Apmēram 87 miljoniem cilvēku Eiropas Savienībā ir kāds invaliditātes veids (ilgstoši fiziski, garīgi, intelektuāli vai sensori ierobežojumi). Tas nozīmē, ka gandrīz katrs sestais ES iedzīvotājs ikdienā sadzīvo ar dažādiem dzīves ierobežojumiem, kuri variē no mēreniem līdz smagiem. Šai sabiedrības daļai muzeja vai teātra izrādes apmeklējums, vai cita kulturālas pieredze var būt sarežģīti sasniedzama vai pat nepieejama.
Interreg Europe Programmas līdzfinansētā projekta OpenRegioCulture ietvaros 10 partneri no 9 Eiropas valstīm tikās ar mērķi uzsākt darbu pie uzlabojumiem to atškirīgajos politikas instrumentos kultūras un dabas resursu pieejamības nodrošināšanai cilvēkiem ar invaliditāti.
Mazpolijas plānošanas reģions un Mazpolijas reģiona Kultūras institūts (Polija), Maramurešas reģions (Rumānija), Hajdū-Bihāras apgabals (Ungārija), Centrālgrieķijas reģions (Grieķija), Korsikas reģions (Francija), Dienvidlimburgas reģions (Nīderlande), Rīgas Plānošanas Reģions (Latvija), Frankfurtes pie Mainas Kultūras reģions, NVO (Vācija) un asociētais partneris KMOP – Politikas veidošanas centrs (Beļģija) nākamo 4 gadu laikā veiks pieredzes un praktisku risinājumu apmaiņu kultūras pakalpojumu pieejamības jomā. Izmantojot koprades pieeju partneri plāno apkopot labās prakses, izstrādāt ieteikumus un vadlīnijas, lai virzītu nozīmīgus uzlabojumus reģionālajā politikā, kas ir pamatā sekmīgai pieejamības risinājumu ieviešanai publiskās kultūras iestādēs.
Pirmā starpreģionu tikšanās notika Krakovā no 2024.gada 12.-13.jūnijam un tajā partneri pirmo reizi tikās klātienē. Pēc oficiālās projekta uzsākšanas sapulces, kurā tika apspriesti vispārīgi projekta vadības, finanšu, komunikācijas un metodoloģijas jautājumi, noritēja labo prakšu iepazīšana Mazpolijas plānošanas reģionā. Interesanti bija dzirdēt par Mazpolijas empātiskās kultūras programmu, kura aizsākta 2016.gadā ar mērķi uzlabot 23 reģionālu kultūras iestāžu pieejamību.
Mājas Armijas muzeja apskates laikā, kur eksponētas liecības par dzīves apstākļiem Otrā Pasaules kara laikā, partneri iepazina muzeja ieviestos risinājumus ekspozīciju pieejamības nodrošināšanā. Kopš 2011.gada ēka ir pieejama – tikušas izbūvētas uzbraucamās rampas, lifts un labierīcības. Programmas “Ieklausies Mājas armijas vēsturē” ēkā izveidots jauns maršruts ar audio-vizuālo gidu cilvēkiem ar redzes traucējumiem un vairākiem taktiliem objektiem, kā kartes un ķiveres. Pateicoties projektam “Liec aiz auss vēsturi. Nedzirdīgais uz takas” veikti 27 audio ieraksti.
Partneriem bija iespēja viesoties arī kultūras iestādē Cricoteka – poļu avangarda pārstāvja un teātra reformatora Tadeušam Kantora mākslas dokumentācijas centrā. Šī ir hibrīda kultūras ēka, kuras pamata funkcija ir saglabāt un eksponēt teātra objektu kolekciju, zīmējumus un dokumentus no Tadeuša Kantora izrādēm.
Pēc interesantām prezentācijām un diskusijām partneri tikās darba grupās, kur apkopoja galvenos novērojumus, ierosinājumus un idejas tālākam darbam. Projekts turpināsies ar citu labo prakšu analīzi, katra reģiona ieinteresēto pušu kartēšanu un gatavošanos nākošajai izpētes vizītei Ungārijā gada nogalē.