Svētdiena, 2024. gada 22. decembris
Teksta izmērs:

Deinstitucionalizācijas projekta ietvaros pašvaldību pārstāvji devās pieredzes apmaiņā uz Vidzemi

06 Jūn, 2019

Rīgas plānošanas reģiona deinstitucionalizācijas projekta ietvaros šī gada 30. maijā vairāk nekā 40 esošie un potenciālie sociālo pakalpojumu sniedzēji – galvenokārt pašvaldību sociālo dienestu speciālisti un VSAC speciālisti – devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Cesvaini un Cēsīm, lai gūtu jaunus iespaidus par sociālo pakalpojumu attīstību Latvijā. Šis ir jau ceturtais brauciens.

   

Vispirms devāmies uz bērnu ciematu “Graši”, kas atrodas Cesvainas pagastā Grašos. Mūs laipni sagaidīja un visu izrādīja ciemata vadītāja Sandra Stade. Šis ir viens no labākajiem piemēriem Latvijā, kā sniegt ilgstošas sociālās aprūpes un rehabilitācijas pakalpojumus bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem no visas Latvijas. Grašu bērnu ciematā audzinātāji uzņēmušies rūpes par bērniem vecumā no 2 līdz 17 gadiem. Šeit ierīkotas vairākas bērnu dzīvojamās mājiņas „Kļavas”, „Ošlejas” un „Ozoliņi”, to mājīgā atmosfēra tuvināta ģimeniskai videi. Katrā mājiņā strādā vairāki audzinātāji un dzīvo 8 dažāda vecuma bērni. Turklāt māsas un brāļi netiek šķirti. Ciemata izveidē un uzturēšanā ieguldīts liels darbs, bet tas atmaksājas – šogad uz salidojumu bija atbraukuši pirmie Grašu bērni, kuri jau tagad ir trīsdesmitgadnieki un kuriem jau ir savas ģimenes.

Sandra Stade atzīst, ka bērnu labsajūta ir viņas komandas prioritāte. Bērni ikdienā dodas uz skolu, pulciņiem, bet vakarā visi ir atpakaļ savās mājās – neviens netiek turēts internātskolās. Bērni izglītību iegūst Cesvaines pirmsskolā „Brīnumzeme”, Cesvaines vidusskolā un Dzelzavas speciālajā internātpamatskolā. Grašu bērni apmeklē skolā piedāvātos interešu pulciņus, Cesvaines mūzikas un mākslas skolu, sporta nodarbības.

Brīvajā no skolas katram ir savi mājas darbi, kas jāizdara, un vēl jārūpējas par fermu ar aitām, kazām. Savukārt brīvlaikā daļai bērnu ir iespēja doties uz Franciju – dzīvot tur ģimenēs, apgūt valodas. Labs piemērs, kas izveidots sadarbībā ar Francijas labdarības organizāciju “Cap Esperance”.

Pēc patīkamās lauku idilles devāmies uz Cēsīm. Vispirms tikāmies ar Cēsu novada pašvaldības Sociālā dienesta  direktori Ivetu Sietiņsoni, kas dalījās pieredzē gan par sociālā dienesta darbu, gan par paveikto deinstitucionalizācijas projektā, gan par plānoto ERAF līdzfinansētu projektu “Daudzfunkcionālais sociālo pakalpojumu centrs “Cēsis”, kurā plānots izveidot dienas aprūpes centru un un specializētas darnīcas personām ar garīga rakstura traucējumiem  (35 vietas), atelpas brīža pakalpojumu ar 5 vietām, dienas aprūpes centru bērniem ar funkcionāliem traucējumiem (10 vietas) un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu visām deinstitucionalizācijas projekta mērķgrupām. Tāpat Cēsis jau plāno grupu dzīvokļu pakalpojuma izveidi personām ar garīga rakstura traucējumiem ar 16 vietām. Ambiciozi plāni, kas padarīs daudzu dzīves ērtākas un priecīgākas.

    

Šobrīd Cēsīs sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus saņem 14 pieaugušas personas ar garīga rakstura traucējumiem (34% no visām izvērtētajām personām) un 17 bērni ar funkcionāliem traucējumiem (26% no visām izvērtētajām personām). Tiek nodrošinātas fizioterapijas nodarbības, atelpas brīža pakalpojumi, dienas centra pakalpojumi, ergoterapijas konsultācijas, tomatis terapija, kanisterapija, montesori u.c.

Vēlāk apciemojām invalīdu habilitācijas dienas centru personām ar smagiem funkcionāliem traucējumiem, kas ļauj uzturēties centrā darba dienās, veicinot iespējas integrēties sabiedrības dzīvē un palielina šo cilvēku pašnoteikšanās un pašaprūpes spējas.

Rīgas plānošanas reģions īsteno ESF projektu Nr.9.2.2.1./15/I/002 “Deinstitucionalizācija un sociālie pakalpojumi personām ar invaliditāti un bērniem”.

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!