Saturday, 2025. gada 10. maijs
Teksta izmērs:

Kāda ir Dānijas pieredze darbā ar bērniem un jauniešiem ar uzvedības traucējumiem

30 Apr, 2025

Rīgas plānošanas reģiona un pašvaldību speciālisti, kopā 23 dalībnieki, projekta 3.1.1.2.i. “Pašvaldību kapacitātes stiprināšana to darbības efektivitātes un kvalitātes uzlabošanai” ietvaros apmeklēja sadarbības grupu pārstāvju mācību semināru Kopenhāgenā, Dānijā, 2025.gada 27.-28.martā. Dalībnieku grupā puse (12) bija sociālās jomas profesionāļi, 4 administratīvie pārstāvji, 2 pašvaldību policijas pārstāvji, 4 pārstāvēja administratīvās komisijas un/vai bāriņtiesas un 1 sociālā pedagoģe.

Sadarbības grupām līdzīga organizācija Dānijā SSP padome (SSP-Samrådet) dalījās pieredzē multidisciplinārā pieejā bērnu un januniešu likumpārkāpumu novēršanā un prevencijā.

Īsumā par Dānijas sadarbības grupu darbu

Lēmumus, kas Latvijā ir pašvaldību Administratīvo komisiju atbildībā, Dānijā pieņem JDB (Juvenile Delinquency board), kas ir valsts tiesu sistēmas struktūrvienība. Pašvaldību sadarbības grupas sniedz JDB vienībai, kas tiek komplektēta no starpjomu profesionāļiem katru reizi citā kombinācijā, informāciju par lietu, taču JDB nav pazīstami ar likumpārkāpēju vai viņa situāciju personiski, tad notiek lietas klausīšana, kurā piedalās visas iesaistītās puses – bērns, likumiskie pārstāvji, starpprofesionāļu komanda, un JDB. JDB pieņem lēmumu, kas sastāv no divām daļām – pirmajā noteikti pienākumi pašvaldībai nodrošināt bērnam atbilstošos pakalpojumus un to saraksts, un otrajā daļā – pienākumi bērnam vai jaunietim izmantot šos pakalpojumus, apgūt noteiktās programmas un kursus.

Jāatzīmē, ka Dānijā ir skaidra robeža pakalpojumu obligātumam. Ja bērns kaitē sev (piemēram, smēķē), tad speciālisti viņu motivē, piedāvā pakalpojumus, bet nav piemērojami piespiedu līdzekļi, t.sk., obligāti saņemami pakalpojumi. Tikai tad, ja bērns kaitē citiem (piemēram, nodod elektroniskās cigaretes citiem bērniem), ir piemērojami piespiedu līdzekļi.

Dāņu eksperti sniedza atgriezenisko saiti 3 gadījumu analīzēs (case study) trīs vizītes dalībnieku raksturotajās tipveida situācijās.

  • Darbs ar bērniem ar mentālās veselības traucējumiem ir izaicinājums arī Dānijā. JDB eksperti šobrīd rosina mainīt Dānijas likumpārkāpumu izskatīšanas sistēmu bērniem ar mentālās veselības traucējumiem, jo lietas izskatīšana, piespiedu līdzekļu piemērošana ir lieli administratīvi resursi, kas rezultātā neko nedod – nekoriģē šo bērnu uzvedību un nemazina viņu turpmākos likumpārkāpumus.
  • Darbā ar bērniem, kuri mājās piedzīvo smagas traumas, uzkrāj negatīvo pieredzi, bet nav šķirami no ģimenes, Dānijas eksperti izmanto bērna tālākas ģimenes, radu, paziņu, kaimiņu loka resursus, lai bērnam piemeklētu viesģimenes regulāro krīzes situāciju novēršanai un mazināšanai.
  • Vardarbību skolās Dānijā risina ar līdzīgiem paņēmieniem kā Latvijas sistēmā, orientējoties uz skolēnu sociālo prasmju un empātijas attīstīšanu. Taču būtiska nianse, uz ko norādīja Dānijas eksperti – ja ir bijis sitiens, tā ir vardarbība un tā ir situācija, kad obligāti iesaistās policija. Tā ir atbildīgā iestāde, kas ir kompetenta izvērtēt situāciju un piemērojamos līdzekļus.

Dalībnieku pārdomas pēc pasākuma:

  • Galvenais-nodrošināt atbalstu, nevis meklēt iespējas sodīt par pārkāpumiem! Nulle tolerance pret vardarbību! Bērni ir mūsu nākotne!
  • Dānijā daudzos gadījumos darbs ar ģimeni notiek ģimenes dzīvesvietā. Arī speciālisti daudz dodas mājās, kaut vai lai informētu par situācijām ar bērniem. Latvijā joprojām būtiski iztrūkst šāda pieeja, darbs galvenokārt notiek kabinetos.
  • Veidojot sadarbību, vienmēr atcerēties viņu principu- nevis, kas to darīs, bet kā to visi kopā darīsim.
  • Jāturpina iet virzienā, ka jaunietim piedāvājam ne to, kas ir pieejams pašvaldībā, bet dodam to, ko jaunietim reāli vajag, lai risinātu problēmu.

Pašvaldību kapacitātes stiprināšana to darbības efektivitātes un kvalitātes uzlabošanai

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!