Trešdiena, 2024. gada 18. decembris
Teksta izmērs:

Empinno Monitor S3

REZULTĀTI

Projekta nosaukums: Viedās specializācijas stratēģiju līdzizstrāde un monitorings   (#X002)

Projekta nosaukums angļu valodā: EmpInno Monitoring Smart Specialisation Strategies (#X002)

Projekta akronīms: EmpInno Monitor S3

Programma: INTERREG VB Baltijas jūras reģiona programma 2014.-2020.gadam

Prioritāte 1: “Kapacitāte inovācijai”, specifiskais mērķis 1.2.”Paplašināt iespējas izaugsmei, kura balstīta palielinātā inovācijas nesēju spējā pielietot viedās specializācijas pieeju”

EmpInno Monitor S3 ir INTERREG VB Baltijas jūras reģiona programma 2014.-2020.gadam projekta EmpInno – “Viedās specializācijas stratēģijā balstītu inovācijas un izaugsmes spēju stiprināšana vidēja lieluma pilsētās un reģionos”/ Empowering for Innovation and Growth in Medium-Sized Cities and Regions turpinājuma projekts.

Projekta izaicinājums

Sekmīga viedās specializācijas stratēģijas ieviešana reģionālā līmenī ir atkarīga no inovācijas starpnieku spējas savā darbībā izmantot RIS3 pieeju. Daudzās Baltijas jūras reģiona valstīs tieši vidējas un nelielas pilsētas veido reģionālās ekonomikas mugurkaulu. Taču pamata izaicinājums „EmpInno Monitor S3” projektam ir tāds, ka inovācijas starpniekiem, piemēram, organizācijām, kuras veicina uzņēmējdarbības attīstību, augstākās izglītības iestādēm, zinātnes parkiem un specializētajām nevalstiskajām organizācijām, nereti pietrūkst kapacitātes – resursu, pieredzes, kompetenču, lai sekmīgi izmantotu viedās specializācijas stratēģijas pieeju un izstrādāt risinājumus un veikt stratēģijas monitoringu, tādēļ inovācijas izveides un attīstības potenciāls netiek pienācīgi izmantots.

Projekta transnacionālā nozīme

RIS3 koncepcija sākotnēji radās kā Eiropas Komisijas iniciatīva, bet konkrētas Eiropas Savienības dalībvalstis ir izstrādājušas atšķirīgas pieejas un risinājumus viedās specializācijas stratēģijas ieviešanai nacionālā un reģionālā līmenī. Vienās valstīs viedās specializācijas procesa vadību nodrošina centrālā valdība, kura pārvalda arī šīm aktivitātēm pieejamā finansējuma programmas, kamēr citās valstīs ar šiem attīstības jautājumiem nodarbojas reģionāla līmeņa pārvaldes institūcijas. Šīs atšķirīgās pieejas situāciju padara komplicētu, jo viedās specializācijas koncepcija pati par sevi ir samērā jauns jēdziens, turklāt dažādiem reģioniem ir dažāds attīstības līmenis un dažādas prasmes vai pieredze viedās specializācijas stratēģiju izstrādē un ieviešanā. Lai panāktu, ka viedās specializācijas stratēģijas nav tikai konceptuāli dokumenti, kuriem ir vāja saskare ar reālās attīstības procesiem, ir nepieciešams nodrošināt, ka Eiropas valstis un reģioni savstarpēji apmainās ar pieredzi stratēģiju izstrādē un ieviešanā un panākt, ka tām ir nozīmīga loma reģionālās konkurētspējas un inovācijas attīstībā visiem inovācijas procesā iesaistītajiem spēlētājiem. To vislabāk var panākt, šiem spēlētājiem daloties ar savu pieredzi gan par vietējās veiksmes stāstiem, gan izaicinājumiem, ar kuriem tie saskaras stratēģiju ieviešanas laikā, tādējādi palīdzot izstrādāt veiksmīgākus attīstības politikas instrumentus mazo un vidējo uzņēmumu konkurētspējas celšanai, zināšanu pārnesei un procesa uzraudzībai.

