Saturday, 2018. gada 17. novembris
Teksta izmērs:

Atskats uz sociālo jautājumu darba grupas pirmo sanāksmi

11 Mai, 2018

Rīgas plānošanas reģiona (RPR) Sociālo jautājumu tematiskā darba grupa tās pirmajā sanāksmē noteica aktuālākos sociālos jautājumus, kurus būtu jārisina valsts līmenī. Starp tiem tika minēti obligātā veselības apdrošināšana, garās rindas uz pašvaldību sniegtajiem sociālajiem pakalpojumiem un sociālās aprūpes speciālistu trūkums.

 Darba grupas vadītāja Regīna Ločmele – Luņova norādīja, ka visu šo un citu būtisku jautājumu nepietiekama risināšana valsts līmenī ietekmē katras pašvaldības sekmīgu darbu un tās iedzīvotājus. Tāpēc plānots šos jautājumus pārrunāt ar ministriem un ar atbildīgajām ministrijām. Kā prioritāte plānota tikšanās ar Veselības ministri kādā no tuvākajām Rīgas plānosānas reģiona Attīstības padomes sēdēm, uz kurām pulcējas visu 30 pašvaldību politiskā vadība vai to pārstāvji.

 Regīna Ločmele – Luņova uzskatīja, ka šobrīd Veselības ministrijas lēmums par obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanu ietekmēs ļoti lielu sabiedrības daļu, no kuriem daudzi jau sobrīd, iespējams, ir sociāli neaizsargāti vai dzīvo uz nabadzības sliekšņa. Ministrija šobrīd pieļāvuma formā min, ka šo cilvēku skaits, kuriem nepienāksies bezmaksas veselības aprūpe, ir no 100 – 300 tūkstošu robežās. Tā ir ļoti liela iedzīvotāju daļa, kuri būs pakļauti sociāliem riskiem, jo daudziem nebūs ienākumu iemaksu veikšanai.

Savukārt Rīgas domes Sociālās palīdzības administrēšanas nodaļas vadītāja Baiba Skuja atzina, ka viena no būtiskākajām problēmām ir, kā risināt garās rindas uz daudziem pašvaldību sniegtajiem pakalpojumiem. Kā piemēru viņa norādīja pansionātus, kur Rīgā uz vienu vietu rindas veido 200 un vairāk cilvēku uz vienu vietu. Tāpat strauji pieaug pieprasījums pēc dažādiem aprūpes pakalpojumiem, ar ko saskaras daudzās pašvaldībās. Viņas skatījumā valstij ir jādomā ilgtermiņā, kā samazināt uz nabadzības sliekšņa dzīvojošo īpatsvaru, piemēram, palielinot pensijas, invaliditātes pabalstus. Tas samazinātu trūcīgo skaitu pašvaldībās.

Vēl viena būtiska problēma, uz kuru norādīja darba grupas dalībnieki, ir sociālajā aprūpē strādājošo speciālistu katastrofālais trūkums. Piemēram, Rīgā šādas vakances vien ir 40 cilvēkiem. Dace Riņķe, Jūrmalas domes deputāte un pašvaldības Sociālo, veselības un integrācijas jautājumu komitejas priekšsēdētāja, aicina pievērst uzmanību speciālistu algu līmeņa samērīgumam pret to darbu, ko viņi veic. Šie cilvēki ikdienā strādā ļoti smagu darbu psiholoģiski grūtos apstākļos, bet pretī saņem minimālo algu. Kuri jaunieši būs gatavi šajā jomā strādāt? Svarīgi ar jauniešiem jau strādāt skolas laikā.

Citi būtiski jautājumi, kuriem nākotnē pievērsies uzmanību, ir senioru, invalīdu un jauno māmiņu nodarbinātībai, kas arī var būt būtisks risinājums darbaspēka trūkumam valstī.

© Rīgas plānošanas reģions. 2018 / Izstrādātājs GRANDEM
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Mūsu portālā tiek izmantotas sīkdatnes. Lietojot portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzini vairāk!