bijusi „Mockvič 408”, kura nopirkta no klasesbiedra tēva. Savukārt Juris Rīts stāsta: „Šobrīd strādāju par ārstu, un šis projekts būs mans ieguldījums pensijas kapitālā. Mans plāns,” nedaudz ar humoru un smaidu saka Juris, „ir šāds: kad būšu pensijā, sēdēšu savā muzejā un tirgošu biļetes. Maziem puikām ir mazas mantu kastes, bet lieliem vajag lielu mantu kasti. Te būs izklaides vieta ar dažādām tehnikas vienībām — sākot ar velosipēdiem, mopēdiem, dažādām automašīnām un beidzot ar autobusiem, tramvajiem un trolejbusiem.’’ Tā brāļi saredz šī stāsta laimīgo iznākumu!

Rīgas rajona Gaujas ciemā turpmāk tiks uzkrātas un saglabātas vairāku tehnikas vienības, kas atklās automobiļu attīstību vairākās desmitgadēs, kā arī mantojums no aizgājušo gadu Latvijas ceļiem, kas varētu būt interesants gan Latvijas iedzīvotājiem, gan ārvalstu tūristiem.

Jau šobrīd ir iespējams pieteikties apmeklējumam topošajā Tehnikas un kultūras centrā. Jums būs iespēja aplūkot gan jau daļēji atjaunotās telpas, gan tās, kuras joprojām ir saglabājušas savu vēsturisko, gadu gaitā iegūto veidolu. Tāpat arī piedāvājam iespēju iznomāt vēsturiskos transportlīdzekļus gan izbraukuma pasākumiem, gan arī fotosesijām. Pieejama ir arī dažādu rekvizītu noma un atjaunoto telpu īre komercdarbībai. Ikviens interesents ir laipni aicināts sazināties, rakstot uz e-pastu: info@gaujasklubs.lv. Ar lielāko prieku izrādīsim topošā muzeja telpas un vēl vairāk! Uz tikšanos!

 

 

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!