Saturday, 2024. gada 27. aprīlis
Teksta izmērs:

Apskaties reģiona tiešsaistes platformu par tās ekonomisko potenciālu

07 Dec, 2018

 

Rīgas plānošanas reģions (RPR) sadarbībā ar SIA “Karšu izdevniecība Jāņa sēta” Interreg Baltijas jūras transnacionālās sadarbības programmas 2014.-2020.gadam projekta R028 “EmpInno” (Viedās specializācijas stratēģijā balstītu inovācijas un izaugsmes spēju stiprināšana vidēja izmēra pilsētās un reģionos) īstenošanas ietvaros ir izstrādājis interaktīvas tiešsaistes platformas projektu, kurā tiks apkopota informācija par reģiona teritorijas ekonomisko potenciālu un attīstības procesiem reģionā. Karte plānota kā informatīvi analītisks rīks, kas palīdz novērtēt arī investīciju vidi reģionā.

Pieeja tiešsaistes platformai.

Tiešsaistes platforma ir vienkārša lietošanā un tā ir izstrādāta tā, lai to pakāpeniski varētu pilnveidot, iekļaujot jaunus datu slāņus. Jau pašlaik tiek sagatavoti priekšlikumi interaktīvās platformas papildināšanai ar jaunu informāciju, kura raksturos reģiona saimniecību un uzņēmējdarbības vidi.

Pašlaik pamatvieta informatīvajā tiešsaistes platformā atvēlēta lauksaimniecības, rūpniecības, enerģētikas un IKT sektora uzņēmējdarbības teritoriālajai analīzei Rīgas plānošanas reģionā, pirmo reizi gan lokālā (adrešu un apkaimju līmenī), gan plašākā mērogā attēlojot uzņēmumu radīto pievienoto vērtību nozaru un apakšnozaru griezumā pēc faktiskās atrašanās vietas un apjoma. Ar šādu pieeju kartē tiek uzskatāmi parādīts ne tikai dažādu saimniecības nozaru ģeogrāfisko izvietojumu, bet arī ieguldījuma apjoms reģiona ekonomikā.

Raksturojot reģiona saimniecību un uzņēmējdarbību, kartē ir attēloti visi lielākie Rīgas plānošanas reģionā izvietotie uzņēmumi un to vietējās vienības pēc to faktiskās atrašanās vietas, definētās nozares vai apakšnozares un pēc gada laikā radītās pievienotās vērtības (analizēti uzņēmumi, kuru apgrozījums pārsniedz 150 000 EUR). Nosacītās pievienotās vērtības aprēķinā izmantoti tādi rādītāji kā algu fonds (ar nodokļiem), investīcijas (nolietojums), peļņa, nodarbināto skaits (pēc CSP u.c. avotu datiem) un citi katrai nozarei raksturīgie faktori, kas ietekmē pievienotās vērtības teritoriālo sadalījumu uzņēmumiem, kam ir vairākas vietējās vienības.

Lokālajā līmenī platformas lietotājiem tiek sniegta iespēja uzskatāmā veidā identificēt nozīmīgākos uzņēmējdarbības pudurus nevis pēc reģistrēto uzņēmumu skaita, bet to reālā devuma tautsaimniecībā (apļdiagrammas laukums visos kartes pietuvinājumos aptuveni atbilst attēlotajai vērtībai). Pašvaldību dienestiem un potenciālajiem investoriem šī informācija ir nozīmīga tādēļ, ka tā ļauj identificēt vietas, kuru attīstības iespējām jāpievērš īpaša vērība.

Ņemot vērā projekta “EmpInno” mērķi veicināt izpratni par izaugsmes iespējām viedās specializācijas prioritārajās jomās, prioritāro jomu nozīmi un par viedās specializācijas pieejas pielietošanas sagaidāmajiem rezultātiem nacionāla, reģionāla un vietēja līmeņa attīstības centros, kā pilota aktivitātes tika izraudzīta uzņēmumu radītās pievienotās vērtības analīze tajās reģiona tautsaimniecības nozarēs, kuras ir saistītas ar Latvijas Viedās specializācijas stratēģijā identificētajām prioritārās attīstības jomām – bioekonomiku (1), biomedicīnu, medicīnas tehnoloģijām, biofarmāciju un biotehnoloģijām (2), informācijas un komunikāciju tehnoloģijām (3), viedo enerģētiku (4) un viedajiem materiāliem, tehnoloģijām un inženiersistēmām (5).

 

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!