Otrdiena, 2025. gada 21. janvāris
Teksta izmērs:

Pašvaldību pārstāvji Rīgā smeļas pieredzi audžuģimeņu atbalstam

03 Jan, 2019

Rīgas plānošanas reģions deinstitucionalizācijas projekta ietvaros pirms svētkiem rīkoja pieredzes apmaiņas braucienu Rīgā, kurā deviņu reģiona pašvaldību sociālā dienesta un bāriņtiesu pārstāvji iepazinās ar vairāku organizāciju pieredzi audžuģimeņu veicināšanā un atbalstīšanā.

Sākumā devāmies uz Rīgas Ģimeņu atbalsta centru “Dūja”, kas ir viens no izveidotajiem centriem Latvijā. Tas sniedz atbalsta programmu audžuģimenēm, aizbildņiem un adoptētajiem. Nesen valsts uzsāktajā programmā sniedz atbalsta pakalpojumus jau vairāk nekā 100 audžuģimenēm 150 km radiusā ap Rīgu. Tie var būt sociālā speciālista pakalpojumi vai arī valsts apmaksātas atbalsta grupas tuvāk dzīvesvietai. Izveidotas atbalsta grupas Jelgavā un Ogrē, vairākas darbojas jau Rīgā, bet šogad vēlas atklāt jaunu Iecavā. Tiek rīkotas arī 8 stundu apmācības audžuģimenēm. Centrs lepojas ar savu ilgo pieredzi, jo palīdzības sniegšanu audžuģimenēm un krīzes ģimeņu piemeklēšanu no ģimenēm izņemtajiem bērniem veic jau daudzus gadus ar Rīgas pašvaldības finansējumu.

 

Tālāk viesojāmies “Ziedot.lv” atbalsta programmā “Plecs”, kas rīko kustību un apmācības jaunajām audžuģimenēm. Viņu speciālisti pastāstīja par līdz šim paveikto, savu izveidoto sistēmu, kā arī dalījās ar labāko praksi. Sākums meklējams “Latvijas radio 5” akcijā “Dodam 5”. Tad sekojas pieredzes stāsti sarunu vakaros, kurās potenciālajām audžuģimenēm bija iespēja satikt klātienē un aprunāties ar audžuģimenēm ar stāžu. Tagad sperti būtiski soļi tālāk – kopumā tiek veidota vide, lai katram bērnam Latvijā būtu savas mājas. Saprotot, ka bērns nav prece, kuru pēc apraksta ir jāizvēlas audžuģimenei, tika panākta prakses maiņa Latvijā – potenciālajiem audžuvecākiem ir iespēja iepazīt bērnus no 3 gadu vecuma dažādos neformālos pasākumos kā piknikos, sporta pasākumos, pārgājienos. Tādā veidā gan vecāki, gan bērni var saprast, vai ir savstarpēja saderība jeb “dzirkstele” vai nav. Tāpat “Plecs” speciālisti atzina, ka viens no viņu izaicinājumiem bija samazināt lielo “atgriezto” bērnu īpatsvaru, kas bija nomokoša problēma vēl ilgi pirms “Plecs” sāka darbību. Tāpēc centrs nāca ar ideju par mentoru atbalstu audžuģimenēm.

     

Pieredzes apmaiņas vizīti noslēdzām ar viesošanos Rīgas domes izveidotajā dienas aprūpes centrā “Kamene” bērniem un pieaugušajiem, kas atrodas Pļavniekos. Varējām iepazīt, kā ar centra darbinieku lielu entuziasmu tiek organizēts darbs Rīgā šādos aprūpes centros. Interesants stāsts ir par to, kā veicināt senioru un bērnu savstarpējo draudzību – draudzību starp divām tik atšķirīgām grupām. Tomēr tas centram ir izdevies, rīkojot kopīgus pasākumus. Bērni katrs nāk ar norīkojumu un savu rehabilitācijas plānu. Savukārt seniori – fizisko un kopīgo aktivitāšu dēļ. Te notiek virkne interesantu nodarbību – līnijdejas, kustību terapija, dejas sēdus, nūjošana, taiczi cuaņ jeb ķīniešu vingrošana.

Brauciens notika Rīgas plānošanas reģiona īstenotā ESF projekta Nr.9.2.2.1./15/I/002 “Deinstitucionalizācija un sociālie pakalpojumi personām ar invaliditāti un bērniem” ietvaros.

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!