Rīgas plānošanas reģions, turpinot darbu pie projekta “Military Heritage”, jau decembrī uzsāka meklēt cilvēkstāstus par notikumiem no Pirmā pasaules kara sākuma līdz pat Padomju režīma noslēgumam, kas ietver cilvēku likteņus, ikdienas sadzīvi un pastāvēšanu dažādu varu krustcelēs.
Uz mūsu aicinājumu atsaucās arī Harijs Jaunzems, kas bija gatavs pastāstīt ne tikai sev zināmus stāstus, bet arī klātienē izrādīt mums Birzgales apkārtnes mežus, kuri ir pārbagāti ar dažādām militārās vēstures liecībām. Pats Harijs ir enerģētiķis, kas savu dzīvi saistījis ar Ķeguma HES, šobrīd viņam ir 93 gadi, tomēr viņa enerģijas pietika mums visiem visas lietainās meža ekspedīcijas garumā.
Mūsu ekspedīcija sākās pie Ņegas upes tilta, kuru kā Harijs atstāstīja, no uzspridzināšanas Vācu armijas atkāpšanās laikā pasargāja pie tilta atrodamo māju saimniece. Tālāk devāmies iepazīt tuvākos mežus, kur apskatījām bijušo 1. un 2.Pasaules kara dzelzceļa vietu, iespējamās dzelzceļa noliktavu vai munīcijas glabātuvju vietas, kā arī uzmeklējām Otomāra Oškalna un viņa partizānu biedru bunkurus un ierakumus. Par šīm vietām praktiski nav atrodama nekāda papildus informācija un viss kas ir saglabājies ir tikai vietējo stāsti un atmiņas. Tieši tāpēc šī izzinošā tūre bija īpaši svarīga – pierakstīt un apzināt iespējamās vēsturiskās vietas un cilvēku stāstus.
Pēc šīs tikšanās secinājām, ka militārais mantojums visā Latvijā ir viens liels kopums, ko veido gan fiziskās vietas, vēsturiskie notikumi un cilvēku atmiņas, kas apvienotas, var sniegt plašāku ieskatu un izpratni, ne tikai vēsturisku priekšstatu. Militārā vēsture mēdz būt ļoti strīdīga, tomēr tā ir veidojusi Latvijas iedzīvotāju un valstisko identitāti, tieši tāpēc plānojam atkārtoti doties uz Birzgali un uzklausīt vēl jaunus cilvēkstāstus un atmiņas.
Par to kā mums gāja, apskati galerijā:
Projekts “Militārais Mantojums” tapis Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) INTERREG Igaunijas-Latvijas Pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020.gadam ietvaros un tā galvenais mērķis ir attīstīt militārā mantojuma tūrisma potenciālu Latvijas un Igaunijas teritorijā, izveidojot pievilcīgu un kopīgu militārā mantojuma tūrisma produktu vietējiem un ārvalstu tūristiem. Projekta rezultātā būs izstrādāts tūrisma produkts ar vairāk kā 150 dažādām militārā mantojuma vietām Latvijā un Igaunijā, kā arī ceļvedis un 10 tematiski tūrisma maršruti.
Joprojām vēlamies uzrunāt cilvēkus, kuri savās atmiņās glabā kādus unikālus stāstus par abiem Pasaules kariem un Padomju režīmu un, kas vēlās ar šiem stāstiem dalīties, lai bagātinātu tūrisma produkta saturu un emocionālo pienesumu. Ikviens, kurš zina par kādu vēl neapzinātu militārā mantojuma objektu un ikviens, kas vēlas dalīties ar savu stāstu, lūgts sazināties ar Rīgas plānošanas reģiona projekta “Militārais mantojums” komunikācijas speciālisti Katrīnu Valaini rakstot uz: katrina.valaine@rpr.gov.lv vai rakstot iestādei: Rīgas plānošanas reģions, Zigfrīda Annas Meirovica bulvāris 18, LV-1050.
Šī publikācija atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.