2020.gada sākumā Rīgas plānošanas reģions kopā ar vēl 23 partneriem Latvijā un Igaunijā uzsāka darbu pie projekta “Militārais mantojums”, kura mērķis ir attīstīt militārā mantojuma tūrisma potenciālu Latvijas un Igaunijas teritorijā, izveidojot pievilcīgu un kopīgu militārā mantojuma tūrisma produktu vietējiem un ārvalstu tūristiem.
Lai veicinātu dažādu militārā mantojuma vietu atpazīstamību un pievērstu plašāka tūristu loka uzmanību, ir izveidots jauns video rullītis, kuru aicinām noskatīties ŠEIT!
Kā viens no galvenajiem projekta uzdevumiem, ir militārā mantojuma objektu apkopošana, kā rezultātā interesentiem būtu pieejama informācija par 150-170 objektiem. Jau šobrīd šis mērķis ir krietni pārsniegts, jo atrodama apkopota informācija par nu jau vairāk kā 400 dažādiem militārā mantojuma objektiem Latvijā un Igaunijā.
Interesentiem jau šobrīd ir pieejama mājas lapa (www.militarais.celotajs.lv), kurā objekti sadalīti pa dažādām kategorijām, piemēram, nocietinājumi, muzeji, bunkuri, militārais aprīkojums, cīņu vietas un citas kategorijas. Katram interesentam pieejams vietas vēsturiskais apraksts, koordinātes, kontaktinformācija un cita noderīga informācija, kas ļauj veikt vietas izpēti pilnībā balstoties uz mājas lapā ietverto informāciju.
Papildus vietu apzināšanai, kā būtisku mērķi izvirzījām cilvēkstāstu meklējumus un apkopošanu. Šie stāsti ir būtiski, jo ļauj paskatīties uz militārajiem notikumiem un ikdienu militārā gaisotnē caur iedzīvotāju acīm. Nereti, tiek atrastas militāras vietas, par kurām nav atrodama nekāda vēsturiska informācija, un šajā gadījumā cilvēku stāsti ir arī vērtīgs vēstures notikumu atspoguļotājs. Šie stāsti ir atspoguļoti no stāstītāja perspektīvas un dažreiz var precīzi nesakrist ar vēsturiskajiem notikumiem, tomēr ļoti labi atspoguļo gaisotni, kādā dzīvoja cilvēki mijiedarbībā ar militāro klātbūtni.
Tāpat mājas lapā iekļauta sadaļa “Tēmas”, kur aprakstīti dažādi vēsturiski notikumi, procesi un ievērojamas personības. Šis viss ļauj objektus sasaistīt ar dažādiem gan stāstiem, gan vēsturiskiem procesiem, kas ļauj veikt nopietnu izpēti un sagatavošanos militārā mantojuma apmeklējumam. Informācija, kas atspoguļota mājas lapā, ir veidota ciešā sadarbībā ar vēsturniekiem, kas ļauj nodrošināt precīzu un neitrālu vēstures interpretāciju.
Projekts “Militārais Mantojums” tapis Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) INTERREG Igaunijas-Latvijas Pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020.gadam ietvaros un tā galvenais mērķis ir attīstīt militārā mantojuma tūrisma potenciālu Latvijas un Igaunijas teritorijā, izveidojot pievilcīgu un kopīgu militārā mantojuma tūrisma produktu vietējiem un ārvalstu tūristiem. Projekta rezultātā būs izstrādāts tūrisma produkts ar vairāk kā 150 dažādām militārā mantojuma vietām Latvijā un Igaunijā, kā arī ceļvedis un 10 tematiski tūrisma maršruti.