Saturday, 2025. gada 19. jūlijs
Teksta izmērs:

SRI-ENACT PROJEKTS VEIKSMĪGI NOSLĒDZAS, VEICINOT ĒKU VIEDO GATAVĪBU VISĀ EIROPĀ

28 Mai, 2025

Pēc 30 mēnešus ilgas vērienīgas pētniecības, izstrādes un Eiropas mēroga sadarbības SRI-ENACT projekts oficiāli noslēdzas 2025. gada maijā, liekot pamatus viedās gatavības indikatora (SRI) plašai ieviešanai visā Eiropas Savienībā..

Izmantojot ES LIFE programmas finansējumu (granta numurs Nr. 101077201), SRI-ENACT sniedza holistisku, praktisku risinājumu, iesaistot ieinteresētās personas valstīm pielāgotu SRI ieviešanas projektu kopradīšanā un izstrādājot visaptverošu SRI-ENACT rīku komplektu, kas ietver gan novērtēšanas, gan lēmumu pieņemšanas atbalsta rīkus, lai veicinātu informētu lēmumu pieņemšanu viedo tehnoloģijju uzlabojumiem.

Atbalsts SRI ieviešanai astoņās valstīs

SRI-ENACT tika ieviests astoņās pilotvalstīs: Austrijā, Bulgārijā, Horvātijā, Čehijā, Grieķijā, Latvijā, Rumānijā un Spānijā, lai kopīgi izstrādātu nacionālās stratēģijas SRI ieviešanai.

Ar vairāk nekā 20 apmācību pasākumiem, 110 ekspertu intervijām un nacionālo ieinteresēto personu sadarbības grupu izveidi projekta ietvaros tika nodrošināts, ka katras valsts pieeja tika pielāgota vietējam kontekstam, veidojot spējas un veicinot ilgtermiņa tirgus pārveidi.

Galvenais mērķis bija pielāgot SRI metodoloģiju, lai tā atspoguļotu katras valsts unikālos apstākļus, tostarp klimata zonas, ēku tipoloģijas, normatīvo vidi un pieejamos finansēšanas mehānismus. Lai to panāktu, projekta ietvaros vispirms tika analizēta nacionālā SRI ainava, identificējot esošo praksi un izaicinājumus..

Pēc tam tā uzsāka koprades procesu, iesaistot plašu ieinteresēto personu loku, tostarp valdības amatpersonas, enerģijas un iekārtu pārvaldniekus, tīklu operatorus, tehnisko sistēmu nodrošinātājus, inženierus, enerģētikas aģentūras, investorus, politikas veidotājus un ēku lietotājus, izmantojot rūpīgi izstrādātu ieinteresēto personu iesaistes plānu.

SRI-ENACT rīkkopa, viedās gatavības novērtējumu digitalizācija

Lai nodrošinātu novērtēšanas procesu, SRI-ENACT projekta ietvaros tika izstrādāts lietotājam draudzīgs digitālo rīku komplekts, kurš ļauj gan iedzīvotājiem veikt ēku pašnovērtējumu, gan sertificētiem SRI auditoriem veikt formālus novērtējumus. Tīmekļa lietojumprogramma nodrošina drošu piekļuvi ES oficiālās SRI metodoloģijas izstrādei un tās konsekventu izmantošanu. Rīkkopā ir iekļauts arī lēmumu atbalsta rīks (DST), kas analizē novērtēšanas rezultātus un iesaka katras ēkas vajadzībām un uzlabošanas mērķiem pielāgotus modernizācijas scenārijus.

Visaptveroša rokasgrāmata un strukturēta apmācība, kas balstīta uz trīs moduļiem, ir pieejama vietnē: https://srienact.eu/sri-enact-tools/.

Papildus tam, lai atbalstītu ilgtermiņa spēju veidošanu, projekta vietnē tiešsaistes treneru bibliotēkā ir pieejami arī piecu SRI-ENACT apmācību vebināru sēriju ieraksti Online Trainer Library.

Visā Eiropā novērtētas vairāk nekā 1200 ēkas

SRI-ENACT pilotprogramma praksē pārbaudīja projekta rīkus un metodoloģiju, veicot reālus novērtējumus. Kopumā tika novērtētas vairāk nekā 1200 ēkas, aptverot dažādus ēku tipus.

Novērtējumu rezultāti atklāj ievērojamas atšķirības viedās gatavības ziņā dažādās Eiropas ēkās. Bulgārijā tika reģistrēts augstākais vidējais rādītājs (35,3%), kam sekoja Spānija un Rumānija, savukārt Horvātijā un Grieķijā tika ziņots par zemākiem vidējiem rādītājiem. Lielākā daļa novērtēto ēku tika klasificētas zemākajās SRI klasēs, 617 ēkas ierindojoties G klasē (<20%), 456 ēkas F klasē un 111 ēkas E klasē. Jāatzīmē, ka neviena ēka nesasniedza divas augstākās klases (A vai B), kas uzsver plašu nepieciešamību pēc plašākas viedo tehnoloģiju ieviešanas ēkās..

Šie rezultāti sniedz vērtīgus atskaites punktus valstīm, kuru mērķis ir uzlabot ēku energoefektivitāti un veicināt digitālās inovācijas apbūvētajā vidē.

Paliekošs ieguldījums

SRI-ENACT sniedza arī politikas ieteikumus un ieskatu biznesa modeļos, lai atbalstītu ilgtermiņa SRI ieviešanu. Projekta aktīvā sadarbība ar citiem LIFE finansētiem projektiem SRI klastera ietvaros vēl vairāk stiprināja sinerģiju un izplatīšanas centienus visā ES.

Visi rīki, publikācijas un apmācību resursi ir pieejami vietnē: www.srienact.eu

Kontaktinformācija
info@srienact.eu

Kontaktinformācija Latvijā

rpr@rpr.gov.lv

 

Galerija

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!