Piektdiena, 2024. gada 29. marts
Teksta izmērs:

Deinstitucionalizācijas projektā arvien aktīvāk tiek sniegti pakalpojumi

28 Jūn, 2018

Rīgas plānošanas reģiona Deinstitucionalizācijas (DI) projekta komanda pirms Jāņiem rīkoja semināru projekta partneriem – reģiona pašvaldību sociālo dienestu pārstāvjiem, lai informētu par projekta aktualitātēm un iedrošinātu aktīvāk sniegt pakalpojumus mērķgrupām, kā arī kopīgi pārspriestu grūtības, kas katram radušās projekta īstenošanā.

Annele Tetere, Rīgas plānošanas reģiona Deinstitucionalizācijas projekta vadītāja, atzīst, ka projekts virzās uz priekšu. Viņa pateicās visām klātesošajām pašvaldībām par to ieguldījumu Deinstitucionalizācijas plāna izstrādē, kā arī informēja, ka uz šī gada 31.maiju pakalpojumi no projekta tiek kompensēti jau 83 bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, 8 bērnu likumiskajiem pārstāvjiem un 13 pieaugušajām personām ar garīga rakstura traucējumiem.

Annele Tetere aicināja tās pašvaldības, kas vēl nav uzsākušas, sāk sniegt šos pakalpojumus personām ar garīga rakstura traucējumiem pirms vēl apstiprināto infrastruktūras projektu no ERAF īstenošanas.

Kā šādus pakalpojumus viņa min aprūpi mājās, speciālistu konsultācijas, atbalsta grupas un grupu nodarbības, jo šiem pakalpojumiem nav nepieciešama papildu infrastruktūra. Dienas aprūpes centri, specializētās darbnīcas un grupu dzīvokļi – šie projekti tiks īstenoti ar ERAF atbalstu. Viņa aicināja arī aktualizēt jau izvērtēto personu individuālos plānus un papildināt tos ar kādu aktuālu pakalpojumu, kas uz izvērtēšanas brīdi kādu iemeslu dēļ netika iekļauti.

Savukārt Una Kūla, Rīgas plānošanas reģiona Deinstitucionalizācijas projekta asistente, vairāk pastāstīja par bērniem ar funkcionālie traucējumiem, kam jau šobrīd aktīvi novados tiek sniegti pakalpojumi un Rīgas reģionam ir vieni no labākajiem rezultātiem projektā. Viņa minēja, ka zem fizioterapeita pakalpojuma skaitās arī masāžas – šāds jautājums radies ne vienam vien projekta īstenotājam pašvaldībās. Viņa arī atgādināja, ka atelpas brīža un aprūpes pakalpojumam mājās ir nepieciešama izziņa par smagiem funkcionāliem traucējumiem.

Savukārt projekta jurists Igors Buķis – Fleitmanis skaidroja juridiskos līkločus dokumentācijas sakārtošanā. Piemēram, par tirgus izpētēm, kurās svarīgi ir ņemt vērā katras pašvaldības iekšējos noteikumus. Viņš arī atgādināja, ka šobrīd vairs nav nosacījums publiskajos iepirkumos “zemākā cena”, bet gan “saimnieciski visizdevīgākais piedāvājums”. Tai pat laikā būtu svarīgi izvērtēt pakalpojuma sniedzēju cenu, lai tā atbilstu vidējai cenai.

Gana detalizēti par savu pieredzi Deinstitucionalizācijas projekta ieviešanā Jūrmalā informēja tās speciāliste Dace Rožāne, kas ir projekta koordinatore un sociālais darbinieks. Viņa pastāstīja, ka šobrīd Jūrmalā pakalpojumus saņem jau 55 bērni. Viņa norāda, ka ne pats sarežģītākais, bet atbildīgais darbs ir sekot līdzi atskaitēm un dokumentācijai, lai atbilstu projekta uzraugošo institūciju prasībām. Viņa min, ka, lai gan sākotnēji saskārusies ar vecāku pretestību, arvien vairāk vecāku sāk novērtēt projekta priekšrocības – bērnu mammas ir atvieglotas, ka var uz dažām dienām psiholoģiski atpūsties no grūtās ikdienas. Liela interese ir par reitterapijas pakalpojumiem. Mīnus ir neērtie nodarbības laiki strādājošajiem vecākiem – darba diena, kad viņi paši ir darbā.

Ar savu pieredzi dalījās arī Tukuma un Inčukalna novada pašvaldības speciālisti.

Līdz 2023.gadam pieci plānošanas reģioni Latvijā ar Eiropas Sociālā fonda (ESF) finanšu atbalstu īstenos Labklājības ministrijas uzsākto deinstitucionalizācijas procesu, attīstot sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus pilngadīgiem cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, ārpus ģimenes aprūpē esošiem bērniem un bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuri dzīvo ģimenēs.

Projektu Rīgas plānošanas reģionā virza un koordinē Rīgas plānošanas reģions sadarbībā ar tā teritorijā esošajā pašvaldībām un aprūpes iestādēm. Deinstucionalizācijas ietvaros tiek veikts individuālo vajadzību izvērtējums visiem mērķa grupas bērniem un pieaugušajām personām ar garīga rakstura traucējumiem. Balstoties uz šiem izvērtējumiem katrai personai tiek izstrādāts individuāla atbalsta plāns, tai skaitā patstāvīgas dzīves veicināšanai. Tāpat tiek nodrošinātas apmācības speciālistiem un informatīvi un izglītojoši pasākumi.

Rīgas plānošanas reģions īsteno ESF projektu Nr.9.2.2.1./15/I/002 “Deinstitucionalizācija un sociālie pakalpojumi personām ar invaliditāti un bērniem”.

© Rīgas plānošanas reģions. 2022 / Izstrādātājs
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!