Piektdiena, 2024. gada 26. aprīlis
Teksta izmērs:

Rīgas plānošanas reģiona ainavu dārgumi vakar, šodien rīt

08 Sep, 2018

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) un plānošanas reģioniem kopš 2017.gada jūnija īsteno Latvijas simtgades pasākuma “Reģionu dienas” aktivitāti “Latvijas ainavu dārgumi vakar, šodien, rīt”.

Ainavu dārgumi ir vietas un teritorijas Latvijas laukos, ciemos un pilsētās, ko uzskatām par īpašām reģiona un Latvijas vērtībām, neatkarīgi no to pašreizējā aizsardzības statusa un diženuma. Tās ir ainavas, kas spēj apstādināt ikdienas steigu, kuras vēlamies piedzīvot atkārtoti un kas satur īpašu vēstījumu, kuru vēlamies ierakstīt Latvijas vēsturē un nodot bērniem un mazbērniem.

Citējot profesori Aiju Mellumu, “Nosaucot vārdā vietas un ainavas, kas ir nacionālais dārgums, kā arī vietas un ainavas reģionos, novados, pagastos, laika gaitā veidotos Latvijas ainavu dārgumu krātuve”.

Latvijas simtgades pasākuma “Reģionu dienas” aktivitātes “Latvijas ainavu dārgumi vakar, šodien, rīt” mērķis ir sekmēt daudzfunkcionālu un kvalitatīvu ainavu saglabāšanu, kas uzlabo cilvēku dzīves kvalitāti, veicina vietu, reģionu un valsts ekonomisko aktivitāti un atpazīstamību, kā arī nodrošina bioloģisko daudzveidību. Šāda mērķa īstenošanai tika noteikti konkrēti aktivitātes uzdevumi, laikam no 2017.gada jūnija līdz 2018.gada decembrim.

Apzinoties, ka aktivitātes īstenošana nav iedomājama bez sabiedrības līdzdalības un ekspertu padoma, pirmajā aktivitātes īstenošanas posmā, dialogā ar sabiedrību un ainavu ekspertu padomes atbalstu, katrā plānošanas reģionā tika identificēti reģiona simboli – ainavu dārgumi, to attīstības mērķi, priekšnosacījumi un rīcības to saglabāšanai un attīstībai. Ar iedzīvotāju veiktu balsojumu un ainavu ekspertu padomes vērtējumu, tika noskaidroti katra Latvijas reģiona “top 10” ainavu dārgumi, par kuriem ir sagatavota Latvijas ainavu dārgumu izstāde, kas pašlaik bez maksas vēl šonedēļ ir apskatāma reģionos:

Zemgales plānošanas reģionā, Zemgales reģiona ainavu dārgumu izstāde skatāma Jelgavas pilī līdz 11. oktobrim;

Rīgas plānošanas reģionā, Rīgas plānošanas reģiona ainavu dārgumu izstāde skatāma Turaidas muzejrezervātā līdz 12. oktobrim;

Latgales plānošanas reģionā, Latgales reģiona ainavu dārgumu izstāde skatāma Lūznavas muižā bija apskatāma līdz 1. oktobrim;

Vidzemes plānošanas reģionā, Vidzemes reģiona ainavu dārgumu izstāde skatāma muzejā “Jāņa skola” Jaunpiebalgā līdz 10. oktobrim;

Kurzemes plānošanas reģionā, Kurzemes reģiona ainavu dārgumu izstāde skatāma Kuldīgas mākslas namā līdz 13. oktobrim.

Novembrī, decembrī un visa nākamā gada garumā, iepriekš sazinoties ar bibliotēku (e-pasts: madara.daudze@lnb.lv), izstādi gan atsevišķās daļās, gan kopumā būs iespējams demonstrēt visā Latvijā.

Šī gada 26. oktobrī visu 50 ainavu dārgumu izstāde būs aplūkojama Latvijas nacionālajā bibliotēkā, reģionu foruma “BRĪVĪBA, AINAVA – MĒS”. Vairāk informācijas par forumu un reģistrācija, šeit

Papildus jau iepriekš minētajam, Latvijas simtgades pasākuma aktivitātei ir noteikts uzdevums sagatavot kopīgu dāvanu Latvijai – jaunu interaktīvu segmentu “Latvijas ainavu dārgumi vakar, šodien, rīt” esošajai Latvijas Nacionālās bibliotēkas platformai “Zudusī Latvija”, papildināt krājumu ar kultūrvēsturiskas nozīmes fotoattēliem, kā arī sagatavot priekšlikumus Latvijas kultūras kanonam, par tajā iekļaujamiem Latvijas ainavu dārgumiem.

Rīgas Plānošanas reģions turpinās īstenot aktivitātes ietveros izvirzītos mērķus, apzinot reģiona ainavu dārgumus, veicinot to atpazīstamību un vēršot uzmanību uz vērtību pārmantojamību.

