Pirmdiena, 2018. gada 17. decembris
Teksta izmērs:

IZGLĪTĪBA

Latvijas Akadēmiskā bibliotēka ir viena no vecākajām akadēmiskajām institūcijām reģionā. Tā tika izveidota 1524. gadā, apvienojot vairāku Rīgas klosteru bibliotēkas Rīgas pilsētas bibliotēkā.

Universitātes Rīgā ir veidojušās kā svarīgi izglītības un zinātnes centri. Vecākā ir Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), kas darbojas jau kopš 1862. gada. Vilhelms Ostvalds, kurš saņēma Nobela prēmiju ķīmijā, XIX gadsimta beigās bija RTU profesors. Šodien svarīgākā Rīgas reģiona izglītības iestāde ir Latvijas Universitāte (www.lu.lv). Latvijas Universitāte ir vadošā valsts augstskola, kurā var apgūt pamata studiju programmas, augstākā līmeņa studiju programmas un doktora studiju programmas humanitārajās, sociālajās, dabas, matemātikas, tiesību, uzņēmējdarbības, veselības, sociālās aprūpes un izglītības zinātņu nozarēs. Studentu skaits pārsniedz 30000.

Rīgas reģiona lepnums ir plašais izglītības iestāžu tīkls (vidusskolas un ģimnāzijas), kā arī gandrīz puses Latvijas arodskolu atrašanās reģionā. Tas ļauj studentiem apgūt lielāku profesiju skaitu nekā citos Latvijas reģionos. Rīgas lepnums ir 26 universitātes (no kopumā 32 Latvijas universitātēm), kurās tiek uzņemti ~ 80% valsts universitāšu studentu.

Bērni, kas apveltīti ar sevišķiem talantiem, var mācīties dažādās specializētās skolās, piemēram, Emīla Dārziņa mūzikas skolā. Viens no tās absolventiem ir pasaulslavenais vijolnieks Gidons Krēmers, arī jaunā vijolniece Baiba Skride. Murjāņu sporta skola ir izaudzinājusi daudzus Olimpisko spēļu medaļniekus.

Tikai Rīgā ir izglītības iestādes, kurās var apgūt izpildītājmākslu, mūziku un prasmes citās kultūras un mākslas jomās. Ir arī skolas, kurās māca plaši pieprasītas profesijas, arī medicīnu.

Reģiona metropole Rīga ir lielākais izglītības centrs Latvijā. 152 vispārizglītojošās skolās, 146 pirmsskolas iestādēs, 28 arodskolās un 14 augstskolās mācās 153,4 tūkst. cilvēku. Bez vispārizglītojošām skolām ar latviešu un krievu apmācības valodu Rīgā darbojas 2 poļu skolas, 1 ukraiņu, 1 baltkrievu, 1 ebreju, 1 lietuviešu un 1 igauņu skola. Kopš 2000. gada Limbažos iespējams iegūt augstāko izglītību Latvijas Lauksaimniecības universitātes filiālē. Salacgrīvas vidusskolā ir Rīgas jūrskolas filiāle, kur var iegūt stūrmaņa specialitāti ar tiesībām strādāt Rīgas līcī, Alojas Ausekļa vidusskolā var mācīties mājsaimniecības, arodapmācības un tūrisma speciālistu kursos.

Rīgas rajona teritorijā pamatizglītību iespējams iegūt 48 vispārizglītojošajās skolās, tai skaitā 17 vidusskolās, Siguldas valsts ģimnāzijā un Murjāņu sporta ģimnāzijā, kā arī vairākās mūzikas un mākslas skolās.

Ķīmija vienmēr ir bijusi visvairāk attīstītā zinātnes joma Latvijā. Latvijas Organiskās sintēzes institūts ir izstrādājis 17 oriģinālus medikamentus, ieskaitot svarīgus pretvīrusu un pretvēža preparātus. Licence ražot tos ir piešķirta vairāk nekā 30 uzņēmumiem, ieskaitot dažus, kas atrodas ASV un Japānā. Baldones Radioastrofizikas observatorija, savukārt, ir pasaulē plaši pazīstama ar saviem pētījumiem par oglekļa zvaigznēm, kā arī saules fiziskajām īpašībām. 40 tā pastāvēšanas gadu laikā, Salaspils Botāniskais dārzs ir izveidojis lielāko floras kolekciju Baltijas valstīs, savācot vairāk nekā 10 000 augu sugu eksemplārus. Par Latvijas arhitektu profesionalitāti liecina fakts, ka tie uzaicināti iesaistīties darbā ar Ēģiptes vēsturiskajiem pieminekļiem.

ZINĀTNE

Rīga un Salaspils ir galvenie zinātnes centri Latvijā, tur atrodas valsts svarīgākās zinātniskās un akadēmiskās institūcijas. Rīgā atrodas tādi pētnieciskie centri kā Augusta Kirhenšteina Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūts, Literatūras, folkloras un mākslas institūts, Ekonomikas institūts, Fizikālās enerģētikas institūts, Organiskās sintēzes institūts un Nacionālais Koksnes ķīmijas institūts. Ūdeņu ekoloģijas institūts un Nacionālais botāniskais dārzs atrodas Salaspilī. Virknei citu institūciju ir neatkarīgs juridiskais statuss un savu primāro funkciju kontekstā tās nav pētnieciskās iestādes, starp tām Latvijas Akadēmiskā bibliotēka, vairākas selekcijas un izmēģinājumu stacijas, tehnoloģiskie centri un citi.

Rīgā atrodas arī Latvijas Zinātņu akadēmija (www.lza.lv), kas sniedz konsultācijas, analizē dažādus zinātniskā darba virzienus, izstrādā nacionālās zinātniskās programmas, organizē zinātniskās diskusijas, uztur kontaktus ar zinātniskajām institūcijām citās valstīs, utt.

NODERĪGAS SAITES

Latvijas Universitāte
Rīgas tehniskā universitāte
Biznesa augstskola “Turība”
J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija 
Latvijas Banku augstskola
Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija
Rīgas Ekonomikas augstskola
Rīgas Juridiskā augstskola
Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskola
Rīgas Starptautiskā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskola
Rīgas Stradiņa universitāte (Latvijas Medicīnas akadēmija)

© Rīgas plānošanas reģions. 2018 / Izstrādātājs GRANDEM
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!