“EmpInno Monitor S3” rezultātus būs iespējams nodot arī citiem spēlētājiem Baltijas jūras reģiona valstīs un plašākā Eiropas Savienības mērogā. Tie kalpos par pamatu tālākai diskusijai par to, kā sekmīgi ieviest viedās specializācijas stratēģijas.

“EmpInno Monitor S3” dod ieguldījumu Eiropas izaugsmes stratēģijas Europe 2020 „viedās izaugsmes” mērķa, kurš paredz ieguldījumu veicināšanu pētniecības un attīstības pasākumos, sasniegšanā, veicinot, ka līdz 2020. gadam pētniecības un attīstības pasākumos tiek ieguldīti līdz 3% no ES iekšzemes kopprodukta. Projekts sasaucas arī ar ES iniciatīvu „Inovatīva Savienība”, kas paredz izveidot inovācijai draudzīgu vidi, un tā mēŗki sakrīt ar ES Stratēģijas Baltijas jūras reģionam izvirzītajiem mērķiem un uzdevumiem.

Projekta mērķis:

Projekta mērķi ir veicināt reģionālās viedās specializācijas stratēģijas un ar to saistīto rīcības plānu kavalitatīvu monitoringu (1), nodrošināt atgriezenisko saiti ar valsts līmeņa iestādēm, kuras ir atbildīgas par viedās specializācijas stratēģiju ieviešanu (2) un ar inovatīvu risinājumu palīdzību uzlabot reģionālo un vietējo inovāciju monitoringa sistēmu organizatorisko struktūru (3).

Projekta rezultāts:

Palielināta inovācijas veicinātāju (inovācijas starpnieku, pārvaldes institūciju, pētniecības iestāžu, uzņēmumu) kapacitāte viedās specializācijas pieejas praktiskajā pielietošanā.

Projekta apraksts

Viedās specializācijas stratēģijas sekmīga ieviešana ir atkarīga no inovāciju nesēju spējas strādāt ar šo attīstības politiku. Praktiskajā darbībā nereti pietrūkst resursu, pieredzes vai kompetenču un tādējādi  inovācijas un izaugsmes potenciāls paliek neizmantots. Daudzviet Viedās specializācijas stratēģija netiek pienācīgi novesta līdz inovācijas radītājiem, savukārt reģionālās pārvaldes institūcijām, kuras ir Viedās specializācijas stratēģijas turētājas, ir kritiski svarīgi nodrošināt, ka stratēģiju ieviešana notiek atbilstošā (kvalitatīvā) līmenī un visi nozīmīgie spēlētāji ir iepazinušies ar stratēģijas saturu.

Visā Eiropas Savienībā pārvaldes institūcijas saskaras ar grūtībām un šķēršļiem to stratēģiskās attīstības procesu vadībā, ieviešanā un uzraudzībā. Projektā „EmpInno Monitor S3” tiks izmantota jau esošā partneru pieredze un kompetence, kura ļaus apspriest attiecīgo problemātiku un mācīties vienam no otra, kā tiek vadīti Viedās specializācijas stratēģijas ieviešanas procesi katrā reģionā. Izveidotā projekta partnerība ietver gan stratēģiska rakstura sadarbību, gan kopīgi īstenotas praktiskas aktivitātes ar mērķi nodrošināt, ka projekta rezultāti veicina pozitīvas izmaiņas RIS3 ieviešanā un īstenošanas uzraudzībā.

Tā kā projekta mērķis ir paplašināt inovācijas starpnieku organizatorisko kapacitāti stratēģiju īstenošanas uzraudzībā un paplašināt reģionālās pārvaldes institūciju kapacitāti RIS3 ieviešanas uzlabošanā, ir svarīgi, panākt, ka inovācijas procesi attīstās tieši periferiālajos novietojumos. Salīdzinājumā ar lielpilsētām vidējas un nelielas pilsētām parasti ir mazāka kritiskā masa, kas nepieciešama  inovācijai un izaugsmei un vietējie ekonomiskie dzinējspēki ir mazāk vērsti uz ārpusi, arī Latvijā. Tādēļ projekts centīsies panākt, ka projekta partneri izmanto pieredzes apmaiņā gūtās zināšanas un izveido tīklojumu RIS3 prioritāro attīstības nozaru attīstībā arī zemāka līmeņa centros, ne tikai lielākajās pilsētās.

