Svētdiena, 2024. gada 17. novembris
Teksta izmērs:

Mums ir daudz veiksmes stāstu farmācijā - svarīgi tos popularizēt

23 Nov, 2018

Pēc Rīgas plānošanas reģiona iniciatīvas starptautiska projekta “EmpInno” ietvaros notika diskusija par biomedicīnas un biotehnoloģiju lomu viedās specializācijas stratēģijas ieviešanā reģionā, kurā tika pārrunātas nozares aktuālākās tendences.

Pirmajā daļā Vitālijs Skrīvelis, SIA “Pharmidea” valdes loceklis un LAĶĪFA (Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācijas) valdes priekšsēdētājs, iepazīstināja ar jaunākajām tendencēm farmācijā. Viņš uzsvēra, ka ārstēšanā viena trešdaļa ir atkarīga no medikamentiem, pārējais ir pašu rokās. Pasaulē ir zināmas ap 8000 dažādas slimības, bet daudzas no tām joprojām ir neuzvarētas. V. Skrīvelis iepazīstināja ar farmācijas un biomedicīnas tehnoloģiju uzņēmumu SIA “Pharmidea”, kā arī SIA “Nukleārās medicīnas centru”.

  

SIA “Pharmidea” ir Latvijā vienīgā sterilo zāļu formu ražotne, kas nodrošina Labas Ražošanas Prakses standartiem atbilstošu produkcijas ražošanu pielietojot inovatīvu izolatora tehnoloģiju. produkti sadarbībā ar ārvalstu mārketinga partneriem tiek reģistrēti vairāk kā 50 valstīs. Kā trūkumu farmācijas uzņēmumu attīstībai, eksperts min kvalificēta personāla trūkumu Latvijas darba tirgū, kā arī energoresursu cenas pieaugums katru gadu. Viņš norāda, ka svarīgi būtu popularizēt farmācijas veiksmes stāstus un arī turpināt rūpniecisko pētījumu kompetences centru programmas.

Savukārt Zita Jēkabsone, SIA “Latvijas aptieka” pārstāve, atzina, ka Latvijā farmācijas jomā ir daudz labu piemēru: “Latvija nevar konkurēt ar lielajām farmācijas lielvalstīm, kuru zinātniskie institūti var atļauties investēt vienu miljardu eiro un 15-20 gadus, lai uzstrādātu jaunu produktu. Mūsu niša ir biolīdzinieki un medikamenti ar šauru segmentāciju. Viņa arī pastāstīja, ka zāļu tirgus ir augošs – kopējais visu aptieku apgrozījums pērn veidoja 344,9 miljonus eiro. Vispopulārākie Latvijā ir imprufēnās grupas jeb pretsāpju medikamenti.”

Aptiekas pārstāve arī norādīja, ka šobrīd farmācijā trīs interesantākās grupas ir onkoloģiskie pacienti, alerģijas pacienti un diabēta pacienti. Tās ir grupas, kurās pacienti pieaug un slimības kļūst komplicētākas, piemēram, diabēta pacienti ik gadu pieaug par 6000 gadījumiem, savukārt alerģijai vairs nav sezonāls raksturs, bet tā novērojama gada garumā.

Otrajā diskusijas daļā klātesošie tika iepazīstināti ar izstrādāto pārskatu par viedās specializācijas stratēģijas ieviešanu Rīgas plānošanas reģionā, fokusējoties uz biomedicīnas, medicīnas tehnoloģijas, biofarmācijas un biotehnoloģijas jomu.

Simboliski tika izvēlēta arī norises vieta – Olaine, kurai ir senas un spēcīgas Latvijas farmācijas industrijas saknes.

Šī bija otrā tikšanās četru diskusiju ciklā, kas katra tiek veltīta kādam no prioritārajiem reģiona viedās specializācijas virzieniem.

Rīgas plānošanas reģions  īsteno INTERREG Baltijas jūras reģiona transnacionālās sadarbības programmas 2014-2020. gadam projektu „Viedās specializācijas stratēģijā balstītu inovācijas un izaugsmes spēju stiprināšana vidēja izmēra pilsētās un reģionos / EmpInno”. Projekta mērķis ir veicināt izaugsmes iespējas un potenciālu viedās specializācijas prioritārajās jomās, balstoties uz palielinātu inovācijas nesēju kapacitāti viedās specializācijas pieejas pielietošanā reģionos un pašvaldībās.

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!