• Lielpilsētu iedzīvotāju skaits strauji pieaugs.
Nākamo piecpadsmit gadu laikā gandrīz 1 miljards cilvēku kļūs par jauniem lielpilsētu iedzīvotājiem. Tas cita starpā ietekmēs ekonomiskās aktivitātes, pārtiku, lauksaimniecību, vidi, ērtības, pakalpojumus.
Tiek prognozēts, ka līdz 2035. gadam pastāvēs 2363 metropoles, kas nozīmē par 429 metropolēm vairāk nekā šodien. Visā pasaulē daudzas mazas pilsētas un lauku teritorijas kļūs par pilsētu centriem.
No esošajām 1934 metropolēm tikai 85 tiek sauktas par lielām vai lielām, 34 megapilsētas ar vairāk nekā 10 miljoniem iedzīvotāju un 51 ar 5 līdz 10 miljoniem iedzīvotāju, savukārt reprezentatīvākās grupas atbilst vidējām un mazajām metropolēm. Prognozes liecina, ka arī turpmākajos gados tendence saglabāsies nemainīga, jo līdz 2035. gadam veidosies 14 jaunas megapilsētas un 415 cita izmēra metropoles.
• Pilsētu iedzīvotāju skaita pieaugums un jaunu metropoļu rašanās ir saistītas. Pastāv pozitīva saistība starp pilsētu iedzīvotāju skaita pieaugumu un jaunu metropoļu rašanos starp pasaules reģioniem. Visos reģionos parādīsies jaunas metropoles, kā arī pieaugs pilsētu iedzīvotāju skaits.
• Metropoles izaugsmi vadīs jaunattīstības reģioni. Āzijas un Klusā okeāna valstis un Āfrika nodrošinās izaugsmi, bet Austrumeiropa saglabāsies stabila. Latīņamerikā un Karību jūras reģionā, kā arī Rietumeiropā, Ziemeļamerikā un Okeānijā cilvēku skaits pieaugs, kaut arī lēnāk.
Krievija (67), Itālija (32), Apvienotā Karaliste (28), Vācija (23), Francija (20), Ukraina (15) un Spānija (14) ir valstis ar visvairāk metropolēm Eiropas reģionā. Tās visas ir valstis ar policentrisku pilsētu sistēmu. 16 valstis ir ar vienu metropoli un 4 valstis ar divām metropolēm. Līdzīgi kā pārējiem pasaules reģioniem, Eiropa ir mazu un vidēju metropoļu reģions. Taču atšķirībā no citiem reģioniem Eiropas lielpilsētu pieaugums gan metropoļu skaita, gan metropoles iedzīvotāju skaita ziņā ir gandrīz stabilizējies.
• 2 metropolēs ir vairāk nekā 10 miljoni iedzīvotāju (Maskava un Parīze);
• 3 metropolēs ir no 5 līdz 10 miljoniem iedzīvotāju
(Londona, Madride un Sanktpēterburga);
• 57 metropolēs ir no 1 līdz 5 miljoniem iedzīvotāju;
• 203 metropolēs ir no 300 000 līdz 1 miljonam iedzīvotāju.
https://habitat3.org/the-new-urban-agenda/