Projekta partneri nozīmēs RIS3 speciālistus, kuri mobilizēs mazos un vidējos uzņēmumus un citus inovācijas jomā darbojošos, izveidojot to sadarbības tīklu, izplatot informāciju par projektu, kā arī izstrādājot jaunus priekšlikumus iekļaušanai attiecīgo partneru valstu viedās speciālās stratēģijā. Tas palielinās reģionālās inovācijas kapacitāti un mazo un vidējo uzņēmumu konkurētspēju. Lai nodrošinātu projekta rezultātu un tā īstenošanas laikā iegūto zināšanu pārnesi ārpus projekta partnerības, tiks izstrādāti ieteikumi nozīmīgākajiem ieinteresētajām pusēm, īpaši nacionāla vai reģionāla līmeņa iestādēm, kuras ir atbildīgas par viedās specializācijas stratēģiju izstrādi un ieviešanu un monitoringu.

Projekta aktivitātes /darba pakas

  1. Projekta vadība un administrēšana

Projekta vadības kodolu veido vadošais partneris (Rostokas Biznesa un Tehnoloģiju attīstības uzņēmums) un projekta partneri, kuri ir  darba pakešu vadītāji.

Projekta koordinēšanai partneru starpā paredzētas 3 projekta sanāksmes, tai skaitā noslēguma konference Rīgā 2020.gada rudenī.

  1. RIS3 monitoringa pārrobežu uzsākšana un sadarbība

2.darba pakas primārais mērķis ir sniegt atbalstu pilotprojektiem  Viedās specializācijas stratēģijas monitoringa īstenošanai septiņos partneru reģionos un apkopot un izplatīt pilotprojektu īstenošanas laikā uzkrāto pieredzi un praktiskos rezultātus ārējām mērķa grupām. Pilotprojektu pamatu veido EmpInno ietvaros izstrādātajā Atgriezeniskās saistes ziņojumā identificētie virzieni, mehānismi un instrumenti.

Lai sasniegtu izvirzīto mērķi, sākotnēji 2.darba pakas ietvaros projekta partneri atkārtoti salīdzinās savas līdzšinējās iestrādes, izveidojot kopīgu platformu zināšanu un pieredzes paplašināšanai par RIS3 monitoringu katra partnera teritorijā. Tādēļ, lai uzsāktu reģionālās pilota aktivitātes, katrs partneris kopā ar attiecīgā reģiona stratēģijas turētāju izstrādās pieeju vai metodi, kā veikt reģionālo RIS3 pilotēšanu. Metožu un instrumentu izvēle notiks, balstoties uz EmpInno projekta sasniegtajiem rezultātiem aktivitāšu grupās 2.3. (atgriezeniskās saisknes ziņojums) un 4.1. (regulārā projekta rezultātu apkopojums). Tādējādi turpinājuma projekts EmpInno Monitor S3 nodrošinās pamata projekta rezultātu uzturēšanu un pilnveidi, cenšoties sasniegtos projekta teorētiskos rezultātus pārvērst praktiskos.

Pēc RIS3 pilotprojektu sekmīgas uzsākšanas partneri sagatavos un atbildīgais partneris apkopos iegūtās pieredzes un rezultātus (rezultāti 3.1., 3.2. un 3.3.), kā arī sagatavos secinājumus kā galveno 2.darba pakas rezultātu, kurš vienotā formā atspoguļos visu partneru darbību rezultātus. Šo rezultātu ir paredzēts izplatīt starptautiskā mērogā inovācijas starpniekiem ārpus projekta formālās partnerības, izmantojot EmpInno laikā izveidotos komunikācijas kanālus (regulārā projekta aktivitāšu grupa 4.2.).

