Svētdiena, 2024. gada 28. aprīlis
Teksta izmērs:

Cherish prakses zvejniecības kultūras mantojuma saglabāšanai un popularizēšanai.

Arī mums, Rīgas plānošanas reģionam, ir prieks Cherish projekta partneriem klātienē rādīt Rīgas reģiona un tuvākās piekrastes zvejniecības kultūras mantojumu.

2022. gada 6.-7. septembrī Cherish projekta partneri no Kavalas pašvaldības (Grieķija), Abrucco Reģiona (Itālija) un Snowchange kooperatīva (Somija) apmeklēja Rigas reģionu un tuvāko jūras piekrasti, lai iepazītos ar Latvijas piekrastes zvejniecības kultūrvēstures mantojumu un mūsu labajām praksēm zvejniecības mantojuma saglabāšanā un poplarizēšanā.

Lasīt vairāk

Rīgas plānošanas reģions izstrādājis aprakstu “TEK- ilgstošās nēģu ķeršanas tradīcija Latvijā!”

TEK ir zināšanu kopums, kas pieder sabiedrības locekļiem, pateicoties ilgstošai saistībai ar noteiktu dzīves vidi un paaudžu pārmantojamību. TEK ir nozīmīgas ne tikai muzejiem, šīs zināšanas var būt noderīgas zvejniekiem un kopienām, tās var integrēt zivsaimniecības un piekrastes dabas aizsardzības vadības plānos.
Aprakstā atrodama informācija par nēģiem, to ķeršanas un gatavošanas prasmēm, apkopotas zvejnieku zināšanas, kas iemantotas ikdienā strādājot ar nēģiem un vērojot to uzvedību un paradumus.

Riga Planning Region ACTION PLAN “Protection and promotion of coastal fishing cultural heritage” (full version)

RĪCĪBAS PLĀNS  “Zvejniecības kultūras mantojuma saglabāšana un popularizēšana” (kopsavilkums, latv.val)

Trīs ĪSFILMAS par labās prakses piemēriem piekrastes zvejniecības kultūras mantojuma potenciāla veicināšanai Rīgas reģionā:

(1) Piekrastes muzeji –  dzinējspēki, kas popularizē vietējo un kultūrvēstures mantojuma saglabāšanu un zvejnieku kopienas iesaistīšanu (stāsta Olga Rinkus, Carnikavas Novadpētniecības centra vadītāja) – video

(2) Vietējās rīcības grupas – dinamiskas platformas kopienu sadarbībai un vietējās identitātes attīstībai (stāsta Āris Ādlers, biedrības “Jūras zeme” valdes priekšsēdētājs un Ilze Turka, biedrības “Partnerība laukiem un jūrai” valdes priekšsēdētāja) – video

(3) Nēģi – reģionālā vērtība zvejas kultūras mantojuma popularizēšanā (stāsta Inese Koluškina, Svētupes nēģu tača IK “J.A.N.K.I.” līdzīpašniece) – video

______________

Riga Region 3 best practices:

(1) Coastal museums – engines for local cultural heritage promotion, involving fishing community and popularizing – description, video

(2) FLAGs cooperation and involvement in fishing cultural heritage activation in communities – description, video

(3) Lamprey catching, preparation and using it for fishing cultural heritage promotion – description, video

Starptautiska IZSTĀDE par zvejniecības tradīcijām dažādos Eiropas reģionos

Izstādē bija apskatāmi katras valsts trīs labākie darbi par tādām tēmām kā kultūras mantojums, zvejniecības tradīcijas, zvejnieki, zvejas laivas, zvejas aprīkojums, zivju loms, kulinārais mantojums, amatniecība, kultūras festivāli un tradicionālie pasākumi. Nacionālā atlasē kā labākā Latvijas fotogrāfija tika izvēlēts Askolda Berovska darbs, kurā iemūžināts mirklis, kā zvejnieku laiva atgriežas saullēktā pēc rīta zvejas. Izstāde tika izstādīta Spānijā un Grieķijā, bet pēc Latvijas tā aizceļoja uz Portugāli.

Raidījumā RE! LTV 1 par izstādi

Latvijas laureāta Askolda Berovska fotogrāfija:

Starptautiskā laureāta Jorge Meira fotogrāfija, Alto Minho pašvaldība (Portugāle):

Atskats uz foto izstādi:

 

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!