Svētdiena, 2024. gada 22. decembris
Teksta izmērs:

Uzsākts projekts viedam pilsētvides apgaismojumam

14 Jūn, 2019

Rīgas plānošanas reģionā šī gada martā tika uzsākta projekta LUCIA – Pilsētas paātrina ilgtspējīgu un viedu pilsētvides apgaismojuma risinājumu ieviešanu / Lighting the Baltic Sea Region – Cities Accelerate the Deployment of Sustainable and Smart Urban Lighting Solutions īstenošana. Baltijas jūras reģionā svarīga loma ir pilsētu apgaismojumam, lai nodrošinātu dzīvošanai piemērotu, drošu un patīkamu pilsētvidi reģiona garajās un tumšajās ziemās. Termins “pilsētu apgaismojums” ietver gan ielu apgaismojumu, gan cita veida apgaismojuma sistēmas pilsētās, piemēram, infrastruktūras objektu izgaismošanu. Ņemot vērā mūsdienu pilsētvidei raksturīgo un iedzīvotāju ikdienas dzīvē neatņemamo apgaismojuma lomu, tam ir arī nozīmīga vieta arī pilsētu enerģijas patēriņā. Statistika liecina, ka 70 procenti elektroenerģijas tiek patērēti urbanizētajās teritorijās un 60% no šī enerģijas apjoma attiecas uz pilsētu apgaismošanu. Vienlaikus joprojām saglabājas arī plašas iespējas patērētās enerģijas apjoma samazināšanai, jo ne visa izmantotā enerģija tiek pielietota racionālā un ekonomiski pamatotā veidā. Piemēram, modernas LED tehnoloģiju apgaismojums ļauj ietaupīt līdz pat 50% enerģijas salīdzinājumā ar parasto gaismekļu patēriņu.

Projekta LUCIA mērķis ir sniegt atbalstu pašvaldībām enerģijas ekonomiskā un videi draudzīgā izmantošanā, nodrošinot vietējās pārvaldes iestādes ar rūpīgi izanalizētu un mūsdienīgu zināšanu kopumu energoefektīvu pilsētu apgaismojuma sistēmu izveidē un attīstībā, ņemot vērā tādus faktorus kā dabas vide, pilsētvide, tehnoloģiskais konteksts, ekonomiskā lietderība un iedzīvotāju attieksme. Šos aspektus ir nepieciešams iekļaut pilsētu plānošanas un attīstības procesā, tādēļ projekta ietvaros tiks izstrādāts arī informācijas apkopojums pašvaldībām par pilsētplānošanas un (zaļā) publiskā iepirkuma jautājumiem, kuri saistīti ar apgaismojuma sistēmu attīstību pilsētās. LUCIA arī praksē demonstrēs inovatīvus energoefektīva apgaismojuma risinājumus, īstenojot 5 pilotprojektus pilsētu teritorijās Hamburgā, Tallinā, Porvo, Jūrmalā un Albertslundā Dānijā. Projekta LUCIA īstenošana uzsākta 2019.gada 1.janvārī un paredzēta līdz 2021.gada jūlijam.

Ļoti svarīga projekta īstenošanas sastāvdaļa ir iegūto zināšanu un praktiskās pieredzes izplatīšana pilsētplānotāju, enerģētikas un apgaismes speciālistu vidū, kā arī spēja nodrošināt informāciju administratīvo un politisko lēmumu pieņēmējiem Baltijas jūras reģiona valstīs. Lai to sasniegtu, projektā ir paredzēta virkne reģionālu vai starptautisku aktivitāšu un izvirzīti vairāki svarīgi sasniedzamie rezultāti. Piemēram, informācijas apkopojums divos sējumos, kurš ietver ziņojumu par veiksmīgiem mūsdienu risinājumiem apgaismes jomā, un pilotprojektu rezultātu apskatu. Iegūtie risinājumi tiks apkopoti ziņojumā reģionāla vai nacionāla līmeņa lēmējinstitūcijām un izplatīti Hamburgas, Tallinas, Rīgas, Helsinku un Kopenhāgenas reģionos. Vēl viens nozīmīgs projekta rezultāts ir pieejamo zināšanu par apgaismojumu apkopojums projekta interneta vietnē. Tā tiks izmantota kā platforma, kurā tiks atspoguļoti visu partneru sasniegtie rezultāti un izveidots tīklojums apgaismojuma speciālistiem. Šī platforma nodrošinās maksimālu iesaistīto pušu sasniedzamību un tā tiks uzturēta arī pēc projekta īstenošanas beigām.

