Kā rāda statistikas dati, 2022. gadā Rīgas plānošanas reģionā uzņēmējdarbībā nodarbināti 481,9 tūkstoši iedzīvotāju. Rīgā 2022. gadā uzņēmumos strādāja 381 tūkstotis iedzīvotāju, bet Pierīgā – 100 tūkstoši. Ja salīdzina ar iepriekšējo gadu datiem, tad Rīgā strādājošo skaits sarūk, bet Pierīgā palēnām pieaug. Lai veicinātu turpmāku reģiona izaugsmi, nepieciešams domāt par kvalificēta darbaspēka piesaisti.
Sarunās par darbaspēka piesaisti pieaicinātie uzņēmēji izcēla vairākas reģiona stiprās puses, piemēram, lielāko valsts un privāto augstskolu koncentrēšanās Rīgā, kas piesaista gan vietējos, gan ārvalstu studentus, biznesa un loģistikas centru attīstība Pierīgā, attīstīta loģistika, dažādu transportu pieejamība, atvieglojumi elektroauto lietošanai un darbavietu pieejamība dažādās jomās un algu kategorijās. Taču vienlaikus uzņēmēji norādīja arī uz vairākiem draudiem – ieguldītās investīcijas nākotnē var nebūt ienesīgas, ņemot vērā jaundzimušo skaita samazināšanos, nespēja novirzīt smago transportu un atvieglot satiksmi apvedceļam, un citiem riskiem.
Kā stāsta Rīgas plānošanas reģiona administrācijas vadītājs Edgars Rantiņš, izstrādātais plāns ir labs pamats kvalificēta darbaspēka piesaistei. “Veidojot mārketinga plānu, lieli resursi tika ieguldīti esošās situācijas analīzei un sadarbībai ar reģiona uzņēmējiem. Es uzskatu, ka apkopotā informācija un izstrādātie rīcības virzieni noteikti palīdzēs arī turpmāk veicināt gan reģiona attīstību, gan darbaspēka piesaisti,” uzsver Edgars Rantiņš.
Sagatavotajā mārketinga plānā iekļauts situācijas raksturojums, SVID analīze, mērķa valstis un mārketinga aktivitātes darbaspēka piesaistei. Visa iegūtā informācija tiks izmantota, lai piesaistītu Rīgas plānošanas reģiona teritorijai augsti kvalificētu darbaspēku, kas palīdzētu uzņēmējiem un iestādēm risināt darbaspēka pieejamības problēmas, kā arī nodrošinātu ekonomikas attīstību un izaugsmi.
Projekts “Uzņēmējdarbības atbalsta pasākumi Rīgas plānošanas reģionā”/”Support RPR-VEST”, kas ilgs līdz 2024.gada aprīlim, ir daļa no Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021.gada perioda programmas ,,Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība”. Kopējais projekta budžets ir 711 016 eiro, no tā 85% ir EEZ granta finansējums. Projekta laikā tiek stiprināta Rīgas plānošanas reģiona uzņēmējdarbības centra un pašvaldību kapacitāte, veicināta reģionālā atpazīstamība, īstenots reģionālo jauniešu uzņēmējdarbības mentorings, kā arī sniegts atbalsts nodarbinātības un konkurētspējas palielināšanai, īstenojot reģionam specifiskas aktivitātes. Projekta vadošais partneris ir Rīgas plānošanas reģions.