Pirmdiena, 2024. gada 23. decembris
Teksta izmērs:

C-Track rezultāti partnervalstīs

17 Jūn, 2021

   

Līdz ar C-Track 50 projekta noslēgumu ir pienācis laiks izcelt 11 partnervalstīs paveikto klimata un enerģētikas plānošanas jomā. Projekta partneri ir koncentrējušies uz integrētu ilgtspējīgas enerģijas un klimata politikas plānu 2050. gadam izstrādi vietējā līmenī, kā arī reģionālās enerģētikas plānošanas informēšanu / attīstīšanu, pamatojoties uz formulētām prioritātēm. Kopumā ir atbalstītas 107 pašvaldības un 11 reģioni, kā rezultātā līdz 2050. gadam ietaupīti ∼ 16 500 GWh enerģijas ietaupījumi un atjaunojamās enerģijas ražošana un ∼ 14 500 kt CO2 emisijas.

Zemāk iepazīstināsim, kādi rezultāti tika sasniegti katrā valstī un kāda veida projektus un pasākumus izstrādāja C-Track 50 partneri.

Latvija

Rīgas plānošanas reģiona eksperti ir pabeiguši darbu pie ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcības plāniem 9 pašvaldībām. Pašvaldības izrādīja vēlmi un interesi saņemt atbalstu no projekta, un tās tika identificētas atlases procesā. Plānu izstrādes procesi ilga pusotru gadu. Latvijā viena no pašvaldībām visvairāk piesārņojošajām un izaicinošākajām nozarēm ir transports. Tādējādi tika nolemts, ka ar C-Track 50 projekta atbalstu tiks atbalstītas pašvaldības, kas izstrādā ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcības plānus, projekta priekšlikumam: “10 mobilitātes centru izveide Rīgas metropoles zonā” ELENA programmas izstrādei.

Austrija

C-Track 50 ieviešanas procesā Austrijas partneris EAO atbalstīja Maltāles klimata un enerģētikas reģiona izveidi, kurā ietilpst 20 pašvaldības, kurās dzīvo nedaudz vairāk kā 70 000 iedzīvotāju. Paralēli sadarbībai ar vietējām ieinteresētajām personām ir izveidoti klimata un enerģētikas plāni 10 pašvaldībām, lai sāktu enerģijas pāreju uz klimata neitralitāti. Mūrtāls šim reģionam ir izvirzījis dažus ambiciozus mērķus: 100% atjaunojamie enerģijas avoti un līdz 2040. gadam kļūt par klimatu neitrālu reģionu (līdzīgi kā federālā līmenī). Tas tiks panākts, palielinot energoefektivitāti ēkās, procesos un mobilitātē un izmantojot neizmantoto atjaunojamās enerģijas potenciālu, piemēram, biomasu, saules enerģiju, vēja un hidroenerģiju, kā arī rūpniecisko siltuma atkritumus.

Horvātija

Projekta C-Track 50 ietvaros Ziemeļu reģionālā enerģētikas aģentūra (REAN) atbalstīja 10 ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcības plānu (SECAP) izstrādi Horvātijā. Deviņus no tiem pilsētas domes jau ir pieņēmušas, un viens no tiem ir nākamās pilsētas domes darba kārtībā, kas notiks pēc pašvaldību vēlēšanām, kas gaidāmas jūnijā. Paralēli atbalstam SECAP attīstībā, REAN līdz 2050. gadam sagatavoja ieteikumus par oglekļa neitralitāti vienam izvēlētam Horvātijas apgabalam.

Francija

Auvergne-Rhône-Alpes reģionā Francijā C-Track 50 projekts ļāva pārbaudīt TerriSTORY® lēmumu pieņemšanas rīka izmantošanu 10 vietējās valsts iestādēs. Izmantojot TerriSTORY®, AURA-EE ir veikusi 10 vietējo pašvaldību stratēģiju un darbību novērtējumu attiecībā uz SEG emisiju samazināšanu un oglekļa uzglabāšanu. Tādējādi rīcības plāni ļaus līdz 2050. gadam ietaupīt gandrīz 300 GWh gadā, samazināt vairāk nekā 100 000 tCO2 gadā (100 000 turp un atpakaļ lidojumi no Parīzes uz Ņujorku) un saražot vairāk nekā 250 GWh gadā. Lai sasniegtu oglekļa neitralitāti, vietējām pašvaldībām būs jāmobilizē vairāk nekā 70 miljoni eiro. Ēku renovācija ir svarīgs pasākums, bet arī bioloģiski iegūti materiāli, aprites ekonomika, atjaunojamās enerģijas ražošana un mobilitāte.

