Uzsākti būvdarbi Dienas aprūpes un rehabilitācijas centra būvniecībai. Īstenojot šo projektu, tiks izveidots Sociālās rehabilitācijas pakalpojumu centrs 34 bērniem ar funkcionālās attīstības traucējumiem un Dienas aprūpes centrs 38 pieaugušajiem ar garīgās attīstības traucējumiem Attekas ielā 39, Ādažos.
Dienas un rehabilitācijas centra izbūve būs liels atbalsts ģimenēm, kurās aug bērni ar funkcionāliem traucējumiem. Tāpat centrs būs būtisks atbalsts ģimenēm, kurās dzīvo cilvēki ar garīgās attīstības traucējumiem, jo centrs radīs iespēju ģimenēm pilnvērtīgāk atgriezties darba tirgū un citās dzīves aktivitātēs. Savukārt mums, ādažniekiem, un mūsu bērniem, tā būs iespēja kļūt tolerantākiem, iejūtīgākiem un saprotošākiem.
Uzsākot Dienas centra projektu, ādažnieku vidū noritēja spraigas diskusijas par vietas piemērotību centra būvniecībai. Notika vairākas tikšanās ar iedzīvotājiem, kurās skaidrojām gan vietas izvēli, gan to – kas būs Dienas aprūpes un rehabilitācijas centra klienti. Cilvēki ar garīgās attīstības traucējumiem nav slēgta tipa psihoneiroloģisko iestāžu pacienti. Tie visi ir cilvēki, kuri jau šobrīd ikdienā dzīvo mūsu vidū – vairums Ādažu centrā, Kadagā, Podniekos, Stapriņos un citur.
Kā liecina pieredze, Latvijā daudzviet personām ar intelektuālās attīstības traucējumiem ir izveidoti un veiksmīgi darbojas pakalpojumi, kas izvietoti pilsētu centros, daudzdzīvokļu ēkās, blakus publiskām vietām un pat skolas telpās. Eiropā pakalpojumi šai mērķa grupai ir izvietoti gan iepirkšanās centros, gan blakus pirmsskolas izglītības iestādēm, gan citos sabiedriski nozīmīgos centros.
Vietas izvēlei Ādažu centrā Attekas ielā 39 bija vairāki būtiski iemesli. Galvenais no tiem – infrastruktūras pieejamība Dienas centra apmeklētājiem. Dienas centra sasniedzamība ir svarīga bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un jo īpaši viņu vecākiem. Jau šobrīd Gaujas iela ir veidota tā, lai tā būtu ērti izmantojama cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Tāpat būtisks ir Ādažu poliklīnikas un medicīniskā personāla tuvums. Arī iedzīvotājiem ar garīgās attīstības traucējumiem ir būtiska sabiedriskā transporta pieejamība, turklāt gandrīz puse no viņiem jau šobrīd dzīvo Ādažu centrā un ir kopā ar mums.
Par projektu
Rīgas plānošanas reģions īsteno reģiona pašvaldībās vērienīgo deinstitucionalizācijas projektu, kura mērķis ir palielināt ģimeniskai videi pietuvinātu sociālo pakalpojumu pieejamību bērniem ar funkcionāliem traucējumiem vai ārpus ģimenes aprūpē esošiem bērniem, kā arī sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamību dzīvesvietā personām ar garīga rakstura traucējumiem.
Līdz 2023.gadam pieci plānošanas reģioni Latvijā ar Eiropas Sociālā fonda (ESF) finanšu atbalstu īstenos Labklājības ministrijas uzsākto deinstitucionalizācijas procesu. Projektu Rīgas plānošanas reģionā virza un koordinē Rīgas plānošanas reģions sadarbībā ar tā teritorijā esošajā pašvaldībām. Alojas, Ādažu, Baldones, Babītes, Carnikavas, Engures, Garkalnes, Ikšķiles, Inčukalna, Jaunpils, Jūrmalas, Kandavas, Krimuldas, Ķeguma, Ķekavas, Lielvārdes, Limbažu, Mālpils, Mārupes, Ogres, Olaines, Ropažu, Salacgrīvas, Salaspils, Saulkrastu, Sējas, Stopiņu un Tukuma pašvaldības. Rīga ir vienīgā Rīgas plānošanas reģiona pašvaldība, kas nav noslēgusi sadarbības līgumu. Rīgas plānošanas reģionā projekts tiek īstenots ar devīzi “Sirdsdomas jaunai dzīvei”.
Rīgas plānošanas reģions īsteno ESF projektu Nr.9.2.2.1./15/I/002 “Deinstitucionalizācija un sociālie pakalpojumi personām ar invaliditāti un bērniem”.