Esam apkopojuši TOP 10 Militārā mantojuma objektus, ko šobrīd iespējams apskatīt tepat Rīgas reģionā. Visi minētie objekti ir iekļauti arī projekta Militārais mantojums plānos, kas paredz ceļveža un vairāku maršrutu izveidošanu, kā arī vairāku objektu labiekārtošanu. Vairāk par projektu lasi šeit!
TOP 10 objektu attēli un apraksti atrodami zemāk!
Ziemassvētku kauju muzejs
Atrodas Jelgavas novadā, Valgundes pagastā, “Mangaļu” mājās.
Ziemassvētku kauju muzejs ir Latvijas Kara muzeja filiāle. Atklāts 2005. gadā un atrodas vietā, kur apkārtnē norisinājās Ziemassvētku kaujas. Cīņu vietās joprojām ir saglabājušies unikāli 1. pasaules kara nocietinājumi. Brīvdabas ekspozīcijā apskatāmi rekonstruēti nocietinājumi. Muzeja apkārtnē ir izveidoti tūrisma maršruti un izziņas takas.
Bumbu Kalniņš
Atrodas Rīgā, Bolderājas apkaimē.
Bumbu kalnā 1919. gadā atradās viens no Latvijas armijas vadības centriem, no kura sākās izšķirošās cīņas Pārdaugavas atbrīvošanai no Bermonta armijas. No Bumbu kalna tika vadīti karavīri, kuri izcīnīja Latvijas armijas uzvaru 11. novembrī. Mūsdienās var apskatīt Bumbu kalnu, kas atrodas dabas piemineklī “Bulļu kāpas”. Apskatāma piemiņas plāksne, kur izskaidrota vēsturisko notikumu gaita. Brīvi pieejams skatu tornis.
Mangaļsalas nocietinājumi
Atrodas Rīgā, Mangaļsalā pie Daugavas ietekas jūrā iepretim Daugavgrīvai.
Mangaļsalas nocietinājumu rajons ir viens no vērtīgākajiem militārā mantojuma objektiem. Paredzēts Rīgas pilsētas aizsardzībai no pretinieka flotes. Teritorija savu stratēģisko nozīmi saglabāja ilgstošā laika periodā, kas spilgti redzams nocietinājumu piemēros. Gadsimtiem apvidus piesaistīja militāro speciālistu uzmanību un tas veidojās par unikālu un noslēpumainu vietu.
Padomju armijas pilsētiņa Mežgarciemā
Atrodas Carnikavas novadā, Mežgarciemā netālu no Autoceļa P1.
Padomju okupācijas perioda kartēs Mežgarciems neeksistēja. Teritorija ir daļa no meža vai iezīmēta kā „pionieru nometnes vieta”. Nekas neliecināja, ka tur atradās Padomju militārpersonām būvēta pilsētiņa ar pretgaisa aizsardzības bāzi. Viens no Padomju armijas objektiem, kas Latvijas zemi padarīja par militarizētāko vietu pasaulē. Mūsdienās var aplūkot armijas bāzes teritoriju. Īpaši interesanti ir Padomju armiju reprezentējošie vides objekti.
Skultes militārais bumbvedējs IL 28
Atrodas Mārupes novadā Skultes ciemā netālu no Starptautiskās lidostas “Rīga”.
Skulte bija viens no tipveida ciematiem, kas tika izveidots Padomju armijas militārpersonām. Tur atradās aviācijas vienība, kas 1941. gadā veica Berlīnes u.c. pilsētu bombardēšanu, kā arī piedalījās Baltijas valstu okupācijā. 1978. gadā tur uzstādīja vides objektu – lidmašīnu IL-28, lai izceltu Padomju armijas lidotāju nopelnus 2. pasaules karā. Lidmašīna nav tikai militārā mantojuma liecinieks, bet arī ideoloģijas simbols. 2010. gadā, atzīmējot Padomju armijas uzvaru pār Vāciju, lidmašīna tika atjaunota. Bijuši arī vairāki nesekmīgi mēģinājumi to demontēt kā Latvijas okupācijas režīmu slavinošu objektu. Mūsdienās var aplūkot lidmašīnu, kā arī gūt priekštatu par Padomju armijas militārpersonām būvētu ciematu.