Vācija

ICLEI Europe C-Track 50 projekta ietvaros ir atbalstījis 10 Vācijas pašvaldības, dažas iesaistījušās ES mēru pakta SECAP attīstībā un dažus attīstības plānus kā daļu no federālās iniciatīvas NKI ar mērķiem 2030. un 2050. gadam. Šī pieeja ir izrādījusies noderīga sniegt pielāgotu atbalstu, pielāgojoties pašvaldību vajadzībām. Vadošais princips bija esošo plānu uzlabošana ar tālejošākiem mērķiem, gandrīz visos gadījumos tos atjauninot ar klimata neitralitātes mērķiem. Ievērojams progress ir panākts visās 10 pilsētās, un SEG emisiju samazināšanas mērķi līdz 2050. gadam sasniedz vairāk nekā 10 Mt CO2 ekv./a. Pilsētu veiktie pasākumi, lai sasniegtu klimata neitralitāti, galvenokārt koncentrējas uz enerģijas atjaunošanu, bet ietver arī: gudru attīstību, klimata gaisa piesārņojums-saikne, klimatam neitrālie rajoni, centralizētā siltumapgāde vai zemas oglekļa emisijas attīstības saistība ar IAM, lai nosauktu tikai dažus.

Grieķija

Grieķijā NTUA un EPTA ir atbalstījušas 11 pašvaldības ilgtermiņa enerģētikas un klimata plānu izstrādē, lai panāktu oglekļa neitralitāti. Kopumā ir noteikts 80% samazināšanas mērķis, pašvaldībām iesaistoties plašā darbības spektrā visās nozarēs. Plāni attiecas uz klimata mazināšanu un pielāgošanos, bet arī uz enerģijas trūkumu. Ir izveidota šo plānu cieša saikne ar esošajiem politikas dokumentiem vietējā, reģionālajā un valsts līmenī (t.i., atkritumu apsaimniekošana, ilgtspējīga pilsētas mobilitāte, efektīvas sabiedriskās ēkas un civilā aizsardzība, reģionālā adaptācijas stratēģija, Nacionālais klimata un enerģētikas plāns). Paredzamās darbības ir vērstas uz e-mobilitāti, transporta modālo maiņu, ēku renovāciju, pārstrādi un atkritumu un atjaunojamo enerģijas avotu samazināšanu. Atkarībā no pašvaldību īpatnībām, piemēram, pilsētas, lauku vai tūrisma, šīm vajadzībām ir paredzētas papildu darbības nozarēs.

Ungārija

Ungārijā LENERG enerģētikas aģentūra atbalsta 10 vietējās pašvaldības Hajdú-Bihar apgabalā. Klimata pārmaiņu mazināšanas un pielāgošanās mērķi 2030., 2040. un 2050. gadam ir noteikti nozarēs. Enerģijas pārvaldības reģistrācijas sistēma, pašvaldības ēku energoremontēšana, AER (PV, biomasas, saules siltuma) uzstādīšana un LED gaismu izmantošana publiskajam apgaismojumam bija galvenās plānotās darbības publiskajā sektorā. Galvenās darbības privātajā sektorā bija ēkas renovācija (milzīgs tās potenciāls) un AER (PV, biomasa, saules siltums) uzstādīšana. Katrā pašvaldībā kopienas enerģijas enerģijas projekti (0,5 – 2 MW) tika plānoti līdz 2050. gadam. Galvenā mācība bija tāda, ka 80% CO2 emisiju samazinājumu salīdzinājumā ar 2011. gada bāzes gadu nevar panākt bez aktīvas un intensīvas vietējo iedzīvotāju iesaistīšanās. Aptuveni 70–90% ģimenes māju līdz 2050. gadam jāiesaista modernizēšanas darbībās.

