Piektdiena, 2024. gada 29. marts
Teksta izmērs:

Vērtīgs pieredzes apmaiņas brauciens uz Vidzemi

22 Mai, 2018

Rīgas plānošanas reģiona deinstitucionalizācijas projekta ietvaros šī gada maijā vairāk nekā 40 esošie un potenciālie sociālo pakalpojumu sniedzēji – galvenokārt pašvaldību sociālo dienestu speciālisti un VSAC speciālisti – devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Burtnieku, Valmieras un Siguldas novadu, lai gūtu jaunus iespaidus par sociālo pakalpojumu attīstību Latvijā. Šis ir jau otrais brauciens – pērn rudenī pašvaldības apmeklēja grupu dzīvokļus un specializētās darbnīcas Rīgā un Jelgavā.

Ciemats “Rožkalni” – lauku sēta kā specializētas darbnīcas

Brauciens sākās ar divu stundu braucienu uz Rencēniem Burtnieku novadā, lai apskatītu Camphill ciematu “Rožkalni”. Tas patiešām bija ciemats ar lauku sētu – mūs sagaidīja gan gotiņas, gan kaziņas, gan zosis, gan vistas, gan ēzelītis. Uzticīgi mūs pavadīja divi ļoti draudzīgi suņi. Šajā ciematiņā dzīvo ģimene, kas šobrīd savu dzīvi velta, lai cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem dzīvotu šeit pilnvērtīgi un laimīgi. Ciematiņā dzīvo 10 pieaugušie ar dažādu atpalicību – lauku darbi viņiem ir izveidoti kā specializētās darbnīcas – piena darbnīca, kur paši gatavo ļoti, ļoti garšīgus siera produktus, kūts darbnīca, kur jāveic dažādi darbi, sava siltumnīca, u.tml.

Stingrs grafiks, kas nodrošina šiem cilvēkiem nodarbinātību dienas garumā. Ciematiņā darbu ir daudz, to veišana nebūtu iespējama bez brīvprātīgajiem.

“Rožkalni” sākušas savu darbu 1999. gadā kā terapeitiskas mājas cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem. Ciemats tapa ar norvēģu atbalstu pēc tās labākajiem piemēriem. rezultātā izveidota maza komūna, kurā katrs indivīds var darīt vajadzīgu un jēgas pilnu darbu, justies pilnvērtīgs un nepieciešams sabiedrības loceklis. Uz vietas dzīvo sociālie darbinieki.

Šis bija iedvesmojošs pieredzes stāsts par to, kā nodrošināt pilnvērtīgu dzīvi cilvēkiem ar garīgu atpalicību. Redzot šos cilvēkus laimīgus, gribētos, lai šādi ciematiņi Latvijā būtu vairāk.

Valmieras pašvaldības pieredze

Tālāk devāmies uz Valmieru, lai tiktos ar pašvaldības sociālo dienestu un uzzinātu viņu pieredzi un plānus saistībā ar deinstitucionalizācijas projektu. Tikšanās notika ar Valmieras domes Sociālo lietu pārvaldes vadītāju Kaiju Mucenieci un viņas divām kolēģēm. Tikšanās bija interesanta, jo mūsu reģiona pašvaldības pārstāvji varēja uzzināt lielākās Vidzemē pašvaldības pieredzi. Bija lietas, kas atšķīrās, bet kopīgas problēmas bija saistītas gan ar deinstitucionalizācijas mērķgrupu vēlmi piedalīties projektā, gan ar lielo projekta birokrātiju saistībā ar pakalpojumu sniegšanu, gan sociālā darba speciālistu trūkumu.

Tomēr Valmiera ir pilsēta, kas lieliem soļiem attīstās. Un arī šobrīd īstenojas lieli plāni – piemēram, izveidot sociālo pakalpojumu centru, kurā vienkopus Valmieras iedzīvotāji varētu saņemt dažādus sociālos pakalpojumus. Te plānots izveidot ģimenes atbalsta centru ar sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem, dienas centriem un specializētām darbnīcām. Deinstitucionalizācijas projekta ietvaros plānots izveidot grupu dzīvokļus 16 personām ar garīga rakstura traucējumiem.

Atelpas brīža pakalpojums Valmierā un Siguldā

Nesen Valmierā savas durvis vēra pirmais novadā, pat reģionā Atelpas brīža pakalpojums, ko izveidoja fonds “Iespēju tilts”.

Šajās pat telpās apskatījām dienas aprūpes centru “Stropiņš” ar plašu pakalpojumu un nodarbību klāstu, kas dienas laikā nodrošina psihosociālu atbalstu, patstāvīgai dzīvei nepieciešamo prasmju un iemaņu attīstību, pozitīvu saskarsmju veidošanos, izglītošanu un saturīgu brīvā laika pavadīšanu personām ar garīga rakstura traucējumiem.

Atpakaļceļā apciemojām vēl vienu Atelpas brīža pakalpojumu, ko Siguldā sniedz sociālā atbalsta centrs “Cerību māja”. Šeit laukos ir izveidota piemērota vide, lai vecāki varētu uz neilgu laiku atstāt savu bērnu ar funkcionāliem traucējumiem augsti kvalificētu speciālistu apgādībā. Tie vecāki, kas jūtas nedroši par šādu lēmumu – atstāt vai nē, var doties iepriekš uz “Cerību māju”, pavadīt dienu šajā vidē un paši pārliecināties par pakalpojuma augsto kvalitāti.

Tepat darbojas arī krīzes centrs jaunajām māmiņām ar maziem bērniem. Izveidots mūsdienīgs bērnu rotaļu laukums. Turpat ganās zirgi, nodrošinot bērniem līdzīgu reitterapijai pakalpojumu.

Pēc Siguldas devāmies atpakaļ uz Rīgu – iedvesmojušies un ar pozitīvām sajūtām!

Brauciens notika Rīgas plānošanas reģiona īstenotā ESF projekta Nr.9.2.2.1./15/I/002 “Deinstitucionalizācija un sociālie pakalpojumi personām ar invaliditāti un bērniem” ietvaros.

 

 

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!