Pierīgas pašvaldības spēlē izšķirošu lomu visa reģiona attīstībā, tāpēc uzņēmēju atbalstam pašvaldības vēlās ieviest jauninājumus savā ikdienas darbā un iegūt starptautisko uzņēmējdarbības atbalsta pieredzi. Pateicoties “Support RPR-VEST” projekta iespējām, šī gada laikā Rīgas plānošanas reģiona pašvaldības ir stiprinājušas savu kapacitāti darbā ar uzņēmējiem un piedalījās pieredzes apmaiņā ar Vestlandskommunen reģionu Norvēģijā.
Sadarbība ar Norvēģijas pašvaldību speciālistiem sniedz jaunas idejas, kā varam efektīgāk izmantot pašvaldību resursus savu uzņēmēju atbalstam. Projekta ietvaros reģiona pašvaldību speciālisti augustā apmeklēja Vestlannes reģionu, kur tikā ar pašvaldības Inovāciju un attīstības nodaļas pārstāvjiem, kas iepazīstināja ar reģionālās pārvaldes iestāžu lomu uzņēmējdarbības ekosistēmas radīšanā un inovāciju veicināšanā, īpašu uzmanību pievēršot Vestlannes reģionālajai pašvaldībai (Vestland County), tās funkcijām un sadarbībai ar uzņēmējdarbības atbalsta iestādēm.
Tikšanās laikā ar Bergenas Tirdzniecības un rūpniecības kameru (Bergen Næringsråd) iepazīstināja ar kameras darbības principiem un iesaisti valsts un starptautiska mēroga uzņēmējdarbības tīklojumos. Sarunās īpaša uzmanība tika pievērsta sadarbībai ar reģiona NVO, kas veicina uzņēmēju konkurētspēju.
Šī bija atbildes vizīte pēc Norvēģijas ekspertu vizītes Rīgas plānošanas reģionā šī gada pavasarī, tāpēc vizītes laikā tika uzklausīti arī praktiskie ieteikumi kā uzlabot atbalsta pasākumus un sadarbību ar nevalstiskajām organizācijām. Starptautiskie kontakti un zināšanas par Norvēgijas tirgu veicina Latvijas konkurētspēju starptautiskajā tirgū, jo pašvaldības atbalsta uzņēmēju tīklošanās un palīdz sameklēt nepieciešamus kontaktus.
Savā ikdienas darbā pašvaldību eksperti sniedz dažāda veida konsultācijas – gan par tiešo pašvaldību atbalstu, gan par citiem jautājumiem, piemēram – sadarbības iespējām un ES finanšu instrumentu atbalstu. Pašvaldības īpaši atbalsta jaunuzņēmējus, un viņiem ir nepieciešams padoms arī zīmolvadībā un citos aktuālajos jautājumos.
Lai šīs konsultācijas būtu tiešām vērtīgas un sniegtu uzņēmējiem visu nepieciešamo atbalstu, projekta ietvaros tika organizētas vairākas apmācības tādās jomās kā teritorijas plānošana, attīstība, vietējā ekonomika, uzņēmējdarbība, vietas zīmolvadība, viedie risinājumi, sadarbība ar vietējo kopienu, projektu vadība, kā arī 2021.-2027.gada ES fondu finansējuma plānošana.
Galvenā apmācību metode – dizaina domāšanas metode vai citiem vārdiem – uz sadarbību orientēts darba process, kurā svarīgākais ir ideju testēšana ar klientu. Kā atzīmē apmācību dalībnieki, iespēja paskatīties uz problēmu no citas puses, iegūt citu pašvaldību pieredzi līdzīgu problēmu risināšanā ir būtisks atbalsts darbam un viens no papildus ieguvumiem, ko sniedz šādas apmācības, kur piedalās arī citas pašvaldības.
Saistoši šķita arī dienas kārtība, kad vienuviet pārrunāja gan teritorijas plānošanas jautājumus, gan pieejamo ES fondu atbalstu, lai šīs ieceres īstenotu. Kā norādīja dalībnieki ikdienas steigā reti sanāk izvērtēt visu procesu “puzli”, jo, risinot savus konkrētos uzdevumus, nepietiek laika aizdomāties par reģiona attīstību kopumā. Īpašu pateicību dalībnieki izteica arī par ļoti praktiskām lietām, piemērām, Chat GDP lietošanas apmācībām.
Ieguvumi no projekta neapšaubāmi ir skatāmi ilgtermiņā – tā ir gan uzņēmēju vēlme attīstīties savā reģionā, jo ir jūtams pašvaldības atbalsts un interese atbalstīt savus uzņēmējus, gan arī pašvaldībām ir iespēja uzzināt par jaunākām tendencēm un inovatīvajām metodēm. Kā arī tā iespēja satikties klātienē, kas dod iespēju un motivāciju. Kā atzīmē viens no apmācību dalībniekiem: “Viena šāda kopīga klātienes tikšanās sniedz vairāk nekā desmit attālinātas sapulces!”
Projekts “Uzņēmējdarbības atbalsta pasākumi Rīgas plānošanas reģionā”/”Support RPR-VEST” ilgs līdz 2024.gada aprīlim un ir daļa no līdz šim Latvijā lielākās Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021. gada perioda programmas ,,Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība”. Kopējais projekta budžets ir 711 016 eiro, no tā 85% ir EEZ grantu finansējums. Projekta laikā tiks stiprināta Rīgas plānošanas reģiona uzņēmējdarbības centra un pašvaldību kapacitāte, veicināta reģionālā atpazīstamība, īstenots reģionālo jauniešu uzņēmējdarbības mentorings, kā arī sniegts atbalsts nodarbinātības un konkurētspējas palielināšanai, īstenojot reģionam specifiskas aktivitātes. Projekta partneri ir Rīgas plānošanas reģions un Vestlannes reģionālā pašvaldība (Norvēģija).
Plašāka informācija par projektu
Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai!