“Biznesā nav robežu – uzņēmēji nepērk izejvielas viena novada ietvaros, bet gan Latvijas robežās un ārpus tās. Tāpēc viedās specializācijas kontekstā ir svarīgi domāt par to, kā var notikt sadarbība dažādu novadu līmenī,” šodien Limbažos notikušajā pašvaldību un to uzņēmējdarbības speciālistu diskusijā par uzņēmējdarbības attīstīšanu viedās specializācijas stratēģijas kontekstā atzina Ādažu novadu domes priekšsēdētājs Māris Sprindžuks.
Viņš arī norādīja, ka būtu svarīgi valsts politiku veidot tādu, lai investīcijas nonāktu uzņēmumos, kuriem ir nākotnes potenciāls: “Mēs tērējam daudz naudas uz glazūrām. Mēs dzīvojam divās realitātēs – uz papīra radītā un patiesībā esošā. Plānošanas procesā mums ir jāvadās no nākotnes potenciāla, nevis pagātnes. Piemēram, Latgale ir labs piemērs, jo tās veiksmes stāstu mēģinām būvēt uz tās vēsturisko ekonomisko profilu.”
Savukārt Limbažu novada domes priekšsēdēdētājs Didzis Zemmers pastāstīja novada pieredzi pašvaldības un uzņēmēju sadarbībā: “Uzņēmēji sagaida, lai pašvaldība tiem netraucē attīstīties ar dažādiem ierobežojošiem lēmumiem. Svarīgi palīdzēt ar atbalsta programmām. Mēs lepojamies ar izveidoto zīmolu “Ražots Limbažu novadā”, jo mums ir labi vietējo ražojumu piemēri. Tas veicina lokālo patriotismu. Vēl uzņēmēji no pašvaldības sagaida sakārtotu vidi un infrastruktūru, lai tie var attīstīt uzņēmējdarbību. Mums ir revitalizācijas projekti četrām teritorijām, lai kopā ar uzņēmumiem atjaunotu degradējušās teritorijas un to vietā radītas jaunas mājvietas uzņēmumiem un darbavietas.”
Limbažu novada uzņēmēju konsultatīvās padomes priekšsēdētājs Agris Vēveris pastāstīja par izveidoto novada aizdevumu programmu: “Limbaži ir labs veiksmes stāsts par krājaizvedumu sabiedrības izveidošanu, būtībā vietējo banku. Šogad beidzot saņemām licenci un pakāpeniski uzsākam darbību, lai atbalstītu vietējo idejas. Tas bija grūts četru gadu ceļš līdz tikām līdz rezultātam, sakārtojām dokumentus ar FKTK. Plānojam izsniegt aizdevumus līdz 2000 eiro vienam aizņēmējam, bet nākotnē šo summu plānojam palielināt. Šobrīd šo formātu sāk attīstīt arī citas pašvaldības.”
Ilgvars Francis, Rīgas plānošanas reģiona un EmmpInno, norādīja, ka šīs diskusijas mērķis ir atrast gan reģiona, gan pašvaldības lomu, kā iekļauties valsts kopējā viedās specializācijas stratēģijā.
SIA “FIDEA” pētnieki pastāstīja, ka viņu mērķis diskusijai bija izskaidrot viedās specializācijas būtību un varbūt caur diskusiju atrast jaunas pieejas, kā tikt līdz tam kopīgam rezultātam. Savā redzējumā viņi redz, ka nākotne ir klasteru sadarbībā un veidošanās.
Pēc Rīgas plānošanas reģiona iniciatīvas starptautiska projekta “EmpInno” ietvaros šī gada 30. novembrī Limbažos notika diskusija par par viedās specializācijas stratēģijas jomas zināšanu ietilpīgas bioekonomikas ieviešanu reģionā reģionā. SIA “FIDEA” eksperti iepazīstināja ar pārskatu par viedās specializācijas stratēģijas ieviešanu Rīgas plānošanas reģionā, fokusējoties uz zināšanu ietilpīgu bioekonomiku.