Šī gada 14.septembī, Turaidas muzejā norisinājās Rīgas plānošanas reģiona seminārs / diskusija par Rīgas plānošanas reģiona ainavu dārgumiem, par ainavu vērtību un nozīmi mūsu dzīvē, kā arī par to, kādi reģiona ainavu dārgumi vēl nav pamanīti plašākā mērogā, kas darāms reģiona ainavu dārgumu pilnveidei, kāda loma tajā jāuzņemas katrai iesaistītajai pusei.

Ar pasākuma atklāšanas uzrunu dalībniekus sveica Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne, akcentējot vienotā kultūras un dabas mantojuma nozīmi mūsu sabiedrībai, klātesošajiem vēlot veiksmīgu dienu un panākumus darbā.

Par to, kas ir Latvijas simtgades pasākuma “Reģionu dienas” aktivitāte “Latvijas ainavu dārgumi vakar, šodien, rīt”, par aktivitātes mērķiem un tās īstenošanas norisi semināra dalībniekus informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Telpiskās plānošanas departamenta vecākā eksperte Dace Granta (saite uz prezentāciju 1), savukārt detalizētāk par aktivitātes īstenošanu Rīgas plānošanas reģionā pastāstīja Rīgas plānošanas reģiona Telpiskās plānošanas speciāliste un aktivitātes koordinatore Sabīne Zāģere (saite uz prezentāciju 2).

Semināra turpinājumā ar Siguldas un Krimuldas novadu pašvaldību sadarbības pieredzes stāstu dalījās, Siguldas novada pašvaldības aģentūras “Siguldas Attīstības aģentūra” pilsētvides plānotāja Zane Gatere, un Krimuldas novada domes Attīstības nodaļas vadītāja, projektu vadītāja Inga Ķerzuma (saite uz prezentāciju 3).

Spilgti iedvesmojot semināra dalībniekus, Turaidas muzejrezevāta direktore Anna Jurkāne dalījās ar stāstu par Turaidas muzejrezervāta pieredzi 30 gadu garumā “Kas ir dabas un kultūras mantojums? Kā to izzināt un saglabāt?” Semināra dalībniekiem bija iespēja ne tikai uzklausīt pieredzes stāstu, bet arī apmeklēt jaunatvērto Turaidas muzejrezervāta Magazīnas māju, apskatīt izstādi – “Turaidas muzejrezervāts laikā un telpā”.

Semināra pirmās daļas noslēgumā, semināra dalībniekus sveica Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Valsts sekretāra vietniece Elita Turka, izsakot pateicību Rīgas plānošanas reģiona 10 ainavu dārgumus pārraugošajām pašvaldībām. Kā simbolisku pateicību, pašvaldību pārstāvji saņēma savas pašvaldības pārraudzībā esošo ainavu dārgumu foto-kanvas un pateicību par ieguldījumu Latvijas ainavu dārgumu saglabāšanā un attīstībā.

Pasākuma fotogalerija (foto: Turaidas muzejrezervāts)

Reģionālā pasākuma otrajā daļā Rīgas plānošanas reģiona Telpiskās plānošanas speciāliste Sabīne Zāģere semināra dalībniekus iepazīstināja ar Rīgas plānošanas reģiona attīstības plānošanas dokumentu pamattēzēm, apskatot ainavu tematam veltītos reģiona mērķus, uzdevumus, prioritātes un vadlīnijas rīcībām (saite uz prezentāciju 4).

Rīgas plānošanas reģiona semināra / diskusijas noslēgumā tika aizvadīta Interaktīvā, darba un diskusiju sesija. Dalībniekiem pašorganizējoties trijās darba grupās tika strādāts pie sekojošiem tematiem:

  • Uzlūkojot interaktīvo Rīgas plānošanas reģiona ainavu dārgumu karti, dalībnieki izvēlējās sev interesējošāko, vai mazāk noklāto reģiona teritoriju – apvidu. Darba grupās pastiprināta uzmanība tika pievērsta Limbažu apvidum, Tukuma apvidum un Jūrmalas pilsētai.
  • Nākamajās solī, dalībnieki identificēja un uzskaitīja līdz šim aktivitātes ietvaros vēl nenosauktās ainavas, vērtības izvēlētajā teritorijā – apvidū.
  • Diskusijas turpinājumā tika akcentēti konkrētā apvidus lielākie izaicinājumi, definēta tā attīstības vīzija, mērķi – vēlamā situācija, noteiktas rīcības definētās vīzijas īstenošanai, mērķu sasniegšanai, kā arī izteikti ieteikumi pārvaldībai vietējā, reģionālā, valstiskā līmenī / uzdevumi RPR

Rīgas Plānošanas reģiona Interaktīvā ainavu dārgumu karte pašlaik tiek pilnveidota, iestrādājot diskusijas rezultātus. Kartes pieejamības saite tiks publicēta reģiona interneta vietnē www.rpr.gov.lv šī gada novembrī.

Teksts: Sabīne Zāģere, RPR Telpiskās plānošanas speciāliste, aktivitātes koordinatore Rīgas plānošanas reģionā

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!