Polija

C-Track 50 projektam pievienojās 10 Polijas pašvaldības no Velkopolskas reģiona. Lai saņemtu reģionālo finansējumu, visi no viņiem jau bija izstrādājuši zemas oglekļa emisijas ekonomikas plānus (PGN poļu valodā), izmantojot SEAP shēmu. Tāpēc darbs C-Track 50 ietvaros sastāvēja no PGN atjaunināšanas, veicot emisiju pārraudzību un izstrādājot pielāgošanās klimata pārmaiņām plānus 2050. gada perspektīvā, ievērojot Polijas Vides ministrijas vadlīnijas. Galvenās veiktās darbības bija: klimata draudu noteikšana, adaptācijas potenciāla noteikšana un riska analīze adaptācijas pasākumu īstenošanai līdz 2030. gadam. Plānos ir norādīti arī pasākumi pēc 2030. un 2040. gada. Pēc reģionā pieejamā finansiālā atbalsta līmeņa noteikšanas pašvaldības jāsagatavo daudzgadu finanšu plāni ieguldījumiem atjaunojamās enerģijas un energoefektivitātes projektos.

Portugāle

Madeiras autonomajā reģionā 6 pašvaldības apņēmās izstrādāt ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcības plānus. Pašvaldības jau bija īstenojušas SEAP 2020. gadam un iesaistījušās SECAP izstrādē, līdz 2050. gadam mērķējot uz oglekļa neitralitāti (kā noteikts valsts līmenī). Ar AREAM atbalstu, izmantojot projektu C-Track 50, pašvaldības iepazīstināja ar 2017. gada uzraudzības ziņojumu par Pilsētas mēru pakta (CoM) platformu un izstrādāja SECAP, pamatojoties uz MK direktīvām un ievērojot valsts stratēģiju. SECAP izstrādāja AREAM pēc pašvaldību apspriešanās un sadarbojoties ar konkrētām vietējām ieinteresētajām personām, kas ir izšķiroši, lai noteiktu veicamās darbības. Šīs darbības ir sadalītas 6e galvenajās tēmās: dekarbonizācija; energoefektivitāte; enerģētiskā drošība; iekšējais tirgus; un izmeklēšana, jauninājumi un konkurētspēja.

Rumānija

C-Track 50 ietvaros Maramures Enerģijas pārvaldības aģentūra (AMEMM) sagatavoja 10 pašvaldību energoefektivitātes uzlabošanas plānus (PIEE), 1 SECAP Baia Mare pašvaldībai un ieteikumu kopumu Maramures apgabala enerģētikas stratēģijai. Kaut arī PIEE ir obligāti Rumānijas apdzīvotām vietām, kurās ir vairāk nekā 5000 iedzīvotāju, ļoti maz to ievēro regulā, jo viņiem trūkst zināšanu un kompetences. Šajā kontekstā AMEMM ir palīdzējis 10 izvēlētām pašvaldībām viņu plānu sagatavošanā, pievienojot arī jaunas sadaļas, kas saistītas ar vidēja termiņa un ilgtermiņa mērķiem un pielāgošanos klimata pārmaiņām. Enerģētikas plānos iekļauto mērķu un projektu mērķis ir samazināt enerģijas izšķiešanu, uzlabot sabiedriskās un privātās ēkas par energoefektīvām un izskatīgākām ēkām, attīstīt sabiedrisko un ekoloģisko transportu, uzlabot sabiedrisko apgaismojumu, izveidot zaļās zonas un palielināt iedzīvotāju izpratni. Pašvaldībām ir iespēja finansēt savas ilgtspējīgas enerģijas darbības, izmantojot struktūrfondus.

Spānija

Astūrijas reģionā Spānijā FAEN veica 10 SECAP mazām un vidējām lauku pašvaldībām ar nelielu iekšējo resursu daudzumu. FAEN pieeja ietvēra projektu sagatavošanu, lai atrisinātu īpašas problēmas, ar kurām saskaras pašvaldības, īpaši to lielā atkarība no fosilā kurināmā (kas ir kalnrūpniecības reģions), samazinot enerģijas patēriņu un īstenojot atjaunojamās enerģijas projektus. Šī stratēģija ļaus arī radīt darbavietas. Visos gadījumos pirmais ierosinātais pasākums bija izveidot biroju ilgtspējīgai enerģijai un klimatam, lai sagatavotu projektus un definētu izplatīšanas darbības, lai iedzīvotājiem parādītu enerģijas pārejas priekšrocības. Visi saražotie SECAP līdz 2050. gadam sasniedz vismaz 81% no CO2 un izpratnes veicināšana. Pateicoties nozīmīgām subsīdijām, visas pašvaldības ir sākušas modernizēt savas sabiedriskā apgaismojuma sistēmas.

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!