  1. RIS3 monitoringa sistēmu testēšana un uzlabošana partneru reģionos

Projekta 3.darba pakas mērķis ir praksē pielietot un testēt konkrētus RIS3 monitoringa risinājumus vai rīkus, tādējādi uzlabojot reģionālās viedās specializācijas stratēģijas monotoringa sistēmas septiņos partneru reģionos vai valstīs (EE, DK un LV).

Projekta partneri vispirms balstīsies uz EmpInno Atgriezeniskās saites ziņojumos identificētajām vajadzībām un izmantos Aktivitāšu grupas 2.1. ietvaros izstrādātās, apspriestās un pilnveidotās monitoringa metodes kā sākotnējo pamatu testēšanai.

Tādējādi katrā no septiņiem partneru reģioniem būs iespēja praksē pārbaudīt vienu vai vairākus RIS3 monitoringa risinājumus, kuri līdz šim nav izmantoti. Šo risinājumu vai rīku izstrādes un pilnveides procesā tiks iesasitīti navcionāla līmeņa ieinteresētās puses vai par attiecīgajām Viedās specializācijas stratēģijām atbildīgās iestādes. Kad pilotprojekti kopā ar stratēģijas turētājiem būs saskaņoti un izstrādāti, tos paredzēts sasaistīt ar vispārīgajām RIS3 monitoringa sistēmām.

Izstrādājot risinājumus vai rīkus nacionālās stratēģijas monitoringam, projekta partneri izveidos un nostiprinās komunikācijas kanālus ar nacionālās stratēģijas turētājiem.

Rīgas plānošanas reģiona loma projektā

Izņemot Rīgu, kas ir Eiropas līmeņa metropole, pārējām Rīgas plānošanas reģionā esošām vidējām vai mazajām pilsētām ir pieejami mazāka apjoma resursi un kapacitāte, lai nodrošinātu nepieciešamo atbalstu inovācijām un izaugsmei, līdz ar to tās ir mazāk pievilcīgas augstas kvalifikācijas darbaspēka, kapitāla un uzņēmumu ienākšanai.

Tāpēc projekta ietvaros Rīgas plānošanas reģions ir paredzējis sadarboties ar Latvijas Republikas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, izstrādājot risinājumus Reģionālās attīstības pamatnostādņēs noteikto reģionālās attīstības tendenču vai rīcību monitoringa jomā, netieši veicinot reģionā esošo pilsētu izaugsmes iespējas, paaugstinot mazo reģiona pilsētu (reģionālo centru) kapacitāti, zināšanas strādāt ar viedās stratēģijas ieviešanu (RIS3), sekmējot uzņēmējdarbību, piesaistot investīcijas un veicinot inovāciju ienākšanu reģionā, atbilstoši plānošanas reģioniem deleģētajiem uzdevumiem Reģionālās attīstības likumā un Rīgas plānošanas reģiona Ilgtspējīgas attīstības stratēģijā (2014-2030) noteiktajiem stratēģiskajiem mērķiem un 4. prioritātei.

Projekta ietvaros tiks nostiprināts EmpInno īstenošanas laikā izveidotais reģionālais biznesa atbalsta tīkls Rīgas plānošanas reģionā, izmantojot jau esošās vietējo pašvaldību un biznesa atbalsta struktūras. Tāpat tiks pilnveodota investīciju teritoriju datu bāze, kas kalpos kā atbalsta rīks investīciju ienākšanai teritorijā. Rīgas plānošanas reģiona funkcija ietver arī  biznesa vides atbalsta sistēmā iesaistīto spēlētāju koordināciju un projekta īstenošanas laikā iegūtās pieredzes  izplatīšanu.

Galvenie Rīgas plānošanas reģiona un tajā esošo pašvaldību ieguvumi no projekta īstenošanas būs zināšanas par RIS3 ieviešanas metodiku, atbalstu uzņēmējdarbības veicināšanai, dalība Baltijas jūras kolēģu tīklojumā, starptautiskās pieredzes izmantošana inovāciju piesaistē, MVU attīstībā, kā arī izveidotā reģiona investīciju teritoriju datu bāze.