LUCIA projekta 12 partneri pārstāv sešas Baltijas jūras reģiona valstis – Vāciju, Dāniju, Zviedriju, Somiju, Igauniju un Latviju. Projekta vadošais partneris ir Hamburgas pilsēta (Vācija), ar zinātnisko, tehnisko atbalstu un teritoriju attīstības plānošanas jautājumu projektā strādā Tallinas Tehnoloģiju universitāte (Igaunija), SIA Posintra (Somija), Rīgas plānošanas rēgions (Latvija), Gēteborgas pilsēta (Zviedrijā) un organizācija Gate 21 (Dānija). Savukārt pilotprojektus īstenono Hamburgas pilsēta (Vācija), Tallinas pilsēta (Igaunija), Porvo pilsēta (Somija), Jūrmalas pilsētas dome (Latvija).

Šī gada martā, Hamburgas pilsētā norisinājās LUCIA projekta uzsākšanas sanāksme, kurā piedlījās arī Rīgas plānošanas reģiona pārstāvis, Telpiskās plānošanas nodaļas vadītājs Rūdolfs Cimdiņš. Sanāksmē projekta partnerības ietvaros tika pārrunātas galvenās projekta īstenošanas aktivitātes, partneru loma un atbildības, kā arī aktivitāšu ieviešanas laika ietvars. Sanāksmes ietvaros projekta LUCIA darba paku līderi pārrunāja jautājumus, kas saistīti ar projekta aktivitāšu ieviešanas līderību un pārejo partneru iesaisti, tai skaitā norisinājās arī oficiālā projekta atklāšana ar partneru savstarpēju iepazīšanos un diskusijām par aktualitātēm pilsētvides apgaismojuma risinājumu jomā. Sanāksmes noslēgumā tika pārrunātas plānotās aktivitātes katras projekta darba pakas ietvaros. Galvenās Rīgas plānošanas reģiona atbildības ir saistītas ar līdzdalību 2.darba pakas “Energoefektīvu pilsētu apgaismojuma risinājumu vispārēja analīze”, 3.darba pakas “Plānošana un publiskais iepirkums”, kā arī 5.darba pakas “Pieredzes izplatīšana un pārnese ārpus partnerības” ieviešanā.

Kā nākamā projekta partneru sanāksme norosonājās šī gada maijā, Hamburgas pilsētā, kā ekspertu darba sanāksme, kur uzmanība pamatā tika pievērsta projekta 2. un 3. darba pakas ietvaros veicamajiem uzdevumiem (WP2: “Energoefektīvu pilsētu apgaismojuma risinājumu vispārēja analīze”, WP3 “Plānošana un publiskais iepirkums”). Veicamo uzdevumu ietvaros tika izvērtēta pašreizējā situācija partnervalstīs, pilotprojektu pilsētās, pārskatot sākotnējo aptauju rezultātus, diskutējot par potenciālajām turpmākā darba aktivitātēm, tai skaitā arī jautājumi saistībā ar nepieciešamo datu un faktu informāciju, kas apkopojama vietējā un starptautiskā mērogā. Sanāksmes ietvaros arī secīgi tika pārskatīti projektā īstenojamo pilotprojektu (Hamburgā, Tallinā, Porvo, Kopenhāgenā un Jūrmalā) gadījumi – projekta pilotteritorijas pārstāvošie partneri prezentēja pilotprojektu pašreizējo situāciju, izaicinājumus un plānotās aktivitātes. Sanāksmes ietvaros, papildus ziņojumu sniedza arī Sanktpēterburgas Tehniskās universitātes pārstāvis, jo 2019.gada laikā projekta īstenošanas partnerībai plānots oficiāli pievienot arī Sanktpēterburgas pilsētu (Krievija), ar tās pilotprojektu. Sanāksmes noslēgumā pamatā darbs tika veltīts gan ar pilotprojektu aktivitāšu īstenošanu saistītiem jautājumiem, gan partneru ekspertīzi saistītiem jautājumiem, kam papildus arī 5.darba pakas “Pieredzes izplatīšana un pārnese ārpus partnerības” ietvaros paredzēto aktivitāšu veikšanai. Projekta īstenošanas ietvaros ar 5.darba pakas aktivitātēm paredzēts apkopot un izplatīt projektā apzināto teorētisko un gūto praktisko pieredzi, sasniegtos rezultātus.

Sadarbības stiprināšanas un projekta sekmīgākas īstenošanas nolūkos Latviju pārstāvošie partneri – Rīgas plānošanas reģions un Jūrmalas pilsētas dome – paredz projekta īstenošanas laikā organizēt pastāvīgu sadarbību, gan savstarpēju sanāksmju veidā, gan sasaistot un savstarpēji integrējot abu institūciju aktivitātes projektā. Kā pirmā šāda veida sanāksme tika organizēta Rīgas plānošanas reģionā 19.jūnijā, tādā veidā liekot nozīmīgu pamatu abu institūciju sadarbībai.

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!