Saturday, 2018. gada 17. novembris
Teksta izmērs:

Eksperti: viedās specializācijas ieviešana balstās uz uzņēmējdarbības dabisko vēlmi atrast savu darbības nišu

20 Okt, 2018

Latvijā viedās specializācijas ieviešana balstās uz uzņēmējdarbību un tās dabisko vēlmi atrast savu darbības nišu, kas nodrošinātu tiem augstu konkurētspēju gan Latvijas, gan pasaules līmenī. Informācijas tehnoloģijas ir viena no darbības sfērām, kurā Rīgas plānošanas reģions strauji attīstās un spēj atrast savu konkurences atslēgu globālajā tirgū, vienlaikus ļaujot attīstīties gan reģionam, gan valstij. Tā uzņēmēju, to organizāciju un pašvaldību rīkotajā diskusijā atzina Rīgas plānošanas reģiona uzņēmējdarbības un projekta “EmpInno” eksperts Ilgvars Francis.

 

Pēc Rīgas plānošanas reģiona iniciatīvas starptautiska projekta „EmpInno” ietvaros notika ekspertu diskusija par informācijas un komunikācijas jomas lomu viedās specializācijas stratēģijas ieviešanā reģionā. Šī bija pirmā tikšanās četru diskusiju ciklā, kas katra tiek veltīta kādam no prioritārajiem reģiona viedās specializācijas virzieniem.

Gundars Kuļikovskis, SIA “FIDEA” pārstāvis un pārskata par viedās specializācijas stratēģijas ieviešanu Rīgas plānošanas reģionā autors atzina, ka viedā stratēģija Latvijā balstās uz cilvēkkapitāla zināšanām un talantu attīstīt inovācijas un “gudros” produktus. Sabiedrībā radiesnepareizs priekšstats, ka viedās specializācijas stratēģijas mērķis ir sašaurināt – tieši pretēji tā paplašina nozares attīstības iespējas un piedāvā produktu diversificēšanu. Tā paredz transformēt tautsaimniecību, paredzot zinātnes un tehnoloģiju virzītu izaugsmi, saimnieciskās darbības ar augstāku pievienoto vērtību īpatsvaru.

Rīgas plānošananas reģionā koncentrējas vismaz puse viedās specializācijas uzņēmumi. Kā viens no piemēriem ir “4Smart Streets”.

Arvīds Pelēcis, uzņēmuma pārstāvis un Latvijas Viedās pilsētas klāstera biedrs, nodemonstrēja divu gadu laikā izveidoto veiksmes stāstu – mākslīgo neironu datorredzi, kas aprīkota ar loģiku. Tā ir speciāla programmatūra, kas ar drona palīdzību ļauj analizēt ceļu satiksmi uz ielām un izmantot šo rīku infrastruktūras sakārtošanā pilsētā, balstoties uz iegūto informāciju par satiksmes intensitāti, cilvēku un transporta pārvietošanās ieradumiem un nedrošajiem punktiem. Šī uzņēmuma pakalpojumus izmanto jau Lietuvas un Igaunijas pašvaldības, kā arī valsts uzņēmumi. Viņš atzina, ka Rīgas pilsētai ir kur vēl augt, jo šobrīd tā jaunās tehnoloģijas analīzē izmanto viskūtrāk, bet to daudz izmanto kaimiņvalstīs, piemēram, lai plānotu drošu riteņbraukšanu plūsmu pilsētā.

Gundars Kuļikovskis, SIA “FIDEA” pārstāvis arī atzina, ka viedās specializācijas jomā mums ir jāmāk riskēt un veikt “lead market” investīcijas, kas palīdz dzīvē ieviest inovācijas. Latvijā “lead market” piemērs bija ceļu būves jomā, kad vienam uzņēmumam ļāva vienā ceļa posmā izmēģināt viņu jauno materiālu ceļu segumam.

             

Kopumā diskusiju ciklā būs četri pasākumi, kuri tiks veltīti kādai no Latvijas viedās specializācijas stratēģijas prioritārajām jomām: biomedicīnai, biofarmācijai un biotehnoloģijām; viedajiem materiāliem, tehnoloģijām un inžiniersistēmām; informācijas un komunikācijas tehnoloģijām un viedajai enerģētikai.

Rīgas plānošanas reģions  īsteno INTERREG Baltijas jūras reģiona transnacionālās sadarbības programmas 2014-2020. gadam projektu „Viedās specializācijas stratēģijā balstītu inovācijas un izaugsmes spēju stiprināšana vidēja izmēra pilsētās un reģionos / EmpInno”. Projekta mērķis ir veicināt izaugsmes iespējas un potenciālu viedās specializācijas prioritārajās jomās, balstoties uz palielinātu inovācijas nesēju kapacitāti viedās specializācijas pieejas pielietošanā reģionos un pašvaldībās.

© Rīgas plānošanas reģions. 2018 / Izstrādātājs GRANDEM
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!