Svētdiena, 2025. gada 19. janvāris
Teksta izmērs:

Projekta ShareRES partneri iepazīst energokopienu pieredzi Spānijā

03 Jūl, 2023

Kad Latvijā sāks darboties pirmās energokopienas? Tā ir aktuāla tēmas ne tikai enerģētikas politikas veidotāju, bet arī iedzīvotāju un uzņēmumu vidū. Lai citu Eiropas valstu pieredzi un labo praksi iedzīvinātu Latvijā, nākamos četrus gadus Rīgas plānošanas reģions projekta ShareRES ietvaros strādās pie energokopienu darbības pilnveidošanas.

Šī gada 24.-25.05.2023. Spānijas pilsētā Badahosā norisinājās pirmais projekta starpreģionālais pasākums. Latviju pārstāvēja divi reģiona pārstāvji, kā arī pārstāvji no Klimata un enerģētikas ministrijas un Rīgas enerģētikas aģentūras. Pasākuma ietvaros projekta vadošais partneris Estremaduras reģiona enerģētikas aģentūra AGENEX (Spānija) kopā ar partneriem uzsāka veidot turpmākās sadarbības stratēģiju un apskatīja jau īstenotos ilgtspējīgas enerģētikas projektus Estremaduras reģionā.

Pasākuma pirmajā dienā projekta partneri no Spānijas, Latvijas, Īrijas, Rumānijas un Slovēnijas dalījās ar labās prakses piemēriem energokopienu un energopārvaldības jomā – kādi projekti un iniciatīvas veido labās prakses un kā tās dokumentēt un komunicēt, lai no individuāliem piemēriem nonāktu pie iedarbīgiem politikas instrumentiem un starptautiski salīdzināmiem rezultātiem.

Reģiona eksperts Ilgvars Francis prezentēja projekta Co2mmunity ietvaros izstrādātā pilotprojekta rezultātus – saules paneļu uzstādīšana uz daudzstāvu ēkas Mārupē. Alba Julijas pašvaldības (Rumānija) pārstāvji iepazīstināja ar pirmo Rumānijas atjaunīgās enerģijas kooperatīvu. Visplašākā pieredze energokopienu jomā ir Īrijai – Donegālas apgabalā ir izveidotas jau vairāk nekā 10 energokopienas, turklāt reģiona Ilgtspējīgas enerģētikas pārvalde īsteno dažādas energokopienu atbalsta programmas.

Pasākuma otrajā dienā dalībnieki devās pieredzes apmaiņas vizītēs, lai iepazītu energokopienu pilotprojektus Estremaduras reģionā Spānijā:

Projekta “Elektroenerģijas kopīgošana un uzglabāšana pašpatēriņam” (INNOINVEST) ietvaros Badahosas pilsētā uzstādīti saules paneļi energokopienai, ko veido 7 publisku institūciju ēkas ar dažādiem enerģijas patēriņa profiliem. Elektroenerģija tiek iegūta ar saules paneļiem, kas izvietoti uz ēkas jumta un sienas (kopā 132 kW) un pārpalikums tiek uzglabāts litija jonu baterijās. Elektroenerģijas transportēšanai starp ēkām tiek izmantota publiskā sadales sistēma. Vietējā sadales sistēmas operatora noteikumi paredz, ka elektroenerģijas kopīgošana ir iespējama 1 km rādiusā no ražošanas vietas.

Kaseresas pilsētā Ēku inovāciju un kvalitātes centrs EDEA CICE ir izveidojis 2 eksperimentālas tipveida sociālās mājas, kurās notiek dažādu energoapgādes tehnoloģiju un monitoringa rīku testēšana. Viena no ēkām kalpo par “bāzes līnijas” objektu, kurā atrodamas standarta apkures un dzesēšanas sistēmas. Savukārt blakus ēkā tiek mainīti gan apdares materiāli, gan sistēmas komponentes, gan ēkas lietojuma plānojums. Datu salīdzinājums par abām ēkām ļauj precīzāk novērtēt dažādu tehnoloģiju efektivitāti un mikroklimatu.

Nākamākie soļi ShareRES projektā ir energokopienu sadarbības platformas izveidošana katrā projekta dalībvalstī, iesaistot ieinteresētās puses. Nākamais projekta starpreģionālais pasākums plānots šī gada oktobra beigās Īrijā.

Projekts tiek īstenots Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) INTERREG EUROPE starpreģionu sadarbības programmas 2021.-2027. gadam ietvaros.

Vairāk par projektu.

Šī informācija atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

Galerija

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!