Piektdiena, 2024. gada 20. decembris
Teksta izmērs:

Pierīgā pašvaldības plāno veidot dienas aprūpes centrus, grupu mājas, specializētas darbnīcas un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus

15 Feb, 2018

Deinstitucionalizācijas plāna izstrādātāji – nevalstiskā organizācija “SUSTENTO” – šodien tikās ar Pierīgas pašvaldībām, lai kopīgi apspriestu Deinstitucionalizācijas gaitu. Galvenā šīs reizes tēma – kādus sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus projektā iesaistītās Pierīgas pašvaldības plāno veidot un nodrošināt.

Personām ar garīga rakstura traucējumiem Pierīgas pašvaldībās šobrīd darbojas 11 dienas centri. Deinstitucionalizācijas procesa ietvaros, piesaistot ERAF līdzekļus, plānots izveidot 4 dienas aprūpes centrus. Plānots izveidot arī vairākus grupu dzīvokļus un specializētās darbnīcas. Bērniem ar funkcionāliem traucējumiem plānots izveidot gan jaunu dienas aprūpes centru, gan arī attīstīt rehabilitācijas pakalpojumus vairāk nekā 200 bērniem.

Pierīgas pašvaldībām bija daudz jautājumu par pakalpojumu pieejamību, pašvaldību savstarpējo sadarbību un pakalpojumu ilgtspēju. Labklājības ministrija uzsvēra, ka ar šo lielo Deinstitucionalizācijas projektu tiks radīti sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi projektā izvērtētajiem cilvēkiem – cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kā arī bērniem, kas aug institūcijās. Tiesa, ar šī projekta līdzekļiem atbalstu saņems tikai daļa no tiem, kam sabiedrībā kopumā būtu  nepieciešama palīdzība.

Pierīgas pašvaldību vadītāji izvērsa diskusiju par vairākām tēmām. Kā izveidot pakalpojumu apjomu, lai neveidotos rindas, it īpaši uz grupu dzīvokļiem un dienas centriem? Kā veidosies finansējums pēc projekta beigām? Ko darīt ar tiem cilvēkiem, kas nepieteicās izvērtēšanai, bet, uzzinot par pakalpojumiem, vēlēsies tos saņemt?

Pašvaldības dalījās arī savu pieredzi. Piemēram, Salaspils pašvaldības pārstāvji pastāstīja, ka veidos grupu dzīvokļus cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, piemēram, kuri pašlaik dzīvo pie saviem vecākiem. Šie vecāki domā par priekšdienām un vēlās, lai sasniedzot sirmu vecumu vai pēc viņu nāves, viņu pieaugušie bērni nenokļūtu institūcijā. Grupu dzīvokļi un pašvaldības atbalsts – tā ir iespēja šiem cilvēkiem veidot savu patstāvīgu dzīvi.

Pierīgas pašvaldību tikšanās piedalījās Ādažu novads, Babītes novads, Baldones novads, Carnikavas novads, Garkalnes novads, Inčukalnu novads, Mārupes novads, Olaines novads, Ropažu novads, Saulkrastu novads, Stopiņu novads, Salaspils novads un Ikšķiles novads.

Pasākums tika īstenots ESF projekta Nr.9.2.2.1./15/I/002 “Deinstitucionalizācija un sociālie pakalpojumi personām ar invaliditāti un bērniem” ietvaros.

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!