Projekta partneri:

Projekta partnerībā ir iesaistījušies 9 partneri un 6 asociētie partneri no sešām ES Baltijas jūras reģiona valstīm

1. Vadošais partneris – Rostokas Biznesa un Tehnoloģiju attīstības uzņēmums / Rostock Business and Technology Development GmbH
2. D2i – Design to Innovate  klasteris / D2i Design to Innovate
3. Prizztech Oy / Prizztech Ltd
4. Dienvidaustrumu Somijas lietišķo zinātņu universitāte / South-Eastern Finland University of Applied Sciences – XAMK
5. Tartu pilsētas pašvaldība / Tartu City Government
6. Tartu Zinātnes parka fonds / Tartu Science Park Foundation
7. Ļubļinas vojevodiste / Lubelskie Voivodeship
8. Ļubļinas Attīstības fonds / Foundation for Lubelskie Development
9. Rīgas plānošanas reģions / Riga Planning Region

 Asociētie partneri:

1. Mēklenburgas – Priekšpomerānijas Ekonomikas, būvniecības un tūrisma ministrija / Ministry of Economics, Construction and Tourism of Mecklenburg-Vorpommen
2. Satakuntas Reģionālā padome /Regional Council of Satakunta
3. Dienvidu Savo reģionālā padome / Regional Council of South-Savo
4. Ļubļinas attīstības fonds / Lublin Development Foundation
5. Augsnes zinātnes un augkopības institūts / Institute of Soil Science and Plant Cultivation
6. Latvijas Republikas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija / Ministry of Environmental Protection and Regional Development of Latvia

 Projekta ieviešanas laiks: 2019.gada 1.augusts – 2021.gada 31.janvāris.

Kopējais projekta budžets: 854 050,00 euro.

Rīgas plānošanas reģiona budžets projekta ietvaros  – 74 600,00 euro (tai skaitā ERAF līdzfinansējums 85% apmērā).

Projekta koordinators Rīgas plānošanas reģionā: Ilgvars Francis, e-pasts: Ilgvars.francis@rpr.gov.lv

______________________________________________________________

Project Title: EmpInno Monitoring Smart Specialisation Strategies (Acronym: EmpInno Monitor S3, project number: #X002)

“EmpInno Monitor S3” is the extension stage of the project “EmpInno – S3 Empowering for Innovation and Growth in Medium-Sized Cities and Regions”.

Funding Programme: Interreg Baltic Sea Region Programme 2014-2020

Priority 1: “Capacity for innovation”, Specific Objective 1.2: “To enhance growth opportunities based on increased capacity of innovation actors to apply smart specialisation approach”

Project Duration: 1 August 2019 – 31 January 2021

Project Objective: to evaluate and improve the implementation of the smart specialisation strategies and the accompanying action plans by developing and providing feedback and suggestions to the key target groups – responsible regional authorities or “strategy owners”, as well as by improving monitoring systems and the organisational set-up of delivery instruments.

Project result: The institutional capacity of the target group strategy owners / managing authorities in the partner regions will be increased. After receiving inspirations and valuable recommendations in the feedback papers (main output 2.3) of the regular EmpInno project, the extension stage as result will enhance the institutionalized knowledge and competence of the target group through the testing of the RIS3 monitoring approaches, which were partly proposed in the feedback papers. These pilot activities in WP3 of the extension stage project, carried out by the project partners and involving the strategy owner in each partner region, will provide the target group with different elements and new competences what to apply. As the tested monitoring approaches are finally included in their overall monitoring set-up, the result is an enduring raised capacity to implement and monitor the S3, thus raising the overall innovation capacity in the partner region.

Main Activities

Work Package 1. Project management and administration

Strategic and operational project management is shared among the Lead Partner and seven regular project partners.

