Svētdiena, 2024. gada 22. decembris
Teksta izmērs:

Enerģijas kopienu attīstība- sabiedrības rīcībspējas enerģētiskās drošības, ilgtspējas un konkurētspējas nodrošināšanas veicināšanai

26 Mai, 2019

Projekta “Co2mmunity” pārstāvji Ilgvars Francis, Dace Grīnberga un projekta pilotteritorijas Mārupes novada domes izpilddirektors Kristaps no š.g. 20.-24. maijam piedalījās projekta partneru forumā Helsinkos un Seinajoki( Somija), kur iepazinās ar Somijas piemēriem un pieredzi AE izmantošanā, dažādiem risinājumiem energoefektivitātes uzlabošanā, kur visiedvesmojošākie bija prezentētie Kopienu enerģijas- sabiedrības vadīti enerģijas projekti- RENCOP modeļi. Kopienu enerģijas projekti piedāvā uzlabotu atjaunojamās enerģijas ražošanu no vietējiem enerģijas avotiem, Somijas gadījumā -ģeotermālās enerģijas un vēja – nodrošinot vietējo kopienu aktīvu iesaisti atjaunojamās enerģija ražotņu kopizveidē, kopsadarbībā un kopfinansēšanā. Partneru forumā tika analizēti jautājumi par enerģijas kopienu juridiskajām formām un labākajiem enerģijas projektu tehniskajiem risinājumiem. Enerģijas kopienu attīstība Latvijā ir pirmsākumu stadijā, līdz ar to ārzemju partneru pieredze ir būtisks ieguvums veiksmīgu kopienu enerģijas projektu attīstībā.

 

Kristaps Ločs: “Galvenās atziņas no partneru foruma ir vairākas. Ir skaidrs, ka šāda veida projekti iedzīvotājiem ir nepieciešami un ekonomiski izdevīgi, Helsinku piemērs ar daudzdzīvokļu mājas pāriešanu uz individuālo siltumsūkni kā apkures un dzesēšanas sistēmas nodrošinātāju, kas atmaksājas 15 gadu laikā (6.6% investīciju atdeve gadā), nepalielinot esošos rēķinus dzīvokļu īpašniekiem, ilgtermiņā šāds risinājums atmaksājas un nodrošina enerģijas neatkarību. Mārupe kā pašvaldība var strādāt kā palīgs iedzīvotāju informēšanai kā realizēt šādus projektus un kādas varētu būt potenciālās risinājumu formas. Projekta partneriem jāturpina strādāt pie juridiskā ietvara kā šādus projektus realizēt, tāpat vēl ir jāpārdomā projektu finansēšanas iespējamiem modeļi. Svarīgākais veidojot juridisko ietvaru ir pārdomāt maksimāli vienkāršu veidu, lai iedzīvotājiem nebūtu pārāk liels birokrātiskais slogs, kas demotivē iedzīvotājus realizēt šāda veida projektus. Protams visam pamatā ir iedzīvotāju ekonomiskais ieguvums realizējot projektu, lai samazinātu savus ikmēneša rēķinus, ieviešot energoefektīvus risinājumus. Galvenā mērķauditorija kopienu projektiem Latvijā varētu būt daudzdzīvokļu ēku īpašnieki.”

Rīgas plānošanas reģions kā projekta partneris piedalās Interreg VB Baltijas jūras reģiona programmas 2014.-2020. gadam projekta R059 “Co2mmunity” (Kopienu atjaunojamās enerģijas projektu kopradīšana un kopfinansēšana / Co2mmunity: Co-producing and co-financing renewable community energy projects) īstenošanā.

Co2mmunity veicina atjaunojamās enerģijas izmantošanu Baltijas jūras reģionā ar kopienu enerģijas modeļu palīdzību.

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!