Pirmā pasaules kara izziņas maršruts Olainē
Atrodas Olainē, netālu no Olaines Vēstures un mākslas muzeja.
Vēstures izziņas maršruts izveidots 2018. gadā vietā, kur 1. pasaules kara laikā atradās Krievijas armijas nocietinājumi, kas bija daļa no apkārtnes aizsardzības sistēmas. Vācijas un Krievijas armiju cīņas Olaines apkārtnē piesaista uzmanību vairāku iemeslu dēļ. Purvainais apvidus karojošajām pusēm neļāva gūt ātrus panākumus un prasīja no karavīriem daudzveidīgas iemaņas, darbojoties nelabvēlīgos apstākļos. Precīzai apvidus analīzei, izlūkošanai un fortifikācijas jeb inženiertehniskajām būvēm bija liela nozīme karadarbībā.
Mūsdienās izziņas maršruts ir brīvi pieejams un sniedz aptuvenu priekšstatu par karavīru dzīves apstākļiem. Atjaunotās būves ir slēgtas, taču aplūkojamas, iepriekš sazinoties ar Olaines Vēstures un mākslas muzeja speciālistiem.
Daugavgrīvas cietoksnis
Atrodas Daugavgrīvas salā pie Buļļupes ietekas Daugavā, ieeja no Birzes ielas.
Daugavgrīvas cietoksnis ir celts 17.gs. Veidots, lai aizsargātos pret ienaidnieka virzīšanos uz nozīmīgu pārvaldes, tirdzniecības un ražošanas centru – Rīgu. Vēlāk tas kļuva par galveno Latvijas armijas krasta aizsardzības nocietinājumu ar vairākiem atbalsta punktiem. Aizsardzības nocietinājumi un to sistēma ir viens no vērtīgākajiem Latvijas militārā mantojuma objektiem. Mūsdienās var aplūkot cietokšņa teritoriju. Netālu atrodas Komētforts, Piejūras dabas parks, bet Daugavas otrā krastā – Mangaļsalas nocietinājumi. Vieta ar milzīgu potenciālu vēl gaida atdzimšanu.
Salaspils memoriāls
Atrodas Salaspils novadā, 1,2 kilometru attālumā no Rīgas – Daugavpils šosejas.
Salaspils memoriāls tika atklāts 1967. gadā vietā, kur 2. pasaules kara laikā atradās Salaspils nometne. Mītiem un puspatiesībām apvīta vieta, kas izmantota Padomju propagandai. Latvijas okupācijas varu – nacistu noziegumu un komunistiskās ideoloģijas piemērs. Mūsdienās var aplūkot iespaidīgu memoriālo ansambli. Viens no lielākajiem šāda veida objektiem pasaulē.
Mores kauju piemiņas parks
Izveidots vietā, kur II Pasaules kara laikā 1944. gadā no 26. septembra līdz 6. oktobrim notika sīvas cīņas starp latviešu leģionāriem un padomju armijas karavīriem. Mores kaujās piedalījās ap 11 000 latviešu leģionāru.
Ar Kanādas Daugavas Vanagu Toronto nodaļas materiālo atbalstu, 1992. gada 10. novembrī atklāts tēlnieka H. Spriča darinātais Mores kauju piemiņas akmens. Piemiņas parkā Memoriālās plāksnes granītā iekalti 186 Mores kaujās kritušo un bez vēsts pazudušo karavīru vārdi un krusts tiem karavīriem, kas vēl joprojām guļ kaujas laukā.
Ložmetējkalns
Atrodas Jelgavas novadā, netālu no autoceļa A9
Ložmetējkalns ir 1. pasaules kara cīņu vieta, kas Latvijā ir vienīgais valsts nozīmes kultūrvēsturiskais liegums. Tas atrodas uz Garās kāpas, kas ir daļa no Nordeķu – Kalnciema kāpu grēdas. Ložmetējkalna nosaukums radies laikā, kad tur atradās grūti ieņemami Vācijas armijas nocietinājumi, kas tika aizstāvēti ar spēcīgu ložmetēju uguni. Mūsdienās ir pieejams skatu tornis, no kura redzamas agrāko kauju vietas. Apkārtnē aplūkojamas piemiņas zīmes un kara laika liecības. Netālu atrodas Silenieku Brāļu kapi.