Laikā, kad Latvijā saskaramies ar visdažādākajiem izaicinājumiem pedagoģijā, Rīgas plānošanas reģions projekta “IN-HABIT – Veselīgas un iekļaujošas pilsētas” ievaros ir aizvadījis trīs dienu apmācības izglītības un interešu izglītības skolotājiem: “Pārmaiņu dizains – metodoloģijā kā sekmēt bērnu un jauniešu iespējas praksē realizēt savas idejas”. Apmācības vadīja pārstāvji no Spānijas organizācijas Design for change (vairāk par viņiem lasi https://dfcspain.org/)
Apmācību mērķis bija apmācīt skolotājus pielietot pārmaiņu dizaina metodi, lai motivētu un iedrošinātu bērnus un jauniešus īstenot savas idejas un projektus, kas var mainīt viņu apkārtni un pasauli kopumā. Metode balstās uz principu: “Es varu”.
Pārmaiņu dizaina procesa laikā grupas dalībnieki – bērni un jaunieši, identificē problēmu caur sajūtām definējot to, kas piesaista viņu uzmanību, satrauc, vai nodarbina prātu, un veicot virkni vingrinājumus, kopā izvēlas kopīgu darbību, kas būs viņu izaicinājums jeb problēma, ko risināt. Tālāk katrs no grupas dalībniekiem iztēlojas savu individuālu risinājumu izvēlētajai problēmai un kopīgā prāta vētras sesijā, apspriež to ar pārējiem. Kad grupas dalībnieki ir apmainījušies ar viedokļiem un izvērtējuši piedāvātos risinājumus, tie kopīgi nonāk un izstrādā vienotu un reālistisku rīcības plānu. Tālāk seko vingrinājums, kura laikā grupas dalībniekiem ir iespēja pārdomā to, ko viņi ir iemācījušies un identificēt nākotnes darbības. Visbeidzot grupas dalībnieki dalās ar iegūtās pieredzes rezultātiem ar apkārtējiem.
Apmācībās pedagogi apguva pārmaiņu dizaina metodoloģiju un procesa organizēšanu piecos secīgos soļos: problēmas identificēšana, ideju radīšana, rīcība, pārdomas par iespējamo risinājumu jeb projektu, rezultāts. Apmācību dalībnieki, kas bija piedalījušies apmācībās un apguvuši šo metodi, saņēma sertifikātu, kas apliecina, ka metode ir apgūta, un to ir iespējams veiksmīgi izmantot savā profesionālajā darbībā.
Informējam, ka šādas apmācības tiks organizētas arī 2023.gadā.
Apmācības notika Eiropas Savienības programmas Apvārsnis 2020 projekta IN-HABIT – “Iekļaujošas un veselīgas pilsētas” ietvaros, kura mērķis ir veicināt iekļaujošu veselību un labklājību mazās un vidējās pilsētās. Četrās projekta pilotpilsētās tiek pētīts, kā, izmantojot līdz šim nepietiekami novērtētus resursus – kultūru, pārtiku, cilvēku un dzīvnieku saites, mākslu un vidi, var veicināt veselību un labklājību, īpašu uzmanību pievēršot dzimumu un iedzīvotāju dažādības aspektiem. Šie inovatīvie risinājumi tiks izstrādāti un īstenoti kopā ar vietējo kopienu pārstāvjiem.
Vairāk informācijas par projektu un iespējām iesaistīties: https://www.inhabit-h2020.eu