Pirmdiena, 2024. gada 18. novembris
Teksta izmērs:

Aicinām apmeklēt Kultūras mantojuma centru "Tīnūžu muiža"

02 Dec, 2020

Ir pienākusi kārta pastāstīt par Kultūras mantojuma centru “Tīnūžu muiža” un tās vadītāju Kasparu Špēli. Tīnūžu muiža ir arī projekta Militārais Mantojums partneris, kā ietvaros mums ir tas prieks sadarboties ar Kasparu, redzēt viņa degsmi un aizrautību, jo ko tādu nepavisam neveicas redzēt bieži. Tīnūžu muižas klēti nu apdzīvo vērienīgas ekspozīcijas – pastāvīgā ekspozīcija pirmajā stāvā stāsta par 1.Pasaules kara notikumiem un kaujām pie Mazās Juglas upes, savukārt ēkas otrajā stāvā redzama Latvijas pūra lāžu ekspozīcija, kurā izstādītas visdažādākās pūra lādes no visas Latvijas.

Ekspozīciju izvietošana Tīnūžu muižas teritorijā aizsākusies tieši ar Kaspara iniciatīvu; viņš jau bērnībā, tā pat kā viņa tēvs, izrādījis interesi par militāro vēsturi un sācis nodarboties ar dažādu senlietu kolekcionēšanu, tad vēl nezinot, ka tiek likts pamats pamatīgai vēsturiskai ekspozīcijai. Tīnūžu muiža nu ir Ikšķiles novada struktūrvienība un aktīvi darbojas, lai izglītotu sabiedrību, ieinteresētu novada viesus un nodarbotos arī ar pētniecību.

Projekta Militārais Mantojums ietvaros “Tīnūžu muiža” iecerējusi izvietot divus informatīvus stendus, vienu grafisku iepretim Nāves salai, ar kura palīdzību plānots iepazīstināt interesentus ar vēl nezināmiem faktiem un fotogrāfijām, kā arī ar abu karojošo pušu stāstiem. Kā sarunā uzsver Kaspars, viņa galvenais mērķis ir parādīt visu caur cilvēku likteņiem, stāstiem un skatu punktiem, lai informācija ir viegli uztverama, interesanta un aizraujoša.

Savukārt otrs stends atradīsies pie paša Kultūras mantojuma centra “Tīnūžu muiža” un būs interaktīvs. Katram interesentam būs iespējams izvēlēties apskatāmo informāciju pēc sava vecuma, interesēm un iepriekšējām zināšanām. Stenda ietvaros plānotas tādas sadaļas kā stāstu sadaļa, kurā militārās vēstures stāstus atbilstošā valodā un izskatā video formātā pasniegs personāži – karavīri. Vēl plānots ieviest e-tūrisma sadaļu, kas ļaus apmeklētājiem virtuāli piekļūt tādām vietām kā ierakumi un kauju vietas, kuras ikdienā ir grūti sasniedzamas. Tāpat stends saturēs piemiņas sadaļu, kurā apkopoti kaujās pie Mazās Juglas upes kritušie, kas būs vienīgais šāda veida atspoguļojums Latvijā.

Tomēr Military Heritage nav vienīgais projekts, kurā iesaistās Kaspars un “Tīnūžu muiža”, ikdienā notiek gan apmeklētāju uzņemšana, gan restaurācijas darbi, kurus viņš veic pats  saviem spēkiem. Tāpat tiek veikts pētniecības process, sniegtas konsultācijas un tiek ņemta aktīva dalība dažādos projektos, kas saistīti ar kino un teātri. Kā piebilst pats saimnieks, ir būtiski izveidot vēsturiski precīzus personāžus, viņu izskatu un tēlu, lai vizuālais tikai paspilgtinātu un uzsvērtu vēsturiskos notikumus, ko attēlo aktieri.

Runājot ar Kasparu ir skaidrs – viņš ir savas zemes un novada patriots un kā viņš pats teicis, ja viņam būtu iespēja izvēlēties, arī nākamajā dzīvē viņš vēlētos piedzimt Latvijā. Darba esot daudz, kā piemēram centrs “Tīnūžu muiža” ir tikai daļa no visa muižas kompleksa, ko iespējams pilnveidot un attīstīt gan tūrisma, gan sabiedrības izglītošanas jomā.

Aicinām apmeklēt Kultūras mantojuma centru “Tīnūžu muiža” tā darba laikā katru darba dienu no 9.00 līdz 17.00 vai arī ārpus darba laika īpaši vienojoties. Ieeja centrā ir bez maksas. Un lai būtu iespējams regulēt apmeklētāju plūsmu, iesakām pieteikt savu apmeklējumu pa tālruni 26669452 (Kaspars Špēlis). Šajā vietā patiešām ir ko redzēt un uzzināt!

  

Šī publikācija atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!