Three regular project meetings will be conducted. WP sessions during the meetings will be prepared and facilitated by the respective WP coordinator as well as GoA sessions on the respective group of activities.

Work Package 2. Kicking-off and communicating RIS3 monitoring transnationally

The aim of WP2 is first, to support and set up the piloting of RIS3 monitoring to be conducted in the seven extension stage partner regions and second, to compile and transnationally communicate the experiences and results of these conducted pilot phases to the external target group. The partners will take up and pilot parts of the feedback papers from the regular EmpInno project.

Therefore, in the beginning, Work Package 2 brings all partners again on one level for harmonising and enriching knowledge about RIS3 Monitoring. Thereupon, to kick-off their regional piloting activities, all piloting partners select together with their strategy owner the monitoring approach which they are going to pilot regionally in WP3. This selection builds upon the solutions and suggestions of the feedback papers developed during the regular project (output 2.3) as well as upon inspirations and discussion outcomes on monitoring (output 4.1), in which many monitoring approaches are listed. In addition, in the feedback papers of the piloting regions concrete suggestions of what to improve and test are given as inspirations from other partners. The extension stage thus will sustain the durability of the feedback papers and put their original – rather theoretical – intention into practice.

After the successful piloting of RIS3 monitoring approaches (WP3) the partners under the lead of PP2 bring together their experiences and results (outputs 3.1,3.2,3.3 and 3.4) and develop the compilation of findings as main output 2.2. This output will be transnationally communicated to innovation actors beyond the partnership. This target group is already addressed with the EmpInno recommendations (output 4.2) and is present at the final conference, so that these existing communication channels will be used to feed in the lessons learnt from the seven RIS3 piloting regions.

Work Package 3. Testing and improving RIS3 monitoring in partner regions

Work Package 3 aims to apply and test advanced monitoring elements and thereby to improve the RIS3 monitoring systems in the seven partner regions (including the countries EE, DK, LV).

The partners firstly build upon the needs stated in the feedback papers in the regular EmpInno project and secondly use the exchanged, discussed and further refined monitoring approaches from GoA2.1 as starting point for the testing.

Therefore, in each of the seven partner regions, the partners test and carry out one or more RIS3 monitoring approaches that are new to the respective region. In the whole process the strategy owner/managing authority will be involved and closely informed by the project partners. After the piloting the partners together with the strategy owner/managing authority influence and include the tested monitoring approaches into the overall RIS3 monitoring system.

For partners who address a national RIS3 and related monitoring system the aim is to be as influential as possible through opening new communication channels and show from their testing new opportunities for monitoring approaches to the national strategy owner. For the partners who address a regional RIS3 and related monitoring system the aim is to include the tested elements into the set-up for the next funding period.

A side aim of the testing activities and close involvement of the strategy owner is to further improve the connection between the partner organisations who are not themselves responsible for the RIS3 (only PP7 is strategy owner) and their respective strategy owner.

Through WP3 the extension stage project implements elements from the feedback papers that were developed as main output in the regular EmpInno project.

Project budget: 854,050.00 EURO (Partner budget in Latvia – 74, 600.00 euros, including 85 per cent EBRD co-financing).

Project partners

1. Lead partner – Rostock Business and Technology Development GmbH
2. D2i Design to Innovate Cluster
3. Prizztech Oy / Prizztech Ltd
4. South-Eastern Finland University of Applied Sciences – XAMK
5. Tartu City Government
6. Tartu Science Park Foundation
7. Lubelskie Voivodeship
8. Foundation for Lubelskie Development
9. Riga Planning Region

Associated partners:

1. Ministry of Economics, Construction and Tourism of Mecklenburg-Vorpommen
2. Regional Council of Satakunta
3. Regional Council of South-Savo
4. Lublin Development Foundation
5. Institute of Soil Science and Plant Cultivation
6. Ministry of Environmental Protection and Regional Development of Latvia

Project coordinator at Riga Planning Region: Ilgvars Francis, e-mail: Ilgvars.francis@rpr.gov.lv

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!